Cesta sto let do minulosti
Tato slovanská země, připomínající zlomené srdce protnuté šípem řeky Dněpr, je rozlehlou stepní plání, kde voní šalvěj, kvetou slunečnice a vlčí máky. Je to krajina požehnaná téměř ideálním podnebím a nesmírně úrodnou půdou, kde jako v jedné obrovské zahradě kvete kvítí, dozrává ovoce a farmářské trhy přetékají hojností. Jen kdyby také dějiny Ukrajiny mohly být tak idylické. Po dvou desetiletích velmi nepokojné nezávislosti se Ukrajina ocitla ve střetu se sousedním Ruskem, kvůli kterému jsou Krym a část jejího východního území pro většinu cestovatelů naprosto nedostupné. Ale ty největší zajímavosti, včetně pestrého a odbojného Kyjeva, architektonicky bohatého Lvova a okázalé Oděsy, jsou od této válečné zóny na hony vzdálené. Dlouhá část pobřeží Černého moře vábí k dovádění na plážích, zatímco Karpaty lákají v zimě lyžaře a v létě cyklisty.
Co rozhodně navštívit na Ukrajině
Karpatské vrcholy
Ukrajina je z velké části topograficky pestrá asi jako blin (pohanková palačinka), což dělá z každého kopečku málem národní bohatství. Ukrajinská část Karpat dosahuje sotva výšky 2000 metrů nad mořem, ale zdejší svěží zalesněné svahy, drsné kamenité stezky, rozkvetlé vysokohorské pastviny a široká, klikatá údolí představují dokonalý terén pro pěší túry, výlety na kolech a lyžování. Netřeba dodávat, že se v Karpatech nachází nejvyšší vrchol Ukrajiny, Hoverla, na kterou můžete poměrně snadno vystoupat z okolních vesnic, a také několik lyžařských středisek.
Oděsa
Přes den se spolehlivě zabavíte v oděských muzeích, parcích, na plážích a samozřejmě na slavných Potěmkinových schodech. Město ale skutečně ožije teprve v noci. Jen pár kroků od břehu Černého moře si můžete ve stylových chrámech tance na pláži Arkadia užívat nevázané zábavy až do rána. Oděsa má ovšem také živou alternativní scénu – v několika příjemných klubech si můžete u dobře vychlazeného piva vychutnávat tóny linoucí se z kytar nezávislých kapel a pultů místních DJ.
Historické centrum Lvova
Lvov je živoucí kulturní srdce Ukrajiny a na jeho hlavním náměstí, Rynoku, se odehrává většina dění. Přímo uprostřed stojí obrovská ratuša (radnice), kolem které krouží davy turistů s fotoaparáty, mezi nimiž se rychle proplétají místní lidé. Z legendárních lvovských kaváren se přes celé náměstí nese vůně čerstvě umleté kávy a v létě se dláždění z habsburských dob zaplní stolky a židličkami. Usaďte se a sledujte, jak se kolem kodrcají staré sovětské tramvaje.
Kyjevskopečerská lávra v Kyjevě
Vydejte se na prohlídku jednoho z nejposvátnějších míst všech východních Slovanů, a sestupte do katakomb, abyste si prohlédli mumie uctívaných světců a ponořili se do mystérií pravoslavné církve. Lávra byla založena v roce 1051 coby jeskynní klášter, ale dnes je plná kostelů se zlatými kopulemi, barokních budov a ovocných sadů. Náboženské obřady se konají v přepychově vyzdobených interiérech plných ikon za doprovodu nádherného kůrového zpěvu a účasti mnoha poutníků a mnichů. V komplexu se nacházejí také muzea věnovaná skytskému zlatu, mikro-miniaturám a dekorativnímu umění.
Park Sofijivka v Umani
Zapomeňte na bonboniéru, pugét růží i prsten s diamantem – což abyste svou vyvolenou ohromili dárkem o rozloze 150 hektarů plných jeskyní, jezírek a architektonických hříček, které by vystačily menšímu městu? To byl každopádně způsob, jaký si v 18. století zvolil jistý polský magnát, aby vyjádřil obdiv a lásku své ženě Sofii. Výsledkem je tento úchvatný anglický park, který má připomínat Sofiinu rodnou krajinu. A jaká byla její odpověď? Aférka s jeho synem.
Užitečné informace
Víza
Ukrajina zrušila vízovou povinnost pro občany ČR bez časového omezení. Toto opatření umožňuje vstup a pobyt na území Ukrajiny bez víza v délce maximálně 90 dnů během jakéhokoliv 180denního období. V případě pobytu za účelem zaměstnání, trvalého pobytu, sloučení rodiny, studia nebo pobytu převyšujícím 90 dnů je nutno požádat o příslušné vízum. Doporučujeme občanům ČR, aby při přechodu hranic Ukrajiny požadovali od ukrajinských pohraničních orgánů vyznačení přechodového razítka s datem přechodu hranic Ukrajiny, jelikož v případě pobytu do 90 dnů na území Ukrajiny není nutno se registrovat k pobytu u příslušných ukrajinských orgánů. MZV upozorňuje, že ukrajinská strana povoluje průjezd cizincům mezi dočasně okupovaným územím Krymu a zbytkem Ukrajiny přes k tomu zřízená kontrolní stanoviště pouze na základě speciálního povolení. Pokud se cizinec pokusí projít přes tato kontrolní stanoviště bez zmíněného speciálního povolení, vystavuje se riziku trestního i finančního postihu. Je striktně zakázáno, aby cizinec na Krym vstoupil jiným způsobem než přes výše uvedená kontrolní stanoviště. Zároveň Ruská federace, která Krym anektovala, požaduje pro vstup na toto území Ukrajiny platné ruské vízum. MZV rovněž upozorňuje na nestandardní vojensko-politickou situaci a možné problémy při poskytování pomoci českým občanům, kteří se ocitnou na Krymu v nouzi. Podrobnou informaci o pravidlech pro vstup a opuštění dočasně okupovaného území Autonomní republiky Krym lze nalézt na webové stránce Velvyslanectví České republiky v Kyjevě.
