Země slunce a dobrého jídla
Půvabná země s obrovským charismatem – podupává v rytmu flamenka, okouzlí kuchyní, architekturou, avantgardními městy, různorodou krajinou a pohodovými lidmi. Španělsko je možná tou nejexotičtější destinací Evropy. Vydejte se za oponu letovisek a poznejte opravdovou duši této země. Jeden den můžete ležet na andaluských či katalánských plážích, druhý den si užívat některá z nejkrásnějších evropských pohoří – Pyreneje a Picos de Europa na severu či Sierra Nevadu na jihu – a další den se potulovat po dynamických španělských městech, které jsou svatyněmi moderního a svěžího života. Madrid, Barcelona, Valencie a Sevilla jsou synonymy pro příznačnou schopnost Španělů užívat si života naplno a až do rána. Většina velkých měst zároveň nabízí velký výběr klidnějších, ale o nic méně výjimečných míst – od uměleckých galerií světové úrovně až po elegantní stavby z muslimské éry, od barrios (čtvrtí) překypujících středověkým kouzlem až po fantastické Gaudího výtvory. Také v malebných malých vískách – pueblos blancos – v Andalusii či stavbách z kamene a dřeva v centrálním Španělsku i v horách na severu je ukryta kus španělské duše. Tady přežívá staré Španělsko, kde stále lpí na tradicích tak, jako nikde jinde v Evropě. Vydejte se do Španělska a užijte si ten bouřlivý večírek na vlastní kůži, nejen s nosem přilepeným na sklo. Španělsko je možná tou nejznámější a nejméně pochopenou zemí v Evropě, ale je také jednou z nejpřívětivějších a nejpřístupnějších.
Co rozhodně navštívit ve Španělsku
Alhambra
Komplex paláců v Granadě – Alhambra – nemá daleko k architektonické dokonalosti. Je to nejspíš nejvytříbenější ukázka islámského umění na celém světě a současně nejtrvalejší symbol osmisetleté maurské nadvlády nad oblastí, která se tehdy nazývala Al-Andalus. Červené věže Alhambry spolu se zasněženými vrcholky Sierra Nevady v pozadí již zdáli dominují granadskému panoramatu. Zblízka se váš dojem potvrdí – toto je nejhezčí památka Španělska.
Renesanční Salamanca
Plaza Mayor, elegantní hlavní náměstí Salamanky, zářící ve světlech reflektorů, patří k nejhezčím náměstím v celém Španělsku. A to je pouze jeden z architektonických vrcholů, s kterým se ve Španělsku, co se týče architektonické nádhery, může srovnávat pouze nemnoho měst. Salamanca je sídlem jedné z nejstarších a nejprestižnějších univerzit, takže zdejší noční ulice žijí díky studentským radovánkám. Kombinace velkoleposti a energie je důvodem, proč patří Salamanca k oblíbeným španělským městům.
Santiago de Compostela
Santiago de Compostela, kde jsou údajně uloženy pozůstatky sv. Jakuba, jednoho z dvanácti apoštolů, leží v Galicii v severozápadním Španělsku, je jedním z nejposvátnějších míst země. Za propracovanou barokní fasádou zdejší jedinečné katedrály se ukrývá majestátní románská sloupová předsíň. Katedrála je cílem poutníků přicházejících do Santiaga po Svatojakubské poutní cestě vedoucí severním Španělskem. Najdete tady i další prvotřídní památky a kulinářskou kulturu, která vám ve zkratce představí celou Galicii.
Toledo
Středověké jádro Toleda, které je symbolickým domovem španělské katolické církve a armády, je jedinečným příkladem světového dědictví. Město, které je známé jako „město tří kultur“, kde v minulosti vedle sebe žili muslimové, židé a křesťané, pořád zůstává fascinujícím labyrintem někdejších mešit, synagog a kostelů. Vzhledem k tomu, že Toledo leží nedaleko Madridu, je někdy přeplněno turisty přijíždějícími na jednodenní výlet. Zůstaňte přes noc a poznáte skutečné Toledo.
Noční Madrid
Madrid není jediným evropským městem s bohatým nočním životem, pouze málokteré se mu však může rovnat co do intenzity a ruchu v ulicích. Jak řekl Ernest Hemingway: „V Madridu nejde nikdo spát dříve, než pokoří noc.“ Je zde nespočet barů, najdete tu malé kluby, místa, kde se hraje, koktejlové bary a obrovské kluby vyhledávané hvězdami první kategorie, prostě bary nepředstavitelné rozmanitosti, které uspokojí každého. Zkrátka musíte navštívit čtvrtě Huertas, Malasaña, Chueca a La Latina.
