Albánie je malá, ale fascinující země ležící na Balkánském poloostrově, která nabízí pestrou škálu přírodních krás a kulturního bohatství. Země má přístup k Jaderskému a Jónskému moři, což z ní dělá atraktivní destinací pro milovníky pláží a pobřežních výhledů.
Albánská riviéra, známá svými tyrkysovými vodami a nedotčenými plážemi, je stále oblíbenější mezi turisty, kteří hledají klidné a méně komerční místo k odpočinku. Kromě toho je Albánie také domovem horských oblastí, jako jsou Albánské Alpy, které lákají turisty a horolezce svou divokou krásou a tradičními vesnicemi.
Kvíz: Albánie je čím dál populárnější. Tak si vyzkoušejte, co o ní víte
O Albánii ještě rozhodně uslyšíme.
Je Albánie v EU?
Historicky byla Albánie často ovlivněna velkými říšemi, včetně Římské, Byzantské a Osmanské říše. Tyto vlivy jsou dodnes patrné v místní architektuře, kuchyni i zvycích. Jedním z nejznámějších albánských symbolů je Skanderbeg, národní hrdina, který vedl odpor proti Osmanské říši v 15. století. Památky, jako jsou hrady v Kruji a Beratu, jsou důkazem této bohaté historie a přitahují návštěvníky, kteří mají zájem o kulturní dědictví země.
Gjirokastërje
Pohled na historickou zástavbu z Gjirokastërské citadely
Gjirokastërje je město v jižní Albánii ležící asi 20 km na severozápad od řecké hranice. Jeho nadmořská výška je 300 m n. m, což mu zajišťuje příjemné klima. Staré město se dostalo na Seznam světového dědictví UNESCO jako vzácný příklad dobře dochovaného osmanského sídla. Známé je také jako kamenné město díky střechám starého města poskládaným z kamenných destiček
Albánská města jsou pestrou směsicí tradičního a moderního života. Hlavní město Tirana je živé centrum země s rychlým rozvojem, kde se mísí stará komunistická architektura s moderními stavbami a uměleckými instalacemi.
Tiranou protéká řeka Lana, která byla nedávno zrenovována a její břehy dnes slouží jako příjemné promenády. Vedle Tirany stojí za návštěvu i historická města jako Drač, významný přístav s bohatou historií, a Gjirokastra, město pod ochranou UNESCO, které si zachovává původní osmanskou architekturu.
Za komunistické éry však byl zákonem (1966) vytvořen z Albánie zcela ateistický stát. Kostely a mešity byly využívány jako obchody, tělocvičny, kulturní zařízení či sklady, věřící byli těžce pronásledováni.
Masarykova univerzita
Albánie je také známá svou rozmanitou kuchyní, která je směsicí středomořských a balkánských vlivů. Tradiční pokrmy, jako je byrek (slaná pečená placka) nebo tavë kosi (jehněčí pečené v jogurtu), jsou oblíbené nejen mezi místními, ale i turisty. Albánská vína a tradiční nápoj rakija jsou nedílnou součástí tamních hostin. Navzdory své rozloze je Albánie zemí plnou překvapení, která nadchne svou pohostinností, přírodními krásami i kulturními poklady každého návštěvníka.