Koktejl Balkánu a západu

Ve Slovinsku najdete skvělá muzea i historické kostely, ale je to především příroda, za níž se tam jezdí. Zasněžené vrcholky hor, tyrkysově zelené řeky, jaderské pobřeží. Slovinsko má šarm typické outdoorové destinace, kde lidé rádi tráví čas aktivně. Nejpopulárnější jsou procházky a túry po horách, ale roste i počet milovníků cyklistiky. Rychle tekoucí řeky, jako je třeba Soča, zase volají po splavení na raftu, ale škála aktivit, které si můžete ve Slovinsku užít, je mnohem širší – od jezdectví přes jeskyňářství, potápění až po lety balonem. A pokud by toho adrenalinu a fyzické námahy na vás bylo příliš, pořád je kousek k moři, kde se můžete opalovat či se svlažit ve vlnách Jadranu. Slovinsko nabízí panenská zákoutí uprostřed Evropy, vznosná panoramata alpských štítů, kopců a údolí, které jako by vypadly z nějaké staré krajinomalby, a opalizující jezera i řeky, jejichž dna snad musejí být poseta samými smaragdy. Slovinci jsou na svou zemi a její přírodní krásy pyšní a bez výjimky se aktivně podílejí na její ochraně. A lidské zásahy pomáhají – to poznáte třeba u Bledského jezera, kde barokní kaplička na stejnojmenném ostrově a dramatický skalní hrad dotvářejí harmonický celek. Není vyloučeno, že se budete z dovolené vracet s dojmem, že Slovinsko je nejhezčí země, jakou jste kdy viděli. Dojem navíc umocňují obyvatelé. Už za dob staré Jugoslávie bylo Slovinsko považováno za nejotevřenější ze všech republik a v tomto ohledu se nic nezměnilo. Ať už se vydáte kamkoliv, dostane se vám nadšeného, ochotného a přívětivého přijetí. Není přitom problém se domluvit anglicky.

Co rozhodně navštívit ve Slovinsku

Predjamský hrad

Slovinsko se očividně specializuje na dva artikly: hrady a jeskyně. Rozsypány jsou po celé zemi. Ale hrad v jeskyni? To je ojedinělé. Jen málokterá tvrz se může pochlubit tak grandiózní polohou jako do skály nad údolím vklíněná Predjama. Za jejím umístěním se však ukrývá neméně dramatický příběh: slovinský „Robin Hood“ Erazem Lueger si zde údajně tropil šašky z obléhajících vojenských oddílů, po nichž házel čerstvé třešně nasbírané díky tajné chodbě. Posléze ho ale stihl velmi nedůstojný konec.

Bledské jezero

Největší turistická atrakce Slovinska působí jako výtvor nadaného architekta či bytového návrháře. Začal křišťálově průzračným jezerem, do něj přidal drobný ostrůvek, nahoru připlácl neskutečně rozkošný kostel a celé to zakončil dramatickým skalním hradem. Pak ještě ozdobil pozadí alpskými štíty a voilà! Bledské jezero je opravdu přepůvabné.

Triglav

Neexistuje lepší způsob, jak říct „jsem Slovinec“, než zdoláním nejvyšší slovinské hory. Je až s podivem, že si Slovinci za absolvování tohoto výstupu nedávají razítko do pasu. Nás ostatní pak určitě potěší, že Triglav je náročná, leč zvládnutelná hora, kterou s pomocí zkušeného průvodce zvládne pokořit víceméně každý, kdo je ve slušné kondici. Výstup lze podniknout po několika populárních trasách rozdílné atraktivity i náročnosti. Odměna však zůstává stále tatáž bez ohledu na to, kterou z nich si vyberete: ničím nezkalená radost.

Ptuj

Název města sice leckterému cizinci zní spíš jako odplivnutí komiksové postavičky, ale Ptuj stojí za víc než jen laciný vtípek. Ve skutečnosti jde o jedno z nejbohatších slovinských měst, co se historických památek týče. Své stopy tu zanechali všichni počínaje starými Římany a centrum města díky tomu tvoří změť červených střech a středověkých ulic posetých kostely, věžemi a muzei střídanými kavárnami s venkovními stolky, v nichž se můžete nerušeně kochat výhledem. Pokud tudy budete projíždět v únoru, počkejte si na zběsilé pouliční divadlo provázející slavnost Kurentovanje. Ptuj navíc leží jen kousek od jedněch z nejlepších slovinských vinařských oblastí.

