Kimona jsou elegantní, rovně střižená roucha tvaru T sahající po kotníky, s límcem a širokými, dlouhými rukávy. Vážou se kolem těla, vždy levou stranou přes pravou (výjimkou je pouze oblékání mrtvého při pohřbu). Přestože jsou symbolem japonska, pronikly kimona do prestižních evropských salonů. Nabízíme pár zajímavostí, kterými můžete ohromit jak při návštěvě Země vycházejícího slunce, tak při hospodském kvízu.

1. Hedvábí i umělá hmota

Dámské kimono se tradičně vyrábí z hedvábí, techniky zdobení zahrnují vyšívání, malování yuzen a barvení. Z toho vychází i jejich poměrně vysoká cena. Ovšem koupit se dají i levnější kimona vyrobená z umělé hmoty, nejčastěji z polyetylentereftálátu (PET).

2. Pánové jsou tlumení

Pánská kimona mají obvykle tlumenější barvy a jsou vyrobena typicky z matných látek. Částečně z tohoto důvodu vzbudí větší zájem dámská kimona, protože jejich krásné vzory z nich dělají umělecká díla.

3. Odlišit se od Západu

Slovo „kimono“ se začalo používat na konci devatenáctého století jako způsob, jak odlišit původní oděv od západního. Je synonymem japonské kultury od doby, kdy jej poprvé nosili aristokraté v období Heian (794-1185).

4. Odsouzeni císařovnou

V roce 1887 vydala císařovna Meidži prohlášení odsuzující nošení kimona jako škodlivé pro ženské tělo a obhajovala západní halenku a sukni jako praktičtější formu dámského oblečení.

Podívejte se na některá nádherná kimona.

Zdroj: Youtube

5. Západ zvítězil

Zatímco kimono bylo kdysi nejběžnějším japonským oděvem, z hlediska každodenního nošení je vidět jen zřídka. Místo toho ho zaznamenáte na formálních událostech, letních festivalech a zvláštních příležitostech, jako jsou svatby a pohřby. Přestože západní oblečení není o mnoho pohodlnější, tak zvítězilo.

6. Od rolníků po samuraje

V raných dobách se předchůdce kimona nosil pod vrstvou objemných rouch (v období Heian (794–1185), později se z něj stal svrchní oděv. Ten nejprve nosili nižší třídy, ale nakonec se z něj vyvinul slavnostní oděv pro třídu samurajů a aristokracie.

7. Z Japonska do Evropy a Ameriky

Pucciniho Madame Butterfly dostala kimono na jeviště a představila ho širokému publiku v Evropě a Americe. Módní návrháři jako sestry Callotovy a Paul Poiret se nechali inspirovat tvarem kimona. Pokud vám klasický koupelnový župan připomíná kimono, tak to není náhoda. „Již na počátku 17. století se do Evropy jako dary dostávají první samurajské zbroje a kimona… Vrcholní představitelé Východoindické společnosti dostávali od šóguna každý rok luxusní hedvábné kimono prezentované na lakovaném tácu,“ píše Národní památkový ústav.

8. 150 000 korun za kimono

Zatímco polyesterové kimono se dá pořídit relativně levně, pravé vyšívané hedvábné kimono může stát až 1 milion jenů, což je při aktuálním kursu zhruba 154 000 korun. Historické muzeální kousky mají nevyčíslitelnou cenu.

9. Nejobyčejnější z kimon

Kimona se běžně nosí i u nás. Možná to nezní úplně uvěřitelně, ale karatisté ho mají jako normální součást svého sportovního vybavení. Je z pevné látky, aby vydrželo bojové nasazení.

10. Kimono nebo župan

Kam tedy zařadit „župan plátěnej podšitej beraninou“ z českého inventáře z roku 1619 a jemu podobné? Terminologie, která je v 17. století velmi volná, nám otevírá jistou možnost, že se jednalo o jistou formu luxusního domácího pláště podšitého kožešinou, který stál mezi šlofpelzem a županem. Další pochybnosti může vyvolat zpráva, že pro spodní jednoduché kimono se používal termín džuban, který je velmi blízký županu.

Zdroj: Japan Guide, Encyklopedia.com, Met Museum, yumetwins, Oděv v Čechách, ve středověku a raném novověku,