Země královských paláců i divokých vřesovišť

Málokteré místo nabízí tolik zajímavostí na tak malém území jako Velká Británie. Z jižního pobřeží Anglie k nejsevernějšímu výběžku Skotska je to necelý tisíc kilometrů, takže ostrov můžete projet za jediný den, ale i kdybyste jeho poznávání věnovali celý život, spatříte jen zlomek. Jakkoli britské území není velké, každý kilometr čtvereční nabízí více zajímavostí než leckterá desetkrát větší země. K vrcholným turistickým zajímavostem bezpochyby patří dědictví zdejší minulosti. Britská krajina vypráví příběh sahající 5000 let do minulosti, což dokládají hrady na vrcholcích útesů, středověké katedrály, kamenné kruhy i rozvaliny z římského období. Na cestách po Británii se setkáte s králi a dvořany, hrdiny a padouchy, konstruktéry a vynálezci, nemluvě o řadě spisovatelů, básníků, malířů, architektů a uměleckých vizionářů. Británie ve skutečnosti není jediná země, ale tři země v jedné. Některé rozdíly mezi národy Anglie, Walesu a Skotska poznáte okamžitě (zejména přízvuk), jiných si ani nepovšimnete. Odhalování národních specifik tvoří podstatnou část fascinujícího cestování po této zemi. Přívlastek Velká v názvu země má své opodstatnění – a vy brzy pochopíte jaké.

Co rozhodně navštívit ve Velké Británii

Stonehenge

Záhadné a podmanivé Stonehenge je nejslavnější starověkou památkou v Británii. Tento tajuplný kruh z opracovaných monolitů přitahuje návštěvníky už 5000 let a my si stále nejsme jisti, proč byl vlastně postaven. Většina turistů si musí padesátitunové megality prohlížet z vymezené vzdálenosti, ale pokud si návštěvu dobře naplánujete a zajistíte si časnou ranní nebo naopak večerní prohlídku, dostanete se až k vnitřnímu kruhu. V šikmo dopadajících paprscích slunce a bez všudypřítomných turistů je to nadpozemsky krásné místo, na které vám zůstanou vzpomínky ještě hodně dlouho.

Edinburgh

Hlavní město Skotska je městem mnoha tváří: mimo sezonu se můžete toulat ulicemi historického jádra Edinburghu pod blankytnou jarní oblohou a ve žlutém oparu narcisů, zatímco o chladném prosincovém ránu tu na vás budou čekat věžičky Královské míle zahalené cáry mlhy, dlažba zvlhlá deštěm a teplá záře linoucí se z oken přívětivých hospůdek.

Londýnská divadelní scéna

Londýn byl proslulý svými divadelními představeními už za dob Williama Shakespeara, což se od té doby v podstatě nezměnilo. Divadlo stále tvoří důležitou část kulturního života hlavního města a vy byste si určitě měli vyhradit čas na návštěvu nějakého představení – ať už to bude muzikál ve West Endu, Shakespearova hra v obnoveném divadle Globe, nebo moderna v Národním divadle (National Theatre) či v divadle Royal Court.

Ostrov Skye

Ze všech skotských ostrovů je Skye nejoblíbenější. Ráj milovníků skotské přírody se každoročně stává útočištěm tisíců lidí. Lemují jej útesy a pláže, ve vnitrozemí najdete pole a vřesoviště a dominantu ostrova tvoří rozeklaná pahorkatina Cuillin Hills. Ostrov je z pevniny snadno dostupný lodí nebo po mostě, takže z výpravy sem snadno uděláte součást jakéhokoli výletu do Skotska. Rozhodně si nezapomeňte přibalit fotoaparát.

