Historie Malty je jako komplikovaný dezert o několika vrstvách. Tolik civilizací, tolik vlivů, tolik poznání… Vyčistit si hlavu a užít si trochu venkova se zdálo jako zasloužená odměna. Jela jsem na Gozo, zelenější z maltských ostrovů, kde čas odbíjí pomaleji.
Gozo zelený bratr Malty
Na konci ledna jsem nasedla na trajekt, který mě za třicet minut převezl na gozanskou pevninu. „V létě to tady vypadá jinak, to se fronta vine ven jako dlouhý had. Musíte tu být o dost dřív, abyste se na palubu vůbec dostali,“ upozorňovala mě průvodkyně Yvette, původem Maďarka provdaná za Malťana, která žije na Maltě téměř třicet let. Gozo je maltský venkov s třiceti sedmi tisíci hrdými obyvateli.
Je stále Gozo ukrytým pokladem?:
Jsou potomky novousedlíků, kteří na ostrov přišli po roce 1551, kdy ho okupovali Turci. Šest tisíc lidí prodali do otroctví, ušetřili pouze mnicha a čtyřicet postarších Gozanů. Trvalo sto padesát let, než se ostrov zalidnil jako v době před tureckou invazí. Co se škádlívá, to se rádo mívá, a tak se ostrované vzájemně popichují. Gozané o Malťanech říkají, že jsou líní, a obráceně, Gozané jsou podle nich škudlilové. Když zdejší politici promlouvají k národu, říkají: „Drazí Malťané a drazí Gozané…“
Nocování za hradbami
Všechny cesty na Gozu vedou do Victorie, hlavního města, známého také pod názvem Rabat. Jejím srdcem je monumentální středověká citadela a kopec, na němž byla vystavěna, který pamatuje obyvatele už z období neolitu. Ostrované se od nepaměti museli bránit nájezdům barbarů. Po citadela nabízela velkém obléhání Malty v roce 1565 opět ze strany Turků se maltézští rytíři rozhodli zlepšit opevnění citadely. Až do roku 1637 platil zákon, že Gozané musejí nocovat za jejími hradbami. Když nastaly klidnější časy, troufli si ostrované i na život mimo svou pevnost, a tak se začal rodit život městečka Rabat.
Pod citadelou je náměstí Nezávislosti (Independence Square) s obchody, bary a restauracemi. V Café Jubilee jsem si objednala tradiční pastizzi, slané pečivo nejčastěji plněné ricottou nebo hráškem. „Když chceme rychle zahnat hlad, nejdeme do McDonalda, ale koupíme si pastizzi, náš tradiční street food, a na žízeň třeba Kinnie limonádu vonící pomeranči a bylinkami,“ říká Yvette. Pokud máte více času, zajděte si do restaurace na národní pokrm stuffat tal-fenek, jako my máme vepřo, knedlo, zelo, mají ostrované svého dušeného králíka. Během roku si každý Malťan dopřeje zhruba tři kilogramy králičího masa, což dělá z Malty největšího konzumenta králíků v Evropské unii.
Věž obrů
Pokud si myslíte, že nejstaršími kamennými stavbami světa jsou egyptské pyramidy, není to pravda. Možná vás stejně jako mě překvapí, že svatyni Ggantija (Věž obrů), která pamatuje ještě více než Stonehenge a je o asi 1500 let starší, najdeme na Gozu. Když před dvěma sty lety obdělával zemědělec pole v nedaleké vesnici Xaghra, narazil na obrovské balvany, v té chvíli ještě nikdo netušil, že se jedná o pozůstatky svatyně, kterou někdo před pěti tisíci lety postavil.
Kdo to byl a jakému účelu měla stavba sloužit? Otázky, na něž archeologové stále hledají odpověď. Legenda praví, že stavitelkou byla obryně Sansuna, která kameny přenášela z jihu ostrova na své hlavě. Historici se domnívají, že stavitelé svatyně, která se skládá ze dvou megalitických chrámů, přišli na Gozo z nedaleké Sicílie a chrámy jim sloužily k uctívání matky země. Archeologové našli ve svatyni mnoho předmětů, nejvýznamnější jsou dvě hlavy uložené v muzeu ve Victorii. Proč ale nebyly na ostrově objeveny stopy po trvalém osídlení této civilizace? To zatím nikdo neví.
Šťastný vězeň
Na pohlednicích se objevuje motiv zlatavě písčité zátoky Ir-Ramla il-Hamra (v maltštině červená pláž). Podle Homérova vyprávění to bylo tak, že při návratu ithackého krále Odyssea z bitevního pole v Tróji jeho loď ztroskotala a bájného reka voda vyplavila na ostrov nymfy Kalypso, dnešní Gozo. „Jejím domovem byla jeskyně, kde hořely velké ohně plnící vzduch dýmem z cedrového dřeva a tymiánu. Ostrov byl jako ráj plný ptačího zpěvu, zurčících potůčků a záhonů fialek a petržele,“ píše se v knize Klasické mytologie.
Ale byl jsem to já, kdo ho zachránil - viděl jsem, jak se rozkročil, jeho vlastní kýlovou desku, jediného muže, který zůstal na hladině, když Zeus roztrhl jeho loď řetězovým bleskem. a převrátil ho v temném moři. Pak přišel o všechny své vojáky, o své dobré společníky, ale vítr a proud ho odnesly sem ke mně. Krmila jsem ho, milovala, zpívala, aby nezemřel ani nezestárl, nikdy, ve všech příštích dnech."
„Ale byl jsem to já, kdo ho zachránil - viděl jsem, jak se rozkročil, jeho vlastní kýlovou desku, jediného muže, který zůstal na hladině, když Zeus roztrhl jeho loď řetězovým bleskem. a převrátil ho v temném moři. Pak přišel o všechny své vojáky, o své dobré společníky, ale vítr a proud ho odnesly sem ke mně. Krmila jsem ho, milovala, zpívala, aby nezemřel ani nezestárl, nikdy, ve všech příštích dnech."
Homér, Odyssea
Nymfa Kalypso očarovala Odyssea, držela ho na ostrově sedm let a porodila mu dva syny. Nakonec pod pohrůžkou Dia dala Odysseovi dary, které mu pomohly se z ostrova dostat. Na cestu domů mu prý vál příznivý vítr. Při pohledu na úrodné údolí Wied ir-Ramla, přecházející v krásnou zátoku, si říkám, že Odysseus mohl zakusit i horší trest než lásku krásné Kalypso. Její jeskyně je v současnosti pro turisty z bezpečnostních důvodů uzavřená.
Hra o trůny
Gozo stejně jako celá Malta přitahuje filmaře. Fanoušci Hry o trůny si jistě vybaví scénu z první série, kdy si Daenerys Targaryen brala Khala Droga. Jejich filmová svatba se točila v zátoce Dwejra Bay, v blízkosti ikonického Azurového okna. Štáb potřeboval vytvořit dojem pouštní krajiny, a tak povrch přikryl stavebním pískem. Došlo ke skandálu, filmaři byli obviněni, že tímto krokem udusili jedinečné mikroorganismy. V zákulisí se špitalo, že to znamenalo maltskou stopku pro další natáčení série. Produkční společnost dostala pokutu 86 500 eur a příkaz navrátit lokalitu do původního stavu.
Výhled, který už si nevychutnáte:
Azurové okno je dnes již minulostí. Po období silných bouřek, došlo 8. března 2017 ke zhroucení této vápencové skalní brány, která byla jedním z turistických symbolů Maltské republiky. Místo něj bude možná stát ocelový monument Heart of Malta, navržený ruským architektem Svetozarem Andreevem. Vybudovat by se zde měl ocelový oblouk vytvářející zrcadlový efekt na mořské hladině, prostor uvnitř konstrukce by obsáhl pět pater, každé z nich by bylo věnované jednomu tisíciletí z bohaté historie Malty.
Ne všichni ale po zhrouceném Azurovém okně pláčou. „Je to ztráta pro ty, kteří žijí na povrchu, pro nás hledající krásy pod vodou je to ta nejlepší věc, která se Gozu stala,“ takové hlasy se ozývají z řad potápěčů. Azurové okno rozlámané na kusy vytvořilo pod vodní hladinou jednu z nejvyhledávanějších potápěčských lokalit ve Středomoří. Ti, kteří mají touhu vidět „azurová okna“ vytvořená přírodou nad zemí, stále mají šanci. Malta má 25 přírodních oblouků podobných zhroucené ikoně, nejvíce ji připomíná Wied il-Mielah na ostrově Gozo.