Fleming miloval luxus. Bond taky
Kdybychom hledali rovnítka mezi filmovou či knižní postavou a jeho skutečným tvůrcem, našli bychom jich dost. Například oba si uměli užít luxus. Fleming se nenarodil do chudé kolébky, dědeček byl bankéř a otec poslanec britského parlamentu. Studium na prestižním Eatonu tak bylo Ianovi předurčeno. Stejně jako se Bond natáčel v atraktivních lokalitách, Fleming našel své útočiště na Jamajce. A právě geniu loci tohoto ostrova zřejmě vděčíme za legendárního agenta. Sám Fleming se nechal slyšet, že by jeho knihy zřejmě nevznikly, nebýt "jamajských prázdnin" a liduprázdnosti zdejších pláží... Na severním pobřeží ostrova, v ospalém městečku Oracabessa, zakoupil v roce 1947 pozemek a nechal na něm postavit dům, který pojmenoval Golden Eye. Existuje několik teorií, proč zvolil právě tento název. Údajně se nechal inspirovat románem Reflections in a Golden Eye. Další hypotéza odkazuje na válečnou operaci Goldeneye, kdy spojenci za druhé světové války vypracovali plán na obranu Gibraltaru. Na této operaci se Fleming podílel. Svou kariéru v bondovském střihu započal na poli žurnalistiky a neuvěřitelnými zvraty osudu se jako zaměstnanec tajné služby britského námořnictva stal podobně jako Bond, skutečným špionem. Tedy agentem Jejího Veličenstva.
Další společnou vlastnost, kterou měl Fleming se svým literárním alter egem společné, byla příchylnost k něžnému pohlaví. Zatímco Bond střídá milenky tak, aby to sedělo k příběhu (a někdy je to stojí život), Fleming měl prostě jen rád ženy. Později se sice oženil s aristokratkou Ann Charteris, která byla rok po rozvodu s lordem Rothermerem. Faktem je, že Flemingovou milenkou byla už v dobách svého manželství. V roce 1952 napsal ve svém jamajském domově první příběh o agentovi britské tajné služby. Pojmenoval ho James Bond. Inspirací pro jméno, které vejde do dějin jako jedna z nejvýdělečnějších obchodních značek všech dob, se mu stala jamajská bible – Průvodce ptactvem Západní Indie od amerického ornitologa Jamese Bonda. Román nazval Casino Royale, a aby se odměnil za dokončené dílo, pořídil si zlatem vykládaný psací stroj. Agent 007 se fakticky narodil na Jamajce a s ostrovem ho pojí dlouhé pouto. S železnou disciplínou bývalého špiona trávil Fleming první dva měsíce v roce ve své pracovně v Golden Eye a psal příběhy o Jamesi Bondovi. Celkem jich na Jamajce napsal třináct.
Umělecký genius loci
Kdysi spisovatelova vila, dnes luxusní resort, v sobě skutečně musí skrývat něco zvláštního. Jak jinak si vysvětlit, že Fleming v ní napsal celkem 13 bondovských příběhů. Jenže to zdaleka není všechno. Krátce se stal jejím majitelem i Bob Marley. Byl sice Jamajčan, takže o dění na ostrov mohl mít přehled, ale hlavně byl ikonou reggae. Krátce před smrtí prodal Marley vilu hudebnímu producentovi Chrisu Blackwellovi. Jako by místo přitahovalo lidi z uměleckého prostředí. Pokud máte umělecký pohled na svět, třeba i vás během zdejšího pobytu navštíví některá z múz.
Náhoda, které můžete využít
Ian Fleming vyrazil na Jamajku v roce 1944 na konferenci, zamiloval si slunce, pláže a samotu. Pro tvůrčí duši unavenou shonem ideální balzám. „Až ta zpropadená válka skončí, usadím se na Jamajce. Nechám se jí unášet, budu si plavat v moři a psát knihy,“ nechal se slyšet Fleming a svým slovům dostál. Není se co divit, že měl vytříbený sloh a vypsaný, osobitý styl, část života byl i aktivním novinářem, tedy „dělníkem slova“. A tady je pointa. Bond, James Bond, se narodil na Jamajce. Je tedy Jamajčan, byť ve službách Jejího Veličenstva.
Vy pozvánku na konferenci nepotřebujete. Klidně si Jamajku i Golden Eye můžete zařadit do svých cestovatelských plánů, vila, která je součástí luxusního resortu, je totiž k pronajmutí. „Umělci a spisovatelé. Špióni a svůdci. Jejich příběhy jsou součástí tohoto místa stejně, jako prastará spleť vinné révy a stromů. Ty udělaly ze zahrady Golden Eye džungli neuvěřitelné rozmanitosti,“ udává text, který vás má nalákat k pronájmu.
Právě tady na Jamajce prožil Fleming coby spisovatel nejklidnější, ale zároveň i nejproduktivnější roky svého života. Koupil zde pozemek a nechal postavit dům. A co je nejdůležitější – tvořil. Což je dobře, protože milovníků agenta s povolením zabíjet jsou dnes po světě miliony. Pokud se jen část z nich chtěla projít po James Bond Beach, bydlet ve Zlatém oku nebo se potápět na nedalekém Snorkeler's Cove, mělo by se to na HDP Jamajky odrazit.
Zdroj: cia.gov, www.goldeneye.com