La Sagrada Família
Jedna z nejvýznamnějších památek Španělska, modernistické dílo Antoni Gaudího, je pořád ve výstavbě, i když od smrti jejího autora uplynulo již osmdesát let. Svérázný barcelonský chrám, ornamentální a plný symboliky, inspirovaný přírodou a gotickým stylem, se majestátně vypíná do oblaků. Zvláštní úhly a odchylky od architektonických konvencí ve vás vyvolají pochybnosti a přinutí vás zakroutit nad tím vším nevěřícně hlavou.
Užitečné informace
Víza
Od 1. 5. 2006 mohou čeští občané dlouhodobě pobývat a pracovat v ES v rámci volného pohybu pracovních sil v EU. Není potřeba si vyřizovat pracovní povolení ani pracovní vízum. Podnikatelé si musejí vyřídit povolení živnosti (doporučujeme konzultovat příslušnou radnici) a přihlásit se na úřadě sociálního zabezpečení k placení sociálního pojištění (zdravotní péče se platí z daní) a na finančním úřadě k placení daní. Při pobytu do 90 dnů není třeba registrace na cizinecké policii ve Španělsku. Při pobytech nad 90 dnů je od 2. 4. 2007 povinná registrace na cizinecké policii (event. na služebnách národní policie v místě bydliště), o které bude vydáno potvrzení. Potvrzení obsahuje rovněž identifikační číslo cizince, tzv. NIE (obdoba českého rodného čísla), které se užívá v administrativním i v obchodním styku (pro placení daní a pojištění v rámci zaměstnání, při koupi nemovitosti, auta apod.).
Důležitá čísla
- Tísňová linka – 112
- Občanská garda – 062
- Národní policie – 091
- Záchranná služba – 092
Elektřina
230 V/50 Hz; není potřeba adaptér
Časový posun
+1 GMT
Kdy vyrazit
Hlavní sezona – červen–srpen, státní svátky
Těžko se shání ubytování a ceny stoupají až o 50 %. V některých částech vnitrozemí Španělska je mimosezona. Teplé, suché a slunečné počasí, na pobřeží vyšší vlhkost.
Vedlejší sezona – březen–květen, září a říjen
Vhodná doba na cestování, příjemné počasí, čistý vzduch a málo lidí. Během místních festivalů mohou ceny vzrůstat.
Mimo sezonu – listopad–únor
Zima v centrálních částech Španělska, na severu a severozápadu déšť. V lyžařských oblastech hlavní sezona.
Hlavní sezona – červen–srpen, státní svátky
Těžko se shání ubytování a ceny stoupají až o 50 %. V některých částech vnitrozemí Španělska je mimosezona. Teplé, suché a slunečné počasí, na pobřeží vyšší vlhkost.
Vedlejší sezona – březen–květen, září a říjen
Vhodná doba na cestování, příjemné počasí, čistý vzduch a málo lidí. Během místních festivalů mohou ceny vzrůstat.
Mimo sezonu – listopad–únor
Zima v centrálních částech Španělska, na severu a severozápadu déšť. V lyžařských oblastech hlavní sezona.
Ceny a nákupy
Měnou ve Španělsku je evropská měna euro. Kursy ve směnárně (casa de cambio) se mohou měnit každý den. Nejméně vhodná výměna bývá v hotelích. Nápis „Sin comisión“ anebo „No comisión“ znamená výměnu bez poplatku, ale bývá často kompenzováno horším kursem, proto je lepší se předtím poptat na finální částku. Platit kartou už není žádný problém skoro nikde. Ale i tak doporučujeme mít raději hotovost při návštěvě menších měst a vesniček. Ceny v supermarketech se dají srovnat s cenami u nás. Některé věci sice vyjdou dráž, některé naopak levněji. V restauracích se ceny pohybují oproti Česku výše, ale i tak je to pořád snesitelné. Levné je především ovoce a zelenina, dražší je alkohol.
Láhev vína – 4 eura
Brambory 1 kg – 0,93 eura
Balíček cigaret – 5 eur
Pivo – 2 eura
Voda 1,5 l – 0,55 eura
Důležité kontakty
Španělsko – Velvyslanectví Madrid
Embajada de la República Checa
Avda. Pío XII, 22-24, 28016 Madrid
Telefon: +34 91 353 1880, sekretariát -91 353 1882, KO -91 353 1896-7
Fax: +34 91 353 1885, OEÚ -91 353 1888, KO -91 353 1898
Nouzová linka: +34 69 998 2307
E-mail: madrid@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/madrid
Vedoucí úřadu: PhDr. Kateřina LUKEŠOVÁ
Provozní hodiny úřadu
- pondělí–pátek 8.00–12.30, 13.00–16.30
úřední hodiny KO pro veřejnost:
- pondělí, úterý, čtvrtek 10.00–12.00
- středa 10.00–14.00