Kvíz je na mravence obecně, tak abychom napověděli jen drobně, zaměřme se na toho u nás nejčastějšího mravence lesního (Formica rufa). Patří mezi nejrozšířenější druh mravenců v Evropě. Tito mravenci jsou charakterističtí svou velkou velikostí a výrazným zbarvením – jejich hlava, hruď a nohy jsou červenohnědé, zatímco zadeček je černý. Mravenec lesní obývá hlavně lesy, kde staví své charakteristické kupovité hnízda z jehličí, větviček a půdy. Tyto hnízda mohou dosahovat výšky až jednoho metru a průměru několika metrů, čímž poskytují domov tisícům jedinců.

Kvíz: Tohle jste o mravencích nevěděli. Nebo ano?

Mravence najdete v podstatě všude. Leccos o nich víte ze školy, něco z pohádek. Ale ne všechno je pravda.

Mravenci lesní hrají klíčovou roli v ekosystému lesů. Jsou predátory, kteří loví mnoho druhů hmyzu, čímž pomáhají regulovat jejich populace. Také se živí medovicí, sladkou látkou produkovanou mšicemi, které chovají a ochraňují.

Podívejte se na mravence v Krkonoších.

Zdroj: Youtube

Tímto způsobem mravenci přispívají k opylování rostlin a šíření semen. Mravenci lesní jsou známí svým organizovaným a sociálním chováním. Kolonie mohou mít několik královen a jsou rozděleny do kast, včetně dělnic, samců a královen, které plní různé úkoly v rámci kolonie.