Jak začíná cesta astronauta do vesmíru?

Posadí vás do rakety, kterou vystřelí rychlostí 29 000 kilometrů za hodinu někam, kde není vůbec žádný vzduch a všechno tam zmrzne. Na něco takového potřebujete nervy ze železa a perfektní fyzickou kondici. A taky chytrou hlavu, protože v kosmonautice občas něco nevyjde a vy musíte vědět jak z případné šlamastyky ven,“ říká Aleš Svoboda, rezervní astronaut Evropské kosmické agentury. Je to právě on, kdo namluvil komentář k videu.

Kilo za půl milionu

Děti se v projektu Brněnské hvězdárny dozví spoustu zajímavých a užitečných věcí. Třeba že astronaut nemůže být tlustý. Nejen proto, že by se nevešel do skafandru, jak ukazuje animovaná postavička, ale i proto, že každé kilo nákladu vynesené do vesmíru stojí půl milionu dolarů. A tak by mohutný kosmonaut vlastně váhou blokoval důležitý náklad. Dokonce i výška je důležitá. Tělesná výška se musí v dospělosti pohybovat od 160 do 190 centimetrů.

Klidně s domácím mazlíčkem

Ale Svoboda vyjmenovává celou řadu tvorů, kteří už se do vesmíru podívali. On malých mušek a rybek po opice, kočky a psy. Ve vesmíru bylo už zhruba 600 lidí.Pokud sníte o kariéře astronautky nebo astronauta, rozhodně nejste bez šance, říká český astronaut rezervista, zatímco kreslená figurka má na hrudi českou vlajku.

2,5 minuty ve 100 kilometrech

Děti se dozví o úžasné rychlosti, která je za 2,5 minuty dopraví do výšky 100 km nad Zemí a pak dál na Mezinárodní vesmírnou stanici. Ta kolem Země létá rychlostí 30 tisíc kilometrů v hodině. Planetu obletí jednou za 90 minut! Kosmonauti tedy během jednoho pozemského dne vidí 16krát východ i západ Slunce!

Kosmická stanice léta asi 400 kilometrů nad zemským povrchem. V případě nějaké katastrofy mohou kosmonauti nasednout do záchranné lodi a přistát zpět na planetě Zemi. I tak by jim ale cesta do bezpečí trvala několik hodin.

Jiří Dušek, Jan Píšala, Atlas vesmíru pro děti

Kosmonauti jedí třikrát za den. V malé kuchyňce si mohou ohřát konzervu anebo horkou vodou zalít sušené jídlo. Kromě lžíce, vidličky a nože ale potřebují ještě jeden nástroj – nůžky! To proto, aby jimi mohli rozstříhávat pytlíky, ve kterých je jídlo zabaleno. Nádobí se neumývá, je na jedno použití,píše se na stránkách Hvězdárny Brno. Aby jim po stanici nelétaly zrníčka pepře či soli, tak mají koření smíchané s vodou.

Podívejte se na Kosmix.

Zdroj: Youtube

Vše na jedno použití

Nádobí i oděv je na jedno použití, protože na stanici není ani myčka, ani pračka. Nezní to zrovna ekologicky, ale situace jiné řešení neumožňuje. A najde se i spousta zajímavých informací. Třeba, že každý astronaut má k dispozici 3 litry vody denně a při spaní je dobré být ofukován ventilátorem, aby se kolem obličeje nevytvořila vrstva vydechovaného vzduchu, kde by bylo málo kyslíku.

Podívejte se na Zemi z Mezinárodní vesmírné stanice.

Zdroj: Youtube

Scénář a režii má na svědomí Jan Píšala. Vše vzniklo v produkci Hvězdárny a planetária Brno, která tento pořad nabízí k volnému užití pro všechny české kosmoplavce zdarma. Jde o informační základ, který pak lze studiem dál rozvíjet.

Zdroje: