Stojí na útesu pouhých 37 metrů nad hladinou moře a jmenuje se Lovrijenac. Může se to zdát nevysoko, ale i tak je útes ze strany od moře velmi dobrou ochranou před napadením pevnosti. Zároveň i pár desítek metrů nadmořské výšky poskytuje slušný rozhled směrem k nekonečnému modrému obzoru.

Hra o trůny

Je dobré s předstihem vědět, zdali se blíží obchodní loďstvo (bude se nakupovat) nebo lodě nepřítele (bude se bojovat). Pevnost Lovrijenac je součástí dubrovnického opevnění, jež je v tak zachovalém stavu, že přímo vyzývá k natáčení historických i fantastických filmů. A to včetně celosvětově známé Hry o trůny.

Dubrovnický pevnostní systém má 5 obranných věží a hradby spojují několik pevností. Pevnost sv. Jana je přímá součást opevnění, v pevnosti Bokar z 11. století můžete obdivovat uspořádání kasemat, pevnost Lovrijenac stojí na ostrých mořských útesech a jihovýchod bránila pevnost Revelin. Ta je v současnosti využívána jako prostor pro kulturní a společenské akce.

Chorvatský Dubrovník - velmoc založená uprchlíky

Dubrovník byl založen uprchlíky a po velkou část své historie byl, coby svobodné město, otevřený různým kulturám a vítal nové vlivy. To, spolu s přístavem a kvetoucím obchodem, sebou neslo bohatství, které bylo nutno chránit. „Město ležící na konci námořních obchodních cest do Byzance a Podunají se stalo velkou obchodní velmocí,“ udává Encyklopedie Brittanica.

1940 - nejde o válku, ale o metry

I když titulek vypadá jako válečný letopočet, v tomto případě číslovka 1940 udává počet metrů, které tvoří opevnění města Dubrovník. Je na něm co obdivovat, protože se zachovalo v neporušeném stavu. Opevnění tvoří hradby z 8. - 17. století. Tohle věkové rozpětí ukazuje, že místní si nikdy nebyli zcela jisti mírovými úmysly svých sousedů, což ve válkami proslulém středověku není nijak překvapivé.

Otevřete peněženky

Chorvaté zjistili, že turistický ruch znamená peníze. Místní v sezoně nehorázně zdražují a zároveň se snaží zpoplatnit vše, o co by případní turisté mohli mít zájem. Kdo se chtěl jít podívat na proslulé vodopády na Plitvických jezerech, ten o tom ví své. Totéž platí i o hradbách v Dubrovníku. Pokud se na ně chcete podívat opravdu zblízka a historické palisády si osahat, budete muset otevřít peněženku.

Podívejte se na Dubrovník z výšky.

Zdroj: Youtube

Slévárna, kde se měnily zvony na hlavně

Poblíž nápadné obranné věže zvané Minčeta je otevřená historická slévárna (vstup je opět zpoplatněn). „Ta byla v provozu od 15. do 17. století. Patřila k proslulým dílnám svého druhu a její žádané výrobky se vyvážely do celého Středomoří i na Balkán. Největší rozmach prožívala v 16. století. Velké zemětřesení v roce 1667 sice kovoliteckou dílnu poničilo, ale mohla být alespoň provizorně opravena a pracovala dál. Koncem 17. století ukončila svoji činnost,“ udává server chorvatsko.cz. V dobách válečných se zde tavily zvony, aby se z nich staly hlavně děl. Minčetu najdete snadno, díky výšce 25 metrů je při procházce po hradbách zdaleka viditelná.

Zdroje: Encyklopedia Brittanica