Země vikingů osvícená polární září

Švédský styl není okázalý, forma a funkce jsou těsně spojeny. V hlavní roli je umírněnost, praktičnost, řád, jednoduché linie a inteligentní design. Když budete projíždět Švédskem, jako byste se ocitli na stránkách magazínu o navrhování interiérů. Péče, s jakou jsou v celé zemi nazdobené a udržované domy, chalupy, kavárny i veřejné prostory, vás ohromí. Přitom to není nuda. Ale popravdě řečeno – to nejlepší na Švédsku nejsou města a vesničky, ale jeho přírodní krásy. V přírodě oceníte kouzlo této země. Můžete přeplout archipelag a navštívit jeden či dva ostrovy, nebo vykonat pěší túru po majestátní stezce v severní divočině. A koneckonců můžete zkusit obojí. Hlavními švédskými kratochvílemi jsou turistika, cyklistika, lyžování, plavba lodí, rybaření a hledání hub či lesních plodin. To vše je snadné v kterémkoli místě ve Švédsku. Během svého putování po Švédsku budete pravidelně narážet na vikinské ruiny a příběhy, které je obklopují. Do velké míry jsou součástí moderní švédské krajiny a člověk má pocit, jako by kráčel historií. A skutečně tomu tak je. Prastaré runové kameny vyčnívají z trávy v parcích po celé zemi; téměř stejně tak jsou běžné obrovské sestavy kamenů a nenápadné pohřební mohyly.

Co rozhodně navštívit ve Švédsku

Gotland a Fårö

Obchodníci krásný ostrov Gotland posázeli ve 12. a 13. století nádhernými kostely. Dnes malebné gotlandské ruiny, odlehlé pláže, idylické stezky pro jízdu na koni nebo cyklisty, zvláštní skalní útvary, vynikající restaurace a vzrušující letní noční život přitahují turisty z celého světa. Událostí roku je Středověký týden, při kterém staré město Visby ožije kostýmy, dobovými ztvárněními a tržišti. Filmoví nadšenci a milovníci přírody budou chtít zamířit na sever a navštívit oblíbené město Ingmara Bergmana – Fårö.

Krásy severu

Za polárním kruhem se nacházejí dva úkazy, které proslavily sever Švédska, jeden přírodní a druhý uměle vytvořený. S aurorou borealis se nemůže srovnávat žádná jiná přírodní podívaná – světla měnící tvary, která za arktické zimy tančí na noční obloze (říjen až březen). Icehotel, skromné iglú přestavěné na ledový palác, čerpá inspiraci z proměnlivé povahy polární záře a každou zimu je vytvořený trochu jinak.

Stockholm

„Krása na vodě“, jak své hlavní město nazývají Švédové, vás nezklame. Mnoho stockholmských vodních cest odráží polární záře, vrhá ji šikmo na červenožluté budovy a procházet se křivolakými dlážděnými ulicemi Gamla Stanu (Starého Města) je kouzelné. Vydat se můžete také do nitra čarovné země malých skalnatých ostrůvků roztroušených mezi městem a volným Baltem – některé nejsou větší, než aby na nich mohli přistávat rackové, jiné jsou porostlé hlubokými lesy a loukami květina. Vše dostupné díky trajektům či organizovaným výpravám. Na mnoha z nich se dá i přespat a dobře najíst.

Vikinská rezervace Foteviken

Stále existují skuteční, živí vikingové. Můžete je navštívit. Působivá rekonstrukce vesnice z pozdní vikinské doby – rezervace Foteviken – stojí na pobřeží a zahrnuje 22 domů s doškovými střechami. Všechny si můžete projít, prohlédnout si nádhernou shromažďovací síň, spatřit válečný katapult a koupit si řemeslný výrobek zhotovený vikingy. Vše je i obdivuhodně věrné – obyvatelé rezervace lpějí na tradicích, zákonech a náboženství.

Göteborg

Město protikladů s báječnými muzei, příjemnými parky, ale i syrovými průmyslovými krajinami. Göteborg je ještě odvážnější alter ego sebevědomého a elegantního Stockholmu. A také tady se skvěle jí – ochutnejte lahodné garnáty a ryby přinesené přímo z lodi nebo v jedné z pěti zdejších restaurací oceněných michelinskou hvězdičkou. Z Göteborgu nemůžete odjet, aniž byste si něco nenakoupili z výlohy ve čtvrtích Haga a Linné. Unikátní způsob, jak se tam dostat, představuje loď a toulky kolem kanálu Göta dlouhého 190 km.

