Čokoláda, sýry a zlato

Mámivě krásná krajina plná horských štítů, zelených údolí, farem rozzářených červenými muškáty, jezer, horských vesnic s dřevěnými stodolami stojícími na kůlech i živoucích měst. To je Švýcarsko. Za kulisou v podobě sametově hebké čokolády, kukačkových hodin a jódlování se skrývají velkolepé zážitky. Země čtyř jazyků evokuje romantické představy. Zvláště pokud je řeč o legendárních místech jako Sankt Moritz nebo Zermatt. Švýcarsko je paletou harmonických výjevů – od opojného cinkání ledových sklenek se šampaňským, u kterých se ve středisku Verbier scházejí celebrity, až po uklidňující zvuky zvonců krav, které se vracejí z pastvy domů do údolí Engadine. Ale tou nejpevnější asociací spojenou se Švýcarskem je představa zimní turistiky. Právě tady se zrodila. Tady horolezci zlatého věku dobývali nové výšiny a Švýcarsko kdysi nevynechal žádný mladý gentleman na své „Grand Tour“ po Evropě. Nikde jinde nemůžete tak snadno vstoupit do obrazu takto epických rozměrů a zakusit jej na vlastní kůži. Svézt se červeným vláčkem mezi vrcholky hor a kmeny borovic, ponořit se do horských zřídel, dojít na sněžnicím až ke svému iglú, projít se po středověkých mostech… Je tu zkrátka dobře.

Co rozhodně navštívit ve Švýcarsku

Luganské jezero

Kouzlo Švýcarska vytváří ojedinělý mix jazyků a kultur. Nejspíš žádná jiná část země nevyjadřuje její italskou duši s takovým gustem jako Luganské jezero obklopené promenádami s palmami a vesnicemi v jemných pastelových barvách, kde potkáte mnoho krásných dívek. Samotné Lugano, největší město u jezera a třetí největší bohaté bankovní centrum ve Švýcarsku, je živé a rušné, protkané arkádovými uličkami, s náměstími s kavárnami a loďkami, které směřují do dalších míst na jezeře.

Montreux

Jako by nestačilo, že se tu na břehu Ženevského jezera koná jeden ze světově nejproslulejších jazzových festivalů s koncerty pod širým nebem, v Montreux je také hrad, který doplňuje romantickou atmosféru ve francouzském duchu. Od tohoto známého města na břehu jezera s tak teplým podnebím, že zde rostou palmy, vede podél vody směrem na jih stezka lemovaná květy až k Château de Chillon. Zdejší úchvatný kamenný hrad patří mezi nejstarší ve Švýcarsku – ve 13. století jej vybudovali Savojští. Je přesně takový, jaký má správný hrad být – přepychový a dýchá z něj historie.

Ženevské jezero

Největší jezero v Evropě můžete sledovat přímo z městského nábřeží v Ženevě, nejkosmopolitnějším městě ve francouzsky mluvící části Švýcarska. A pak se vydejte s místními na palubě jedné z kanárkově žlutých lodí zvaných mouettes (rackové) přes jezero, v dálce přitom zahlédnete štít Mont Blancu. Projděte se uličkami Starého města, nasajte živou kavárenskou atmosféru, prohlédněte si ikonickou fontánu a zjistěte, jak se v Ženevě žije lidem 180 různých národností.

Basilej

V městě na Rýnu a jeho okolí můžete obdivovat soudobou architekturu světové úrovně – je tu hned sedm děl od vítězů Pritzkerovy ceny za architekturu. A coby kamenem dohodil, za hranicí s Německem, stojí Vitra Design Museum od Franka Gehryho. Zbytek dne můžete strávit prohlídkou nejlepší švýcarské soukromé sbírky moderního umění v dlouhé, sluncem zalité budově, kterou navrhl Renzo Piano – neboli ve snové směsi umění a architektury Fondation Beyeler.

Bern

Středověké dlážděné uličky, obchůdky v podloubí, orloj s tančícími postavami a lidové figurky rozpustile dovádějící ve fontánách už od 16. století. Bern do typické představy o „hlavním městě“ jaksi nezapadá. Ale právě v jeho naprosté neočekávanosti, kterou ještě podtrhuje Zentrum Paul Klee, které v novém tisíciletí navrhl architekt Renzo Piano, spočívá kouzlo tohoto města.

Matterhorn

Jen málo horských štítů má takové charisma. Má přímo magnetickou přitažlivost – jako mladičká kráska, která chce být obdivována, okukována a fotografována v každou denní i roční dobu a ze všech možných úhlů. Matterhorn je hodně žádané zboží. Nejlepší místo, z něhož ho můžete obdivovat, je Zermatt – jedno z vůbec nejvyhledávanějších alpských středisek v Evropě, které nabízí mnoho příležitostí k lyžování, horolezectví, pěším túrám a setkávání s přáteli už od 19. století. Bude se vám tam líbit.

