Je podzim a milovníci vína i přírody by měli zpozornět. Národní park Podyjí je totiž v tuhle dobu nejkrásnější. Vinice Šobec už je sklizená, a protože je po svatém Martinovi, tak je šance ochutnat už letošní sklizeň. Šobes je proslavená nejen svou polohou, ale i stářím, tradicí a kvalitou vína. Jedná se totiž o jednu z nejstarších a zároveń nejznámějších viničních tratí u nás. Díky své poloze na jižním úbočí skalního ostrohu v meandru řeky Dyje má specifické mikroklima, což se odráží v chut vína.

Kvíz: Jak dobře znáte národní park Podyjí?

Kvíz: Jak dobře znáte národní park Podyjí?

Vinice Šobes

Omezený vstup

Podyjí má, stejně jako ostatní naše národní parky, místa, kam je veřejnosti vstup zapovězen. Někde jsou označená jako první zóna, jinde jako klidové území. Podyjí má takto označeno téměř polovinu své rozlohy (49 %) a vstup je tam možný pouze po značených turistických cestách. „Území zahrnuje místa s přírodními jevy, rostlinami a živočichy nejcitlivějšími na rušení člověkem," napsala Česká televize s odvoláním na ČTK. Jedná se o více než dvojnásobek toho, co mají jiné národní parky. KRNAP má rozlohu klidových území k celkové rozloze parku 22 %, Šumava 22,2, % a České Švýcarsko 15, 6 %.

Válečné vzpomínky

Jelikož národní park leží přímo na hranici s Rakouskem, tak není divu, že tady najdeme řadu zajímavých válečných opevnění. Budova u Hardegu byla vybavena bunkrem. Pokud se podíváte, kam jsou namířeny střílny u celnice, hned je jasné, co měly chránit. Most! V bezprostředním okolí jsou další bunkry. Nejen klasické řopíky, ale i zvláštní bunkr tzv. francouzského typu, pevnůstek C-180. U nás se jich zachovalo jen pět, všechny na jižní Moravě.

Počátky turistiky můžeme sledovat již v polovině 19. století, kdy se v širším okolí Vranovského zámku započalo s výstavbou romantických staveb sloužících k odpočinku, zábavě a příjemným vycházkám a vyjížďkám nejen šlechty, ale i prvních nadšených obdivovatelů Podyj," píše Správa národního parku Podyjí. Acheologové našli mnohem starší důkazy o lidském osídlení, lokalita Šobes měla být osídlena již v době kamenné.

Podívejte se do Podyjí sami.

Zdroj: Youtube

Celková rozloha NP je 63 km². Nejvyšším bodem je pohraniční Býčí hora s nadmořskou výškou 536 m a nejnižší bod leží v údolí Gránického potoka na úrovni 207 m n. m. okud se do parku vydáte, nemiňte návštěvnické středisko je ve vsi Čížov, kde si můžete prohlédnout nechvalně známou železnou oponu. Ta sloužila k zadržení, popřípadně zabití (byly doby, kdy byl v drátek elektrický proud) lidí, kteří se pokusili nelegálně opustit komunistické Československo. Park je z 84 % zalesněn, což v parném létě poskytuje příjemný stín. Botaničtí nadšenci tady mohou kromě jiného najít endemický jeřáb muk hardeggský (Sorbus hardeggensis).

Související články