Země fjordů a ledovců

Strmé stěny fjordů se zařezávají do rozeklaného pobřeží a zvyšují dramatičnost norských přírodních krás. Doplňují je majestátní ledovce, hadovitě se svažující z ledovcových polí, která patří k největším v Evropě. Norové svou přírodu milují a vy budete taky. Norsko je jednou z nejrozmanitějších a nejzajímavějších evropských destinací pro dobrodruhy. Na něco si troufnou jen mladí a nebojácní milovníci extrémů, ale většinu aktivit si tady užijí všichni cestovatelé – v létě prvotřídní turistiku, cyklistiku či rafting, v zimě pak jízdu se psím spřežením nebo na sněžných skútrech a hlavně lyžování. Při všech aktivitách ale nezapomínejte odpočívat a rozhlížet se kolem sebe. Kouzlo Norska je pozoruhodně jednoduché: je to zkrátka jedna z nejkrásnějších zemí planety. Vhodným doplňkem přírodních krás jsou kosmopolitní norská města, až po okraj plná architektury, jež dokládá, jak proslulý skandinávský cit pro design prostupuje dějinami. Milovníky festivalů potěší nabitý kalendář, na mnoha z nich vystupují hvězdy světových jmen.

Co rozhodně navštívit v Norsku

Fjordy

Poznejte legendární norské fjordy. Legendární je Geirangerfjord, který je inspirativní i v případě, že se na něj díváte s desítkami turistů z paluby výletní lodi. Téměř dokonalým fjordem je Lysefjord, na nějž z výšky dohlíží světoznámá Kazatelna. Hardangerfjord je úchvatnou spletí fjordů s malebnými vesničkami na svazích, Magdalenefjord na Špicberkách je jedním z nejkrásnějších míst na Zemi. A Nærøyfjord je zase oblast fjordů výjimečné krásy zapsaná na Seznam UNESCO.

Lofoty

Jen málokdo zapomene na okamžik, kdy poprvé spatřil ostrovy zvané Lofoten (česky Lofoty), vyskládané v odstínech letní zelené a žluté, s vrcholky ostrými jako břitva, temně se tyčícími proti jasné, kobaltově modré obloze. V průzračném, opojném vzduchu cítíte neustále chuť soli a ve vesnicích víc než pouhý závan tresky, toho mořského obra, jehož každoroční migrace přináší zdejším lidem bohatství. Ostrovy jsou snem každého cestovatele, a protože je dnes spojují mosty, dostanete se jednoduše z jednoho na druhý, nejlépe na kole.

Bergenský Bryggen

Úchvatná bergenská nábřežní čtvrť Bryggen psala dějiny námořního obchodu. Ve starobylém bludišti dřevěných domů, z nichž každý má charakteristickou barvu a jméno, dnes sídlí elegantní butiky a tradiční restaurace. A když k úžasné barevné změti zapsané na Seznam UNESCO doplníte pitoreskní pozadí typické norské pobřežní přírody plné fjordů a hor, máte horkého kandidáta na svůj osobní seznam nejkrásnějších evropských měst.

Secesní Ålesund

Příjemný a elegantní Ålesund vděčí za velkou část své krásy ničivému požáru, který se před stoletím prohnal zdejšími dřevěnými stavbami a zničil všechno kromě vězení a kostela. Z popela pak vyrostlo zbrusu nové město, převážně z kamene. O podobu Ålesundu se postarali mladí norští architekti, kteří vystudovali v Německu a byli silně ovlivněni tehdejší secesí. Výsledkem jsou bohatě zdobené budovy se spoustou věží a věžiček, chrličů a dalších nápaditých prvků vycházejících z místních motivů.

Svalbard (Špicberky)

Subpolární souostroví Svalbard (česky Špicberky) je srdeční záležitostí. Na to, jak daleko leží od civilizace, se sem dostanete až překvapivě snadno. A na místě si pak vychutnáte nejpůsobivější kousek polárního severu v Evropě. I v celosvětovém měřítku je souostroví zřejmě jednou z posledních oblastí skutečně panenské přírody. Nádherné vrcholky hor, obrovské masy ledu (60 % Špicberků pokrývají horské ledovce) a překrásné fjordy vytvářejí životní prostředí pro bohatou směsici arktické fauny (včetně jedné šestiny celkového světového počtu ledních medvědů, kteří jsou zde oproti lidem v přesile), ale i pro letní a zimní aktivity uprostřed tichých sněžných plání.

Užitečné informace

Víza

Norsko je součástí schengenského prostoru. Při pobytu do tří měsíců není přihlašovací povinnost. Při pobytu delším než tři měsíce je nutná registrace na příslušném úřadě státní správy.

Doprava

Dobrá železniční síť na jihu a ve středu země, jinak autobusy.

Důležitá čísla

  • Policie – 112
  • první pomoc – 113
  • hasiči – 110
  • dopravní informace – 175

Elektřina

230 V/50 Hz, není třeba adaptér

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – od poloviny června do poloviny srpna

Ubytování a doprava jsou často dlouho dopředu vyprodané. Ceny ubytování jsou nejnižší. Počasí je bez záruky – může být teplo a slunečno, ale také chladno a deštivo.

Vedlejší sezona – květen–polovina června, srpen–září

Vhodná doba pro cestování, obvykle s mírným a jasným počasím a méně turisty. Ceny za ubytování mohou být vysoké s výjimkou víkendů. V době festivalů si ubytování rezervujte s dostatečným předstihem.

Mimo sezonu – říjen až duben

Může být strašná zima. Řada zajímavostí je zavřena. Na Špicberkách se březen považuje za hlavní sezonu. Cena za ubytování je vysoká s výjimkou víkendů.

Hlavní sezona – od poloviny června do poloviny srpna

Ubytování a doprava jsou často dlouho dopředu vyprodané. Ceny ubytování jsou nejnižší. Počasí je bez záruky – může být teplo a slunečno, ale také chladno a deštivo.

Vedlejší sezona – květen–polovina června, srpen–září

Vhodná doba pro cestování, obvykle s mírným a jasným počasím a méně turisty. Ceny za ubytování mohou být vysoké s výjimkou víkendů. V době festivalů si ubytování rezervujte s dostatečným předstihem.

Mimo sezonu – říjen až duben

Může být strašná zima. Řada zajímavostí je zavřena. Na Špicberkách se březen považuje za hlavní sezonu. Cena za ubytování je vysoká s výjimkou víkendů.

Ceny a nákupy

Místní měnou je norská koruna (NOK). Kurs je v současnosti 1 NOK – 2,7 CZK. Zakoupit norské koruny můžete běžně v České republice. V Norsku je to samozřejmě také možné ve směnárnách, hotelech či bankách. Dle našeho názoru je dobré platit kartou. Ta se dá využít prakticky všude od placení jízdenek po běžné nákupy. