Malé velké Slovensko

Před pivem dává přednost vínu a v ostýchavém srdci mezi horami a lesy ochraňuje úchvatnou lidovou kulturu, o jakou většina evropských národů přišla. Možná největším půvabem Slovenska je jeho malá rozloha. Jeden den můžete kráčet lesnatými stržemi mezi vodopády, další vesele jódlovat z vrcholů vyšších než 2500 metrů. Maličké metropoli Bratislavě, která přetéká zvláštními muzei, tvoří pozadí husté lesy. Její Staré Mesto je půvabné mraveniště a je možné, že tu je nejvyšší počet kaváren na obyvatele na celém světě. Neodjíždějte, aniž navštívíte východ, kde se nad středověkými městy plnými památek, jako je Levoča či Bardejov, tyčí mohutné pevnosti a kopce jsou protkané pěšími stezkami. Pustíte-li se u baru do hovoru, z vašeho společníka se nejspíše vyklube inteligentní, zábavná a přátelská bytost. Dopřejte si slivovicu, a nazdravie!

Co rozhodně navštívit na Slovensku

Vysoké Tatry

Vysoké Tatry jsou nejvyšším pohořím v Karpatech, které zasahují do většiny východoevropských zemí. Výšku 2500 metrů přesahuje 26 tatranských vrcholů. Masiv je pouze 25 km široký a 78 km dlouhý, ale fotogenických scenerií tu najdete tolik, že začnete fantazírovat o kariéře u National Geographic – panenská sněhová pole, smaragdová horská plesa, zurčící vodopády, zvlněné borové lesy a třpytivé horské louky.

Spišský hrad

Spišský hrad, který pochází z počátku 13. století, korunuje spolu s rozsáhlým komplexem rozvalin kopec nad městečkem Spišské Podhradie. To, že je pokládán za jeden z největších areálů v Evropě, zajisté pochopíte, až jej budete prozkoumávat. Ke zlatým hřebům návštěvy patří výstup na centrální věž, kam vede strmé točité schodiště a odkud je nádherný panoramatický výhled na Spiš. Při obcházení vnějších hradeb této kolosální pevnosti se zkuste vžít do kůže středověkých strážců. Pokud jsou udržované rozvaliny dnes tak působivé, představte si, jak musela pevnost vypadat kdysi.

Bratislava

Nejpikantnějším kořením slovenského hlavního města je blízkost přírody. Městem protéká Dunaj, po jehož svěžích březích vedou cyklostezky, kousek od města se můžete potulovat mezi sjezdovkami a vinicemi. Bratislavu začněte obdivovat v okouzlujícím Starém Mestě. Kráčejte úzkými pěšími uličkami s pastelovými domy nebo si vychutnejte večer ve všudypřítomných kavárnách pod bdělým dohledem městského hradu. Skončili jste se starým? Vrhněte se na nové: za zhlédnutí stojí nápaditá architektura ze socialistické éry i jeden z nejzajímavějších výstavních prostorů východní Evropy. Kontrasty, jako je tento, významně přispívají k bratislavskému půvabu.

Dřevěné kostely

Do odlehlých východoslovenských vsí, jako je Hervartov či Ladomirová, se vydejte za ikonickými dřevěnými kostely, které chrání UNESCO. Cestou z Bardejova na východ se dostanete do míst, kde se setkává východní a západní křesťanství. Od 16. do 19. století tu bylo vystavěno téměř 300 tmavých dřevěných kostelů s cibulovitými kopulemi. Ze čtyřiceti zbývajících jich osm chrání UNESCO. Svatou Trojici symbolizují tři báně, tři architektonické prostory a troje dveře v ikonostasu. Ten zdobí bohatě zdobené ikony a uctívaná zpodobení Ježíše i světců, ručně vymalovaný je také každý čtvereční decimetr interiéru kostelů. Je to opravdu podívaná, ale dostat se dovnitř není vždy snadné.

Užitečné informace

Víza

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území SR vízum ani pobytové povolení (platí čl. 18 Smlouvy o založení Evropského společenství, podle něhož má každý občan EU právo svobodně se pohybovat na území členského státu). Občané ČR, držitele platného průkazu totožnosti nebo cestovního dokladu mohou pobývat na území SR bez pobytového povolení max. tři měsíce. Při déletrvajícím pobytu je potřebné požádat o registraci pobytu na území SR, která se podává osobně na formuláři na policejním útvaru.

Doprava

Jedinou vnitrostátní linkou je spojení mezi Bratislavou a Košicemi ve všední dny. Všechna města mají dobrou autobusovou síť; do vesnic není spojení časté; v Bratislavě jezdí také trolejbusy a tramvaje. Jízdní řády prostudujte důkladně, o víkendech a svátcích je provoz omezen. Půjčovny aut jsou k dispozici především v Bratislavě a Košicích. Vlak je nejlepší způsob dopravy po Slovensku; většina turistických atrakcí leží mimo hlavní trať Bratislava–Košice.

Elektřina

Zásuvky jsou stejného typu jako v České republice.

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – duben–květen, září–říjen

Menší davy, ale vlídné počasí. Vinobraní je ve znamení mnoha slavností spjatých s alkoholem.

Vedlejší sezona – červen–srpen

Různé festivaly se pořádají po celé zemi, všechny vysokohorské pěší stezky jsou přístupné.

Mimo sezonu – leden–únor

V horách je vrcholná lyžařská sezona, ale řada dalších zajímavostí bývá mimo provoz.

Hlavní sezona – duben–květen, září–říjen

Menší davy, ale vlídné počasí. Vinobraní je ve znamení mnoha slavností spjatých s alkoholem.

Vedlejší sezona – červen–srpen

Různé festivaly se pořádají po celé zemi, všechny vysokohorské pěší stezky jsou přístupné.

Mimo sezonu – leden–únor

V horách je vrcholná lyžařská sezona, ale řada dalších zajímavostí bývá mimo provoz.

Ceny a nákupy

Měnou na Slovensku je euro. Platit se dá v hotovosti nebo kartou. Cestovní šeky nejsou velmi využívány a stávají se atrakcí pro místní. Směnárny najdete ve všech větších městech (zejména v obchodních centrech nebo v historickém centru), směnit se peníze dají i v pobočkách bank. Minimálně jeden bankomat najdete v každém městě, ale také ve větších vesnicích. Platit kartou se dá téměř všude. Malé provozy na vesnicích, horské chaty a menší muzea akceptují pouze hotovost. Akceptováno je několik typů kreditních a debetních karet, dominuje Visa, MasterCard a Maestro.

Mléko 1 litr – 0,5–1 euro

Vejce 10 ks – 1,4–2,1 eura

Pivo točené 0,5 litru – 1–2,2 eura

Chléb 500 g – 0,4–0,75 eura

Důležité kontakty

Slovensko – Velvyslanectví Bratislava

Vel´vyslanectvo Českej republiky

Hviezdoslavovo nám. 8, 810 00 Bratislava, P.O.Box 208

Telefon: +421/2/59203303, sekretariát -59203319, ved. KO -59203340, obchodně-ekonomický prac. 59203323 hospodář -59203306, kulturní a tiskový prac. -59203325

Fax: sekr. +421/2/59203330, KO +421/2/59203346

Nouzová linka: +421/903287003, +421/903747006

E-mail: bratislava@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/bratislava

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

Úřední hodiny KÚ pro veřejnost:

  • pondělí–čtvrtek 9.00–11.00