Válku začalo Německo se Sovětským svazem přepadením Polska
Druhá světová válka začala 1. září 1939 německým útokem na Polsko, ke kterému se vzápětí přidal Sovětský svaz. To vedlo k vyhlášení války Německu ze strany Velké Británie a Francie. Konflikt se rychle rozšířil po celé Evropě a následně po celém světě. Osa, tvořená Německem, Itálií a Japonskem, stála proti Spojencům, mezi které patřily Velká Británie, Sovětský svaz, Spojené státy a další. Válka zasáhla všechny kontinenty a způsobila obrovské lidské a materiální ztráty.
2. světová válka - zásadní milník světové historie
Jsou místa a události, které by měl znát každý.
Záběr z válečné historické rekonstrukce
Mezi nejvýznamnější bitvy patřila Bitva o Británii, kde britské letectvo odrazilo německou leteckou ofenzívu. Bitva u Stalingradu (1942–1943) byla zlomovým bodem na východní frontě, kde Sovětský svaz zastavil postup německých sil. Vylodění v Normandii, známé jako Den D, znamenalo začátek konce nacistické nadvlády v západní Evropě. Na tichomořské frontě byla klíčová bitva u Midway, kde Spojené státy dosáhly rozhodujícího vítězství nad Japonskem. Tato vítězství, spolu s dalšími strategickými operacemi, vedla k postupnému oslabení a porážce Osy.
Válka skončila v Evropě 8. května 1945, kdy Německo kapitulovalo po dobytí Berlína spojeneckými silami. V Asii pokračovaly boje až do srpna 1945, kdy Spojené státy svrhly atomové bomby na Hirošimu a Nagasaki, což vedlo ke kapitulaci Japonska 15. srpna 1945.
Druhá světová válka měla katastrofální dopady na civilní obyvatelstvo a infrastrukturu, s odhadem více než 70 milionů mrtvých. Válečné zločiny, holokaust a použití jaderných zbraní, zanechaly trvalé jizvy. Po válce byla založena Organizace spojených národů, aby předcházela budoucím konfliktům a podporovala mezinárodní spolupráci.