Užitečné informace

Studentská výhoda

Na Slovinsku je sympatické, že pokud máte v plánu zde studovat, dostanete se do místního systému „kuponů za jídlo“. Platí to ovšem pouze pro studenty studující ve Slovinsku. Funguje to tak, že si pořídíte slovinskou SIM kartu, zaregistrujete se s potvrzením o studiu a měsíčně vám bude automaticky na vašem telefonním čísle přiřazen jeden kupon na pracovní den. Za tento kupon se můžete najíst v naprosté většině restaurací, zpravidla s nižším doplatkem. Poplatky jsou od 0–4 eur, z čehož se odvíjí i kvalita a množství jídla a chodů, které dostanete.

Víza

Bezvízový styk. Občané ČR mohou stejně jako občané dalších členských zemí EU pobývat na území SI do tří měsíců bez zvláštního povolení k pobytu. V zemi současně platí přihlašovací povinnost ubytování do 72 hodin (do tří dnů – pro občany EU) od doby přechodu státní hranice SI, resp. po změně ubytování (ostatní cizinci do 24 hodin). Přihlášení se realizuje na místně příslušné policejní stanici osobně, tedy bez prostřednictví třetí osoby. Ubytovací zařízení hotelového typu včetně kempů mají tuto povinnost plnit v souladu se zákonem. Při ubytování v soukromí se ubytovaný dostaví spolu s ubytovatelem na místně příslušnou policejní stanici, kde je nutno vyplnit formulář o přihlášení k ubytování (policijska prijava prenočišča).

Spaní nadivoko

Nocování ve volné přírodě („pod širákem“) je zakázáno.

Doprava

Dálkovou dopravu zajišťují hlavně vlaky, v rámci regionů operují i autobusy.

Důležitá čísla

  • Jednotné spojení pro hasiče a první pomoc – 112
  • Policie – 113
  • Silniční a odtahová služba – 1987

Elektřina

230 V/50 Hz, adaptér nebudete potřebovat.

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen a srpen

Vesměs slunečno, občasný déšť. Davy turistů v Lublani a na pobřeží; místa je potřeba rezervovat předem. Fungují muzea i další atrakce. Ideální na pěší túry.

Vedlejší sezona – duben–květen a září–říjen

Slunečné a suché září je jako stvořené k výstupu na horu Triglav. Koupat se dá až do konce září. Mnohé hotely si účtují nižší sazby. Konec května se hodí na rafting.

Mimo sezonu – listopad–březen

Lyžařská sezona trvá od poloviny prosince do března či dokonce až dubna. Během vánočních a novoročních svátků bývá všude hodně lidí. Atrakce v menších městech mají omezenou otvírací dobu nebo jsou zavřené.

Hlavní sezona – červen a srpen

Vesměs slunečno, občasný déšť. Davy turistů v Lublani a na pobřeží; místa je potřeba rezervovat předem. Fungují muzea i další atrakce. Ideální na pěší túry.

Vedlejší sezona – duben–květen a září–říjen

Slunečné a suché září je jako stvořené k výstupu na horu Triglav. Koupat se dá až do konce září. Mnohé hotely si účtují nižší sazby. Konec května se hodí na rafting.

Mimo sezonu – listopad–březen

Lyžařská sezona trvá od poloviny prosince do března či dokonce až dubna. Během vánočních a novoročních svátků bývá všude hodně lidí. Atrakce v menších městech mají omezenou otvírací dobu nebo jsou zavřené.

Ceny a nákupy

Na Slovinsku se platí již od roku 2007 eurem. Jako ve všech vyspělých evropských zemích, je i zde téměř všude možné platit kartou a vybírat eura z bankomatu v závislosti na poplatcích vaší banky. Slovinsko je cenově velice podobné České republice. Zejména co se týče zboží ze supermarketů. O něco dražší je všeobecně většina služeb včetně jídel v restauracích a hlavně piva, rozdíly ale nejsou nijak markantní.

balená voda 1,5 l – od 0,5 eura

mléko 1 l – 0,8 eura

sýr 1 kg – od 7 eur

velké pivo – 2,2 eura

chléb – od 1 eura

jablka 1 kg – od 1 eura

pohled – 0,3–0,7 eura

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Slovinsko – Velvyslanectví Ljubljana

Veleposlaništvo Češke Republike

Riharjeva 1, 1000 Ljubljana

Telefon: +3861/4202450, +3861/4202451, +3861/4202464

Fax: +3861/2839259

Nouzová linka: +386/41/679103

E-mail: ljubljana@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/ljubljana

Vedoucí úřadu: PhDr. Věra ZEMANOVÁ

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

úřední hodiny pro veřejnost:

  • pondělí, středa, pátek 9.00–12.00