To, že si Čína utvořila napodobeninu Halštatu na svém území, není tajemství a ani to asi nepřekvapí tolik lidí. Ale věděli jste, že podobný projekt existuje také v amerických horách?

Když nemůžete do Evropy, musí Evropa za vámi

Projekt budování bavorských vesnic v horách Spojených států překvapivě vzešel z devastující druhé světové války. Vojáci uchváceni malebnými vesničkami je započali přivážet do své domoviny a lákat turisty na pořádný korbel piva. Možná tomu napomohl fakt, že to již bylo více než 15 let po válce, nebo někdejšího vojáka uchvátil markantní kontrast mezi hrůzami války a krásami bavorských vesnic, tak jak tak, nápad byl na světě. Už jen o několik let později Kaskádové hory na západním pobřeží Spojených států zdobila jedna z nejznámějších několika vesniček - Leavenworth.

Při návštěvě Huronského jezera není možné Frankenmuth minout.

Zdroj: Youtube

Přibližně 60 let po zavedení bavorské tematiky přiláká Leavenworth s 2 400 obyvateli ročně více než 3 miliony návštěvníků, kteří sem přijíždějí jíst řízky, tančit polku, pít pivo, nakupovat vánoční ozdoby a kochat se nádhernými scenériemi,” pro cleveland.com sdílela Susan Glaser. Architektura vesnice si s těmi bavorskými originály v ničem rovněž nezadá - Fachwerkbau (hrázděné stavby), balkónky, truhlíky bohatě osázené kvítky, okenice i německé vlajky na vás křičí: Bavorsko! Stejně jako pivo, preclíky a kulisy krásných zasněžených vrcholů.

Bavorsko v Argentině

Zdá se, že Alpská krajina je natolik specifická, že uchvacuje skutečně celý svět. Napodobeniny bavorských Alp najdete totiž i v Argentině - jihoamerickém státě.
Obec La Cumbrecita v pohoří pod městem Córdoba v severní části země vás přemístí o několik tisíc km jinde - pod vysoké vrchy krásných Alp. Vesnice má nápisy na cedulích v němčině, v obchůdcích narazíte na preclíky i na německé pivo a dlouho nebudete hledat ani domečky jako vystřižené z reklamy na Halštat. Příběh argentinského Bavorska započal Helmut Cabjolsky, který odešel do Buenos Aires za prací a měl dost peněz změnit kus krajiny. „V roce 1934 tedy rodina koupila 500 hektarů půdy a začala se věnovat podivuhodnému úkolu - vytvořit v Argentině německou idylu. Postavili chaty v bavorském stylu a alpské chaty s dřevěnými trámy. Pozemky prodávali přátelům pod podmínkou, že vše, co se na nich postaví, bude odpovídat tomuto švýcarsko-německému stylu,vypráví příběh svých prarodičů Ingrid Cabjolsky.

Ve vesničce je dokonce muzeum louskáčků založené manželi Georgem a Arlene Wagnerovými. Dřevěná figurka spojována s vánočním obdobím skutečně pochází od řezbářů z Německa, ačkoliv samotný nástroj na louskání ořechů je mezi lidmi už od dob Aristotelových. Následně se na jeho vývoji podepsal i všestranný Da Vinci a následně kolem 17./18. století si chudí němečtí dělníci započali vydělávat řezbařinou a stvořili louskáčky. Postavička se stala symbolem bohatství a prosperity, která do rodin měla přinášet radost a chránit ji od zlého. Louskáček se po světě proslavil díky baletu a dobrodružné povídce Louskáček a myší král.

Frankenmuth

Přestože Leavenworth je jednou z nejznámějších vesnic tohoto typu, ani zdaleka není první. Už němečtí imigranti v 19. století založili bavorskou obec, ale tentokrát na téměř opačné straně Států v obklíčení Velkých jezer ve státe Michigan. Obec Frankenmuth, ani ne 50 km od Huronského jezera, vyrostla již v roce 1845. A mezitím, co Leavenworth chtěl nalákat turisty do pustých hor, Frankenmuth byl malá propaganda pro původní „divochy” amerického kontinentu.

Jeden z vojáčků vyrobených v Leavenworthu.

Taky mělo navození atmosféry rodné domoviny pomoci migrantům cítit se lépe a komfortněji v cizí zemi. S nápadem přišel misionář Frederick Wyneken, ale hlavním nadšence projektu byl Wilhelm Loehe - bavorský rodák. On posunul myšlenku ještě dále, a dokonce trval na tom, že vesnice bude oddaná Bavorsku i jazykem. Misionářské pokusy sice nebyly natolik úspěšné, ale vesnice má obdivovatele do dnes.

Známá je také vesnička Helen, kde se každoročně během září pořádá i Oktoberfest nebo Fredericksburg, jehož domečky sice připomínají bavorskou architekturu, ale pouštní krajina Alpy vůbec nepřipomíná.

Zdroje:

Související články