Vltava ve kvízu není

Pokud bychom se bavili o českých nejn, rozhodně bychom neměli vypustit alkohol kdo by neznal Plzeňské pivo), drogy a levný sex. Ve světě jsme totiž prosluli jako pervitinová velmoc. Naštěstí máme i spoustu kladných nej. Víte, že mezi nejnavštěvovanější místa v Česku je kromě pražského Hradu a zoologické zahrady i areál ostravských Dolních Vítkovic?

Dnes je to jednoduché: česká nej...

Tak schválně, která je nejvyšší betonová stavba v republice? Tím začíná náš kvíz.

Některá nej jsou výrazně méně známá. Například která je největší betonová budova v Česku? Odpověď se dozvíte v jedné z kvízových otázek. Přeborníky jsmenejen ve výrobě nanomateriálů, ale například i v odchovu ohroženého koně Převalského, kterého dokonce vypouštímě zpět do jeho stepní domoviny

Přestože nejpopulárnějšími horami jsou Krkonoše chráněné jako národní park, tak se vplatí navštívit i jihomoravské Podyjí. Ovšem bohužel tam tamní Správa národního parku vyhlášila 49 % území jako klidovou oblast, což v praxu znamená, že je pro běžného návštěvníka nepřístupná. Zatímco klidová zóna v Krkonoších tvoří 22 %, tak v populárním Českém Švýcarsku s Pravčickou bránou je to pouhých 15.6 %.

Zmínka o národních parcích v kvízu o českých nej není samoúčelná. Pokud nejste fandové hradů a zámků, tak česká příroda nabízí obrovské množství fenoménů. Od stepí po rašeliniště. V pískovcových skalních městech jsou skvělé cesty pro horolezce a i vodáci si u nás přijdou na své.

Podívejte se na cestu Obřím dolem na Sněžku

Zdroj: Youtube

Poslední nej není nejvyšší, ale nejhlubší. Hranická propast, nacházející se v České republice, je nejhlubší zatopenou sladkovodní jeskyní na světě. Její hloubka dosahuje minimálně 473 metrů, z toho 404 metrů je pod vodou. Propast se nachází v Hranickém krasu u města Hranice. Tato přírodní památka je významným geologickým a speleologickým fenoménem, přitahujícím potápěče a vědce z celého světa. Navzdory mnoha výzkumům zůstává přesná hloubka propasti neznámá, což ji činí stále fascinujícím objektem pro další průzkum a objevování.