Užitečné informace

Víza

Pro vstup a pobyt ve Velké Británii nepotřebuje český občan povolení. Přihlašovací povinnost pro české občany ve Velké Británii neexistuje. V případě, že si z určitých důvodů přejete mít potvrzení o pobytu, tzv. registraci, můžete o ni požádat u Ministerstva vnitra (Home Office) na adrese Home Office – EEA Applications, PO Box 590, Durham, DH99 1AD. Příslušnou žádost včetně dalších podrobných informací naleznete na příslušných stránkách vládního portálu GOV.UK (https://www.gov.uk/eea-registration-certificate). V souvislosti s bojem proti terorismu a s ohledem na nutnost ochrany hranic je zaváděn integrovaný systém hraniční kontroly cestujících, fungující na bázi elektronického sběru údajů o cestujících přijíždějících a opouštějících Velkou Británii, získaných od leteckých či námořních přepravců. Údaje mají zahrnovat jméno, příjmení, datum narození, údaje z cestovního pasu, popř. další údaje. Osobám mladším 18 let cestujícím bez doprovodu dospělé osoby může být odepřen vstup do země. Pokud osoby mladší 18 let jedou do Británie na návštěvu příbuzných a známých, doporučujeme, aby je tito čekali na letišti. I v takovém případě však je žádoucí, aby cestující nezletilá osoba měla u sebe souhlas svých zákonných zástupců s cestou do Británie včetně příslušných kontaktních údajů.

Doprava

Při rozhodování o způsobu cestování po Británii byste v první řadě měli zvážit, zda si půjčit automobil nebo používat hromadnou dopravu. Půjčené auto vám ušetří nejvíce času a pomůže vám se dostat i na odlehlejší místa. Ceny půjčovného, pohonných hmot a parkovného však mohou být velmi vysoké. Co se týče britské hromadné dopravy, nejpříhodnější je železnice a síť dálkových autobusů.

Důležitá čísla

Mezinárodní předvolba +44

  • Policie, záchranná služba, hasiči 999

Časový posun

0 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen‒srpen

Počasí je v tomto období nejpříjemnější, ale ceny jsou nejvyšší. Na některých silnicích se mohou tvořit dopravní zácpy.

Vedlejší sezona – březen‒květen a září‒říjen

Ceny klesají stejně jako množství návštěvníků a front. Počasí je často velmi hezké – většinou se střídá sluníčko s dešti.

Mimo sezonu – listopad‒únor

V tomto období je vlhko a chladno, v hornatých krajích na severu sněží. Některé památky přes zimu zavírají, zatímco v Londýně je všude otevřeno po celý rok.

Hlavní sezona – červen‒srpen

Počasí je v tomto období nejpříjemnější, ale ceny jsou nejvyšší. Na některých silnicích se mohou tvořit dopravní zácpy.

Vedlejší sezona – březen‒květen a září‒říjen

Ceny klesají stejně jako množství návštěvníků a front. Počasí je často velmi hezké – většinou se střídá sluníčko s dešti.

Mimo sezonu – listopad‒únor

V tomto období je vlhko a chladno, v hornatých krajích na severu sněží. Některé památky přes zimu zavírají, zatímco v Londýně je všude otevřeno po celý rok.

Ceny a nákupy

Britská libra (GBP) neboli libra šterlinků je oficiální měnou Spojeného království. Současný kurs je 1 (GPP) – 29,4 (CZK). Směnárny i bankomaty naleznete v Londýně a ve větších městech téměř na každém rohu, možnost vyměnit si peníze máte rovněž na všech letištích v zemi. Kartou se dá platit téměř všude od restaurací a hospod přes vstupy na památky a MHD až po obchody, přesto je ale praktické mít u sebe alespoň určitý obnos v hotovosti, zejména chystáte-li se například na menší, nepříliš turistický trh.

2 l vody v obchodě – od 0,5 GBP

Lístek na autobus v Londýně (Oyster Card nebo bezkontaktní platební kartou) – 1,50 GBPUbytování v hostelu (postel ve velké noclehárně) – od 11 GBPTočené pivo – 4 GBPTaxi – od 3,60 GBP za kmUbytování v levném hotelu (dvojlůžkový pokoj) – od 50 GBP / pokoj

Důležité kontakty

Velká Británie – Velvyslanectví Londýn

Embassy of the Czech Republic

26 Kensington Palace Gardens, London

Telefon: hlasový strom +4420/72431115

Fax: KO +44 20 7243 7926, ÚPO +44 20 7727 5728

Nouzová linka: +44/77 6968 2442

E-mail: london@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/london

Vedoucí úřadu: Ing. Libor SEČKA

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–čtvrtek 8.30–17.15
  • pátek 8.30–16.00

Úřední hodiny pro veřejnost:

*konzulární úsek

  • pondělí–pátek 9.00–13.00
  • pondělí–čtvrtek 14.00–16.00

** vízový úsek – víza do 90 dnů

  • pondělí–pátek 9.00–12.00

***víz. úsek – víza nad 90 dnů

  • pondělí–pátek 14.00–16.00