Ropa je klíčovým energetickým zdrojem, který pohání dnes už téměř všechny civilizace. Dokonce i domorodé kmeny na Papui Nové Guinei nosí trička utkaná z bavlny dopravené přes půl světa. Pokud si chcete představit svět bez ropy, musíte si představit svět v 18. století. Pole se orala pomocí koní a volků a místo kamionů cesty brázdily povozy.

Ropa je krev civilizace. Dokážete odpovědět na 10 otázek o ní?

Bez ropy už není existence naší civilizace možná.

Samotná ropa má svůj původ v organické hmotě, která se během milionů let podrobila geochemickým procesům. Existují sice teorie o původu vzniku ropy z anorganických sloučenin, ale ty jsou dnes už nepřijímané. Většina ropy má svůj původ v dumřelých mořských mikroorganismech, a to jak rostlin, tak i živočichů. Jejich zbytky se usazovaly v sedimentárních pánvích. Tyto organické zbytky se postupně vlivem tlaku a teploty v hloubkách zemské kůry transformovaly na kerogen, a poté na ropu a zemní plyn. Nejčastěji se jednalo o hloubku mezi dvěma až pěti kilometry. Tento proces se nazývá termogeneze, a ropa se vytváří při teplotách mezi 60 a 120 °C, což je známé jako „ropné okno".

Ropu používali už staří Sumeřané, kteří ovšem měli to štěstí, že za jejich časů ještě volně vytékala na povrch. Dnes se za ní musí jít kilometry hluboko - například nejhlubším český vrt v Jablůnce na Vsetínsku má 6506 metrů. Pevninské zdroje ale zvolna vysychají, a tak se dnes téměř 40 procent ropy získává z mořského dna (roční hodnota produkce ropy z mořského dna činí přibližně 3, 8 miliard dolarů) a tento podíl stále vzrůstá,“ napsal Jan Novák na svém webu Novákoviny. Stále se objevují nové naleziště i nové způsoby těžby ropy, což znamená i nové ohrožení životního prostředí.

Jak by vypadal svět bez ropy?

Zdroj: Youtube

Příkladem jsou nejen havárie ropných tankerů, ale i ropných plošin nebo porušené vedení ropovodů, ze kterého se pak ropa vylévá volně do krajiny. "V roce 2010 došlo k jedné z největších ekologických katastrof s rozsáhlými dopady na ekonomické a ekologické zdraví Mexického zálivu, při níž do vody nedopatřením uniklo až 780 milionů litrů ropy. Důvodem byla exploze na těžební plošině Deepwater Horizon v Mexickém zálivu. Jednalo se o největší únik ropy v historii USA," informuje server Enviwiki o havárii, jejíž snímky obletěly celý svět.

Jenže dnes už by bez ropy nebyla civilizace, takže nezbývá, než se pokusit o její co možná nejbezpečnější těžbu a zpracování.