Alt Empordà, bohémský kraj Salvadora Dalího, není žádným tajným pokladem Španělského království.

Bohémské město umělců

Nejsevernější pobřeží na východě, Costa Brava, je bezpochyby věhlasné místo stejně jako městečko Cadaqués, které uchvátilo srdce nejednoho umělce. Přesto to nejsou hlavní cíle při cestování po Katalánsku, přitom by to ulevilo přetížené a protestující Barceloně.

Na tomto privilegovaném místě se reálné a vznešené téměř dotýká. Můj mystický ráj začíná na pláních Empordà, obklopených kopci Les Alberes, a svou plnost nachází v zátoce Cadaqués. Tato země je mou stálou inspirací. Je to také jediné místo na světě, kde se cítím milován.

Salvador Dalí o Cadaqués

Získalo si srdce Salvadora Dalího, ale k tvorbě inspirovalo umělce celého světa. Kouzlu malebných uliček a klidného přístavu podlehl také Picasso, Marcel Duchamp, Max Ernst, René Magritte, Federico García Lorca a dokonce i jeden z nejvýznamnějších španělských filmových tvůrců Luís Buñuel. Obliba mezi umělci se však obrací proti turistům, kteří za krásné prostředí musí platit vyšší ceny a ubytování si hledat několik měsíců dopředu. Cenově dostupnější je pak nedaleké město Figueres, kde se před 120 lety surrealistický malíř s dlouhým knírem narodil.

Poklidné záběry rušného městečka:

Zdroj: Youtube

Skalní mys

Na severovýchodním pobřeží Španělska se nachází skalnatý mys Cap de Quers. Najdete na něm nejvýchodnější bod pevninské části země, krásnou zátoku Punta de Sa Costa a jako poklad v ní ukryté město, jehož jméno, Cadaqués, odkazuje právě na název mysu. Kámen není ale důležitý pouze v okolní přírodě a jménech, samotné ulice městečka pokrývají rastelly, ručně dlážděné chodníky vykládané břidlicí, která je ve Španělsku běžná. Chcete-li zahlédnout skutečně původní formaci vyrazte do uličky Carrer des Call, kde je jasně patrné šikmé dláždění, které odvádělo vodu pryč z ulic.

Nad změtí břidlicových úzkých uliček lemovanými bílými domy se tyčí dominanta staré čtvrti kostel Santa Maria. V historii spíše prokletím než radostí, nyní však svým širokým průčelím nadšeně vítá návštěvníky již z dalekých mořských vln. Před tím než skončila doba pirátů a žádná nechráněná obec nebyla v bezpečí, však 23 m vysoká svatá budova strhávala pozornost k zranitelné obci. Její obyvatelé tak museli čelit například i nechvalně známému kapitánovi Hayreddinovi Barbarossovi, který vesnici několikrát vyplenil.

Salvador Felipe Jacinto Dalí y Domenech

Salvador Dalí se narodil 11. května 1904 v katalánském městě Figueras jako syn notáře. Již od mládí se podílel na umělecké činnosti, ať šlo o hudbu, divadlo nebo malbu a také se velmi brzy přiučil také francouštinu. Během své tvorby objevoval podvědomí a proudy vědomí a stal se ikonou surrealismu. Do městečka Cadaqués, které jej inspirovalo, přilákal bohémskou společnost umělců a navždy tak měnil osudy obce. Jeho nejznámějšími díly jsou Persistence paměti (roztékající se hodiny), Sen, Sloni ale třeba i film Andalúský pes. Se svou ženou a múzou Galou strávil umělec 48 let až do Galiny smrti v roce 1982. Jejich manželství bylo dlouhotrvající, ale bohémské a divoké. Salvador umírá 7 let po ní, 23. ledna 1989 ve Figueras, kam se odstěhoval po smrti své manželky z jejich krásného sídla v Portlligatu.

Stojí za zmínku, že monumentální oltář byl během druhé světové války chráněn zdí, především před válečnými zajatci drženými uvnitř kostela. Pokud jste fanouškem umění a obzvlášť surrealismu, rozhodně si nenechte ujít muzeum vybudované z domu Salvadora Dalího. Za muzeem je sice třeba přejít do nedalekého přístavu Portlligat, ale aspoň částečně tak můžete nahlédnout do výstřední duše geniálního malíře, jenž svou přítomností změnil osud Cadaqués.

Kam vyrazit dál?

Když už budete tak blízko nejvýchodnějšího bodu pevninského Španělska, je na místě vyrazit omrknout i maják Cap de Creus stojící u něj. Na východní výběžek můžete vyrazit spíše vnitrozemím autem, nebo pěšky podél kamenitého pobřeží. Na severních plážích Costa Brava rozhodně nečekejte písčité běloskvoucí rozsáhlé pláže, ale spíše oblázkové romantické zátoky omývané průzračnou vodou.

Město Figueres, kterým prochází železnice vedoucí z Barcelony, až za hranice s Francií, je levnější a prostornější alternativou bohémského městečka. Jako rodiště Salvadora Dalího se může taky pochlubit stylovým muzeem umělcova života a díla. Jen si dejte pozor, i zde platí, že se nejedná o žádné tajemství a je tedy třeba výlet do centra města naplánovat buď do dřívějších ranních hodin a nebo počítat s frontami dalších turistů. Ti ovšem nevyráží do města pouze do muzea surrealismu, ale také navštívit Castell de Sant Ferran.

Bastionová pevnost Castell de Sant Ferran, co do rozlohy největší v Evropě, může působit na první pohled jako mocenské opevnění doufající v krvavé boje, ale opak je pravdou. Kombinace estetiky a moderních vymožeností s důrazem na hygienu propůjčoval pevnosti spíše jemný tón, díky kterému dokonce jedna báseň popsala hrad jako duhu míru. Nejpokrokovější španělská stavba 18. století reflektovala boje třicetileté války, přesto však největší vojenský zásah přišel až během druhé světové války, kdy se její základy otřásly obrovským výbuchem.

Související články