Užitečné informace

Víza

Ve Švýcarsku je možno přechodně pobývat bez povolení k pobytu max. 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů. Pokud má však český občan v úmyslu pobývat ve Švýcarsku déle než tři měsíce nebo tam vykonávat výdělečnou činnost, je povinen požádat u příslušného kantonálního migračního úřadu ve Švýcarsku o příslušné povolení k pobytu. Podmínkou pro povolení vstupu do Švýcarska je také dostatečné finanční vybavení pro cestu a pobyt. Jeho výše není zákonem stanovena, záleží vždy na konkrétních okolnostech konkrétního cestovatele. Kontroly, které mohou probíhat i ve vnitrozemí, jsou většinou namátkové. Při turistických pobytech do 90 dnů není třeba zvláštního povolení ani přihlášení. Totéž platí pro léčebné či lázeňské pobyty. Přihlašovací povinnost turisté nemají, vztahuje se pouze na cizince, kteří do Švýcarska přicestovali v souvislosti se svým přestěhováním či započetím výdělečné činnosti. Tito mají povinnost přihlásit se k pobytu ve Švýcarsku do osmi dnů u kantonální cizinecké policie příslušné podle místa svého pobytu, vždy však před započetím výkonu práce.

Doprava

Z letiště v Curychu jezdí v hodině až devět vlaků na hlavní nádraží (od šesti ráno do půlnoci), taxi do centra stojí okolo 60 CHF, autokary jezdí v zimě do Davosu a dalších středisek. Z letiště v Ženevě jezdí vlaky každých deset minut, taxi do centra stojí 30–50 CHF, autokary a minibusy jezdí v zimě do Verbieru, Saas Fee, Crans-Montany a středisek ve Francii.

Důležitá čísla

  • Policie – 117
  • První pomoc – 144
  • Horská služba – 1414

Elektřina

230 V/50 Hz

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec a srpen, prosinec až duben

V červenci a srpnu se vydávají pěší turisté i cyklisté na stezky ve velkých nadmořských výškách. O Vánocích a na Nový rok je na svazích hodně živo. Od konce prosince až do začátku dubna je hlavní sezona v lyžařských střediscích.

Vedlejší sezona – duben až červen a září

V lyžařských střediscích a oblíbených turistických destinacích byste mohli dostat slevu. Jaro je idylické – teploty se šplhají nahoru, všude je plno květin a objevují se místní zemědělské produkty. Na podzim můžete sledovat sklizeň hroznů.

Mimo sezonu – říjen až březen

Od poloviny října do začátku prosince horská střediska upadají do dřímoty. Ceny jsou až o 50 % nižší než v hlavní sezoně. Zajímavosti a restaurace mají zkrácenou otevírací dobu.

Hlavní sezona – červenec a srpen, prosinec až duben

V červenci a srpnu se vydávají pěší turisté i cyklisté na stezky ve velkých nadmořských výškách. O Vánocích a na Nový rok je na svazích hodně živo. Od konce prosince až do začátku dubna je hlavní sezona v lyžařských střediscích.

Vedlejší sezona – duben až červen a září

V lyžařských střediscích a oblíbených turistických destinacích byste mohli dostat slevu. Jaro je idylické – teploty se šplhají nahoru, všude je plno květin a objevují se místní zemědělské produkty. Na podzim můžete sledovat sklizeň hroznů.

Mimo sezonu – říjen až březen

Od poloviny října do začátku prosince horská střediska upadají do dřímoty. Ceny jsou až o 50 % nižší než v hlavní sezoně. Zajímavosti a restaurace mají zkrácenou otevírací dobu.

Ceny a nákupy

Švýcarskou měnou je švýcarský frank (CHF), přičemž kurz je 1 CHF – 22,5 CZK. Peníze lze snadno vyměnit v jakékoli směnárně na hranicích, v bance nebo na větších nádražích, raději si s sebou berte eura. Klasickou kreditkou se dá platit víceméně všude v civilizaci. Na pobyt v horských chatách či vesničkách je nutná hotovost. výcarsko obecně platí za jednu z nejdražších zemí na světě. Běžný oběd (pouze jídlo) pro jednu osobu v levnější restauraci vyjde na 15–20 CHF, káva 5 CHF, pivo 5–8 CHF. Nenarazíte zde na žádné vysokohorské přirážky – káva stojí stejně ve vlaku či v 3.000 m n. m. jako v jakékoli kavárně. V supermarketech lze nakoupit běžné potraviny za ceny skoro podobné našim. Nejlevnější jsou řetězce Aldi nebo Lidl, dražší pak Migros a Coop. Jen maso je většinou výrazně dražší než v ČR.

Bochník čerstvého bílého chleba (500 g) – 2,60 CHF

Místní sýr (1 kg) – 23 CHF

Pivo (0,5 l točené) – 7,00 CHF

Vejce (12) – 5,60 CHF

Důležité kontakty

Švýcarsko – Velvyslanectví Bern

Ambassade de la République Tcheque

Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3000 Bern 31

P.O.Box 537

Telefon: +41/ 313 504 070, sekretariát -504 071,72, konzulární úsek -504 091,92

Fax: +41/313 504 098, KO-+41/313 504 097

Nouzová linka: +41/796 413 300

E-mail: bern@embassy.mzv.cz

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

úřední hodiny KO pro veřejnost:

  • pondělí–pátek 10.00–12.00