Portugalsko

Ráj s chutí portského

Vzpomínky z Portugalska mohou být různé, většinou ale zahrnují skvělé jídlo a víno, idylickou přírodu, rušný noční život, atraktivní města, zlaté pláže, kamenné vesničky i středověké hrady. To je slibný začátek, ale zdaleka to tím nekončí. V portugalských městech tepe život, koneckonců kalendář je tu plný různých svátků a oslav – třeba lisabonská Festa de Santo António nebo portské Festa de São João. Můžete pít, tancovat a slavit celou noc. Kdykoliv během roku si můžete zajít do lisabonské čtvrti Alfama poslechnout fado, přidat se k party v Bairro Alto nebo vyrazit do barů v Portu, Coimbře či Lagosu. Ale vyrazte i za město, kde začíná krása portugalské krajiny. Přenocovat můžete v hradu na kopci či v historickém zámečku na kraji vinic a olivových hájů, vydat se na túru mezi žulovými hřebeny Parque Nacional da Peneda-Gerês nebo si vychutnat netknutou krajinu a historické vesničky málo navštěvované oblasti Beiras. Také přes 800 kilometrů portugalského pobřeží nabízí krásu a rozmanitost, které uspokojí každého milovníka slunce a moře. Cesty pro krásné procházky a vyjížďky na kolech najdete v Portugalsku snad všude. Objevujte stopy minulosti na každém kroku – dvacet tisíc let staré kresby ve skalách ve Vila Nova de Foz Côa, záhadné megality poblíž Évory nebo točité chodby památek Tomaru, Beléma, Alcobaçy či Batalhy, které UNESCO vyhlásilo za součást světového dědictví. A to je jen zlomek historického dědictví – další část představují paláce nad mlžnými údolími, hrady na rozeklaných výspách či zachovalá středověká centra měst.

Co rozhodně navštívit v Portugalsku

Porto

Jen těžko byste si mohli vysnít romantičtější město, než je druhé největší v Portugalsku. Porto protkané úzkými uličkami se může pochlubit nespočtem barokních kostelů, skvostných divadel i rozlehlých náměstí. Do čtvrti Ribeira – která je na Seznamu světového dědictví UNESCO – se dostanete po nádherném mostě. Nedaleko leží starobylé vinice Vila Nova de Gaia, kde můžete ochutnat nejlepší portské na světě.

Historická Évora

Královna oblasti Alentejo a jedno z nejlépe zachovaných středověkých měst vůbec, je kouzelné místo, kde můžete strávit několik dní zcela ponoření do minulosti. Uvnitř hradeb portugalské Évory ze 14. století vedou uzounké, křivolaké uličky k jemně zdobené středověké katedrále a ambitům, římským ruinám a pitoresknímu hlavnímu náměstí. V okolí jsou navíc prastaré spirituální megality. Kromě historických a estetických ctností má Évora co nabídnout i žaludku – pochutnejte si na výtvorech výtečné a vydatné kuchyně Alenteja.

Batalha, Alcobaça a Tomar

Tyto monumenty středověkého křesťanství jsou na Seznamu světového dědictví UNESCO a patří mezi nejvýznamnější národní památky. Každý má své kouzlo: od jemných ornamentů z doby krále Manuela a znepokojivě nedokončenou střechu Capelas Imperfeitas v klášteře Batalha, přes ohromnou kuchyni kláštera Alcobaça, kde víceposchoďový komín a rybami oplývající řeka kdysi sytily žaludky mnichů, až ke spleti dvorů a záhadnou kapli ze 16. století, kterou vystavěli templáři v Convento de Cristo ve městě Tomar.

Alfama

Objevujte spleť křivolakých uliček, tajemství skrytých dvorů a magii stísněných průchodů v lisabonské čtvrti Alfama. Tady se můžete dokonale ztratit, a když se zase vynoříte, pochopíte duši města. Projdete okolo obchůdků o velikosti větší skříně, kolem pestrými kachlíky obložených domů a útulných hospůdek plných živého hovoru. Za dalším rohem se vám možná naskytne pohled na skloněné střechy směřující dolů k třpytící se řece Tejo a poznáte, že jste se zamilovali.

