Destinace na víkend, týden i měsíc

Hornatá rakouská krajina dokonale kontrastuje s elegantní městskou zástavbou. Jeden den se můžete koupat v horském jezeře, druhý den už se zase toulat mezi půvabnými vídeňskými stavbami a večer zamířit za kulturou. Kulturní zážitky mohou mít v Rakousku mnoho podob – můžete si prohlížet architektonické památky, zavítat do stájí lipicánů, naslouchat hudebním lahůdkám při festivalech na jezerních březích či s horami v pozadí, například při Bregenzer Festspiele. V neobyčejné vídeňské čtvrti MuseumQuartier se vystavují díla umělců, jako byli třeba Klimt či Schiele. Hudba, výtvarné umění a architektura dosahují barokní dokonalosti v Mozartově rodišti Salcburku. V Innsbrucku zase kontrastují s historickými budovami sněhem pokryté horské vrcholky. V Linci si nenechejte ujít Ars Electronica, nebo si ve Štýrském Hradci projděte Kunsthaus. Pokud chcete vyrazit do přírody, můžete. K izolovaným horským loukám se nejlépe dostanete pěšky nebo na horském kole. Občas nabídne další možnost kabinová či sedačková lanovka, která v zimě vyváží na svahy lyžaře a snowboardisty. Rakouská jezera jsou v létě ideální ke koupání a v zimě většinou zamrzají, abyste si na nich mohli zabruslit.

Co rozhodně navštívit v Rakousku

Salcburk

Mozartovým duchovním domovem může být Vídeň, ale hudební génius se narodil a vyrostl v Salcburku. Podívejte se, kde superstar 18. století žila, milovala a komponovala. Orchestry blahopřejí Amadeovi k narozeninám v rámci Mozartwoche. Celoročně se konají koncerty Mozartovy hudby v Mramorovém sále na zámku Mirabell a loutky kouzelně oživují jeho opery v nedalekém Salzburger Marionettentheater.

Císařské paláce ve Vídni

Zkuste si představit, že byste měli 640 let k dispozici neomezené bohatství a k tomu nejlepší rakouské architekty; tak vypadá habsburská Vídeň. Monumentální a vznešený Hofburg vás přenese zpátky do časů císařství; užasnete nad císařskými korunami v pokladnici, nad koňským baletem v Spanische Hofreitschule a nad lustry osvětlenými apartmány, připravenými pro císařovnu Alžbětu. Velkolepost tohoto paláce překoná pouze zámek Schönbrunn s 1441 místnostmi, zapsaný do světového dědictví UNESCO, a barokní zámek Belvedere, oba obklopené nádhernými zahradami.

Jezera v Salzkammergut

Salzkammergut (Solná komora), s horskými jezery zbarvenými jako drahokamy, je skvělé místo pro únik před městským ruchem. Hallštattské jezero, rozložené na úpatí strmého a úžasně členitého pohoří Dachstein, uchvátí každého milovníka jezer. Zatímco Hallstatt přitahuje davy lidí, vypadá Obertraun na druhém břehu jezera dosti ospale. Při procházkách kolem teplejšího a mírnějšího jezera Wolfgangsee se budete pohybovat poblíž městeček, jako je Bad Aussee a Bad Ischl, anebo můžete rozvinout plachty a nechat se unášet brízou po Mondsee.

Semmeringbahn

Monumentální Semmeringbahn (Semmeringská dráha) je vyhlídková jízda východními Alpami a nostalgický výlet do časů prvních železnic. Na dráze pracovalo asi 20 000 dělníků; dnes je velkolepé technické dílo 19. století zapsáno na seznamu světového dědictví Unesco. Přestože páru nahradila elektřina, stále si můžete představit úžas prvních pasažérů, když vlak projížděl zatáčkami, hnal se přes 16 viaduktů, projížděl 15 tunely a klouzal přes 100 kamenných mostů. Velkolepost dráhy a krajiny nepodléhá času.

Užitečné informace

Víza

V souvislosti se vstupem ČR do Evropské unie se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob). Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Při pobytu delším než tři dny je nutné se přihlásit na místní ohlašovně – Meldeamt (v případě soukromého ubytování). Při ubytování v ubytovacích zařízeních přechází tato povinnost na ubytovatele. Při pobytu delším než tři měsíce je nutné ohlásit svůj pobyt na příslušném úřadě (Magistrat nebo Bezirkshauptmannschaft) a získat tzv. „Anmeldebescheinigung“.