Doprava
Vlaky jsou levné, ale pomalé, zejména staré noční spoje. Nové rychlíky, které jezdí ve dne, spojují Kyjev a největší ukrajinská města. Autobusy jsou velmi levné, jezdí pravidelně, ale někdy jsou narvané k prasknutí, v létě je v nich naprosto nedýchatelno a vedro. Auto představuje dobrý a zábavný způsob, jak cestovat po Ukrajině, pokud vám ovšem nevadí děravé silnice.
Mobilní telefony
Výhodné je si pro delší pobyt zakoupit místní SIM kartu, která by měla být kompatibilní s běžným evropským telefonem.
Důležitá čísla
mezinárodní předvolba +380
Časový posun
+2 GMT
Kdy vyrazit
Hlavní sezona – červenec a srpen
Vysoká vlhkost a teplota, časté bouřky. Města jsou v tomto období prázdnější, protože se jejich obyvatelé povětšinou vydávají k moři nebo na venkov.
Vedlejší sezona – květen–červen a září–říjen
Nejvhodnější období pro návštěvu – vyhnete se obrovským horkům i studeným zimám. Na jaře je sice ještě trochu chladno, ale za pohled na kvetoucí parky uprostřed Kyjeva to stojí.
Mimo sezonu – listopad–duben
Období skutečné zimy, počítejte s teplotami pod bodem mrazu, s pravidelnými sněhovými bouřemi a námrazou. Oblíbené období pro lyžování. Pokud se chystáte Ukrajinu navštívit na Nový rok nebo v lednu, rezervujte si letenky a hotely s předstihem.
Hlavní sezona – červenec a srpen
Vysoká vlhkost a teplota, časté bouřky. Města jsou v tomto období prázdnější, protože se jejich obyvatelé povětšinou vydávají k moři nebo na venkov.
Vedlejší sezona – květen–červen a září–říjen
Nejvhodnější období pro návštěvu – vyhnete se obrovským horkům i studeným zimám. Na jaře je sice ještě trochu chladno, ale za pohled na kvetoucí parky uprostřed Kyjeva to stojí.
Mimo sezonu – listopad–duben
Období skutečné zimy, počítejte s teplotami pod bodem mrazu, s pravidelnými sněhovými bouřemi a námrazou. Oblíbené období pro lyžování. Pokud se chystáte Ukrajinu navštívit na Nový rok nebo v lednu, rezervujte si letenky a hotely s předstihem.
Ceny a nákupy
Na Ukrajině se platí hřivnou UAH, přičemž kurz vůči koruně je přibližně 1UAH – 0, 86 CZK. Při cestě na Ukrajinu se obecně nevyplatí směňovat hřivny v ČR. Jednak může být obtížné je sehnat a jednak je ve směnárnách nevýhodný kurz. Nejlepší je cestovat s eury nebo americkými dolary, které se následně smění přímo na místě. Směnáren je ve městech dostatek, většinou je kurz velmi podobný. Směnárny bývají také na hraničních přechodech a na letištích. Zejména u hraničních přechodů se může stát, že místní lidé budou nabízet směnu peněz mimo oficiální místa – to není úplně legální i když může být lepší kurz či se vyhnete poplatkům za směnu, na každý pád to oficiálně nemůžeme doporučit. Ve městech je dostatek bankomatů, kde se dá vybírat hotovost. Platby kartou jsou stále rozšířenější, obecně lze říci, že u všech větších prodejců, v restauracích a v hotelech lze platit kartou. Je však lepší si tuto možnost předem ověřit.
Vodka 0,5 l – od 60 UAH
Mléko – 18 UAH
Salám, šunka (100 g) – 20 UAH
Sýr (100 g) – 12 UAH
Pivo točené 0,5 litru – 16 UAH
Chléb – 8,50 UAH
Máslo (250 g) – 30 UAH
Balená voda (1,5 l) – 10 UAH
Důležité kontakty
Ukrajina – Velvyslanectví Kyjev
Posoĺstvo Českoi Respubliky
Jaroslaviv val, 34-A, 010901 Kyjev
Telefon: +38044/2726 800, konzulární a vízový úsek +38044/234 10 05
Fax: +38044/2726 801, konzulární a vízový úsek +38044/234 10 07
Nouzová linka: +38/0503101046
E-mail: kyiv@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/kyiv
Vedoucí úřadu: Ing. Radek MATULA
Provozní hodiny úřadu
- pondělí–pátek 8.30–17.00
úřední hodiny KO pro veřejnost:
- pondělí–pátek 9.00–12.30, 14.00–16.30