Užitečné informace

Víza

Občané ČR mohou vstupovat do Portugalska s platným cestovním pasem nebo s platným občanským průkazem. Zdržuje-li se občan v Portugalsku více než 90 dní, má povinnost ohlásit tuto skutečnost na Cizinecké a pohraniční policii Portugalska (Serviço de Estrangeiros e Fronteiras, SEF). Dne 1. 5. 2006 Portugalsko zrušilo přechodné období pro některé členské státy EU včetně ČR pro volný pohyb pracovních sil, čímž zanikla povinnost pracovního povolení a povolení k pobytu v Portugalsku za účelem výkonu práce.

Doprava

Větší města jsou dobře propojena železnicí. Dopravu mezi menšími městy zajišťují – občas se značnými intervaly – autobusy.

Důležitá čísla

  • Tísňová linka (policie, první pomoc, hasiči) – 112
  • informace o telefonních číslech – 118

Elektřina

220 V/50 Hz; zásuvky jsou stejné jako v Česku

Časový posun

0 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec–srpen

Ceny za ubytování jsou o 30 % vyšší. V Algarve a přímořských letoviscích očekávejte davy lidí. Připravte se na velké horko. Oceán je teplejší.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Kvetoucí louky a příjemně teplé dny přímo vyzývají k pěším túrám a outdoorovým aktivitám. V červnu se koná celá řada festivalů. Ceny i množství turistů jsou průměrné. Oceán je chladnější.

Mimo sezonu – prosinec–březen

Dny jsou kratší, častěji prší a ve vnitrozemí je zima. Nižší ceny, méně turistů. Památky mají zkrácené otevírací doby. Oceán je studený.

Hlavní sezona – červenec–srpen

Ceny za ubytování jsou o 30 % vyšší. V Algarve a přímořských letoviscích očekávejte davy lidí. Připravte se na velké horko. Oceán je teplejší.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Kvetoucí louky a příjemně teplé dny přímo vyzývají k pěším túrám a outdoorovým aktivitám. V červnu se koná celá řada festivalů. Ceny i množství turistů jsou průměrné. Oceán je chladnější.

Mimo sezonu – prosinec–březen

Dny jsou kratší, častěji prší a ve vnitrozemí je zima. Nižší ceny, méně turistů. Památky mají zkrácené otevírací doby. Oceán je studený.

Ceny a nákupy

Měnou je evropská měna euro (EUR). Směnárny úplně nedoporučujeme využívat – ve většině případů je nejlepší kurs u banky, v bankomatu a při platbě kartou. Karty berou téměř všude, někdy i v restauracích. Výjimkou jsou trhy a menší obchody na venkově. K výběru z bankomatu je důležité vědět, že v Portugalsku nevyberete více než 200 euro za den – jejich bankomaty mají nastavený tento limit. Bankomaty najdete všude. V Portugalsku je zhruba stejně draho jako v ČR. Levnější je maso, zelenina na trhu a oblečení, dražší je alkohol, strava v restauracích, cigarety a drogerie. V případě této země opravdu záleží, kde a co nakupujete. Cigarety v Coimbře vás budou stát 5 eur, v Sete Cidades na Azorech vás vyjdou na 2,5 eura.

Těstoviny: 0,8 eura

Láhev portského: v Portu 12 eur a více, v supermarketu 3 eura a více

Káva: 1 euro a více

Jídlo v restauraci: 10 eura a více

Pivo (0,5 l točené): 1,50 eura

Velká sangrie: 2 eura a více

Důležité kontakty

Portugalsko – Velvyslanectví Lisabon

Embaixada da República Checa

Rua Pero de Alenquer, 14, 1400-294 Lisboa

Telefon: +351/21/3010487, sekretariát-+351/21/3001014 nebo 3001012

Fax: +351/21/3010 629, +351/21 300 1029

Nouzová linka: +351/91/9319422

E-mail: lisbon@embassy.mzv.cz, czechembassylisbon@gmail.com

Web: www.mzv.cz/lisbon

Vedoucí úřadu: Mgr. Petr ŠELEPA

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 8.00–16.30

úřední hodiny pro veřejnost:

  • pondělí–pátek 9.00–12.00