Užitečné informace

Víza

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Švédska vízum ani pobytové povolení (platí článek 18 Smlouvy o ES, podle něhož má každý občan EU právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států). Pro turisty ani dlouhodobě pobývající občany ČR a EU neexistuje zvláštní přihlašovací povinnost.

Doprava

Autobusů a vlaků je spousta a jezdí dobře. Dopravní předpisy jsou podobné jako ve zbytku Evropy.

Důležitá čísla

Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 112

Elektřina

230 V/50 Hz, adaptér není potřeba

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – pol. června–srpen

Sezona začíná v polovině léta, čekejte teplé počasí a většina památek a ubytovacích zařízení má otevřeno. Některé restaurace a obchody zavírají v srpnu, protože Švédové si berou dovolenou.

Vedlejší sezona – září–říjen

Počasí je pořád dobré, i když není nikdo, kdo by si ho užíval. Mnoho turistických míst je zavřených, ale zbytek máte jen pro sebe. Ceny hotelů se vracejí k normálu, ale o víkendech se zvedají.

Mimo sezonu – listopad–květen

K mnoha kouzlům tohoto ročního období patří outdoorová dobrodružství, polární záře a sváteční trhy. Ubytování a zimní aktivity si zamluvte předem. Mnohé kempy a hostely mají přes zimu zavřeno.

Hlavní sezona – pol. června–srpen

Sezona začíná v polovině léta, čekejte teplé počasí a většina památek a ubytovacích zařízení má otevřeno. Některé restaurace a obchody zavírají v srpnu, protože Švédové si berou dovolenou.

Vedlejší sezona – září–říjen

Počasí je pořád dobré, i když není nikdo, kdo by si ho užíval. Mnoho turistických míst je zavřených, ale zbytek máte jen pro sebe. Ceny hotelů se vracejí k normálu, ale o víkendech se zvedají.

Mimo sezonu – listopad–květen

K mnoha kouzlům tohoto ročního období patří outdoorová dobrodružství, polární záře a sváteční trhy. Ubytování a zimní aktivity si zamluvte předem. Mnohé kempy a hostely mají přes zimu zavřeno.

Ceny a nákupy

Ve Švédsku se v jako jedné z mála zemí EU neplatí eurem, ale švédskou korunou. Mezinárodní označení je SEK, v běžném užívání se označuje jak „Kr“. Korunový kurs je 1 SEK – 2,5 CZK. Směnárny nedoporučujeme. Lepší kursy jsou k dostání v ČR. Nicméně ve Švédsku hotovost vůbec není potřeba. Platit kartou se dá opravdu všude včetně trhů, autobusů, restaurací atd. Platba kartou je navíc výhodnější než v hotovosti. Cenová hladina ve Švédsku je mnohem vyšší než u nás. Často platí, že cena v číslech je stejná jako v ČR, akorát kurs je jiný. Ceny jsou velmi vysoké především u služeb a alkoholu. Ceny v samoobsluhách jsou pouze o několik desítek procent vyšší. Nejlepší je nakupovat v Lidlu. Tam jsou potraviny nejlevnější. V restauracích je dobré využít poledních menu, která vyjdou okolo 80–100 SEK.

Pokoj v hostelu – 220 SEK

Stockholmské metro – 40 SEK jedna jízda, 180 SEK 8 jízd, 260 SEK týdenní jízdenka

Vlak z Göteborgu do Stockholmu – 350 SEK

Pivo 0,5 litru – 60 SEK

Trajekt z Gotlandu do Stockholmu – 230 SEK jedna cesta

Muzeum – 60–100 SE

Důležité kontakty

Švédsko – Velvyslanectví Stockholm

Embassy of the Czech Republic

Villagatan 21, 114 32 Stockholm

Telefon: +468/4404210, sekretariát -4404225, KO -4404219 (konzul), 4404212 (konzulární referentka)

Fax: sekretariát +468/4404211, KO +468/4404231

Nouzová linka: +46-703255156

E-mail: stockholm@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/stockholm

Vedoucí úřadu: PhDr. Jiří ŠITLER

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.45–16.15
  • pondělí–pátek 8.30–12.00, 13.00–16.00

úřední hodiny pro veřejnost:

  • pondělí, středa 9.00–11.00

úřední hodiny konzulárního úseku pro veřejnost:

  • úterý, čtvrtek 13.30 - 15.30