Za královnu Českého středohoří je považována Milešovka, je to její nejvyšší hora. S výškou 837 metrů to není žádná osmitisícovka, ale přesto je výjimečná. Její německý název zní Donnersberg neboli hromová hora a není to název, k němuž by přišla náhodou. Každoročně do jejího vrcholu udeří nejvíce blesků v rámci hor celého Česka. Jak blesk v oblačnosti vzniká, se ještě přesně neví a Milešovka je optimálním místem pro vědce ke zkoumání tohoto jevu. Nachází se tu observatoř, jejíž vyhlídková plošina je zpřístupněna veřejnosti.

Alexander von Humboldt se kochal

Milešovka má ještě další prvenství – je největrnější horou v zemi. Úplné bezvětří tu panuje jen šest dní v roce. Celá hora je chráněným územím, kde se daří řadě rostlinných a živočišných druhů. U vrcholu se nachází zbytek lískového lesa, jenž je pozůstatkem doby ledové. Horu dobře znali naši předkové již v pravěku, zanechali tu po sobě stopy v podobě keramiky. Německý přírodovědec Alexander von Humboldt označil výhled z Milešovky za jeden z nejkrásnějších na světě a pravidelně její vrchol navštěvoval. Za dobré viditelnosti odsud můžete dohlédnout až na Šumavu, výjimečně zahlédnete i Alpy.

Pyšná princezna a král Miroslav

Panskou skálu u Kamenického Šenova znají úplně všichni. Nebo je snad někdo, kdo neviděl Pyšnou princeznu? Právě tady se ukrýval král Miroslav s Krasomilou před zbrojnoši, legendární filmovou scénu tu natočil režisér Bořivoj Zeman v roce 1952. Panská skála známá také pod názvem Kamenné varhany je přírodní unikát evropského významu, kdysi zde stál vrch se třemi kříži známý jako Kalvárie. Jedinečnému geologickému útvaru již v minulosti zvonila hrana, když se tu koncem 18. století začal těžit čedič. Díky snaze Josefa Emanuela Hibsche, jednoho z nejvýznamnějších evropských vulkanologů, se podařilo v roce 1931 lámání kamene na Panské skále zakázat. V současnosti má statut národní přírodní památky a je nejnavštěvovanějším geologickým útvarem v Česku.

Zdroj: Youtube

Přemysl Oráč ze Stadic

„Běda mužům, kterým žena vládne.“ Toto zvolání z Jiráskových Starých pověstí českých adresované ke kněžně Libuši, zná každý školák. Podle legendy zavedl Libuši její bělouš do míst, kde její vyvolený Přemysl oral pole. Kůň ji dovedl tam, kde se nacházejí dnešní Stadice, vesnice nedaleko Ústí nad Labem. Odtud tedy podle pověsti pochází český královský rod Přemyslovců, u Stadic najdeme Královské pole s pomníkem a také Královský pramen, nad nímž roste košatá lípa.

Říp - nejposvátnější česká hora

České středohoří je také domovem nejposvátnější české hory. Říp je nezaměnitelný vrchol, přestože měří pouhých 461 metrů, působí mohutným dojmem. Tvarem připomíná bábovku, jedná se o pozůstatek dávné sopky, jež vyhasla před 25 miliony let. Má také specifické vlastnosti vzhledem k vysokému obsahu magnetitu, hora je tedy silně magnetická a kompas zde vypovídá službu.

Když byl Říp ještě holý

Zajímavé je, že navzdory své strategické poloze zde nikdy nebyl postaven hrad či hradiště, hora se vždy těšila významné úctě. Byla posvátná a platí to dodnes. Když se řekne Říp, představíme si zalesněnou horu, nebylo tomu tak vždy. Říp byl holý, až v roce 1879 vydal majitel řipského panství, Mořic Alois z Lobkowicz, příkaz, aby byla zalesněna. K Řípu se samozřejmě váže pověst o Praotci Čechovi. V roce 1126 zde byla místo kostelíku postavena románská rotunda sv. Jiří a sv. Vojtěcha. Hora Říp je významným poutním místem.

Kvíz: České středohoří je unikátní krajina plná zajímavostí. Co víte o hoře Říp? Otestujte se

Když se řekne severní Čechy, představíte si nevábnou uhelnou krajinu? Pak neznáte České středohoří, nádhernou oblast spjatou nejen s unikátním přírodním bohatstvím, ala také s řadou příběhů a pověstí. Kdo by neznal Přemysla Oráče nebo Praotce Čecha? Tak se pojďte otestovat, zda je severní kout Česka pro vás velko neznámou, nebo naopak.

Zdroje: CHKO - České středohoří - AOPK ČR, Výlet na Říp | České středohoří