Doprava

Veřejnou dopravou se dostanete i do odlehlých oblastí, půjčovny automobilů jsou spíše ve velkých městech. Systém rakouských drah je integrovaný s autobusy Postbus. Cestu můžete plánovat s pomocí webů www.oebb.at nebo www.postbus.at.

Důležitá čísla

  • Policie, hasiči, ambulance – 112
  • Horská záchranná služba – 140
  • Mezinárodní operátor a informace – 118 877

Elektřina

230 V/50 Hz

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – duben–říjen

Vrcholí od července do srpna. V jezerních oblastech je vrchol od června do září. V době Vánoc a Velikonoc stoupají ceny. Salcburk je nejrušnější v červenci a srpnu, kdy se koná Salcburský festival.

Vedlejší sezona – duben–květen, konec září–říjen

Počasí je proměnlivé, jezera jsou studená, turistika perfektní. Památky jsou otevřené a méně navštěvované.

Mimo sezonu – listopad–březen

V tomto ročním období jsou mnohé památky zavřené. Kulturní vyžití ve Vídni a důležitých regionálních městech. Lyžařská střediska otvírají od poloviny prosince. Hlavní lyžařská sezona trvá od poloviny prosince do března.

Hlavní sezona – duben–říjen

Vrcholí od července do srpna. V jezerních oblastech je vrchol od června do září. V době Vánoc a Velikonoc stoupají ceny. Salcburk je nejrušnější v červenci a srpnu, kdy se koná Salcburský festival.

Vedlejší sezona – duben–květen, konec září–říjen

Počasí je proměnlivé, jezera jsou studená, turistika perfektní. Památky jsou otevřené a méně navštěvované.

Mimo sezonu – listopad–březen

V tomto ročním období jsou mnohé památky zavřené. Kulturní vyžití ve Vídni a důležitých regionálních městech. Lyžařská střediska otvírají od poloviny prosince. Hlavní lyžařská sezona trvá od poloviny prosince do března.

Ceny a nákupy

V Rakousku se platí eurem. Ve městech zaplatíte kartou téměř všude, je však dobré se například v restauraci nebo v obchodě nejprve zeptat, zda můžete platit kartou, kterou u sebe máte. Někde totiž berou pouze takzvané „Bankomatkarte“, což jsou karty „Maestro“. Hotovost vyberete pohodlně v každém bankomatu a v závislosti na tom, jakou vlastníte kartu, může být toto nejvhodnější a nejlevnější varianta. Rozhodně je příhodné mít vždy u sebe nějakou hotovost, zejména při cestách do hor a na venkov. V lyžařských střediscích je zcela běžná platba kartou při placení permanentky (hotovost se už používá opravdu jen výjimečně), v některých restauracích na sjezdovce je však lepší mít cash.

Chléb v supermarketu – 2 eura

Houska obyčejná – 0,3 eura

Mléko 1 litr – 1 euro

Tvrdý plátkový sýr – 2 eura

Paprika 1 ks – 1 euro

Pivo 0,5 litru – 3,5 eura

Vejce (10 ks) – 2 eura

Šunka – 2 eura

Jogurt bílý – 0,5 eura

Jednodenní skipass – od 30 eur v menším středisku po 55 eur ve velkých resortech

šestidenní skipass – 200 až 250 eur

Důležité kontakty

Rakousko – Velvyslanectví Vídeň

Botschaft der Tschechischen Republik

Penzingerstrasse 11-13, 1140 Wien

Telefon: +431 89958 0, 89958 111, sekretariát VZÚ +431 89958 170, sekretariát ZVZÚ +431 89958 143, DEK +431 89958 168 VFHÚ +431 89958 160, VKO +431 89958 145, ZVKO +431 89958 146, KO (vízový úsek) +431 89958 148/193, KO (konzulární úsek) +431 89958 155

Fax: PÚ +431 8941 200, KO +431 8995 8159

Nouzová linka: +43 676 84964 615

E-mail: vienna@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/vienna, www.tschechischerepublik.at

facebook Tschechische Botschaft in Ősterreich/Velvyslanectví ČR v Rakousku twitter@czechmfa_AT

Vedoucí úřadu: JUDr. Ivana ČERVENKOVÁ

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 8.00–16.30 hod.

úřední hodiny KO pro veřejnost:

  • pondělí–pátek 8.30–11.00 hod.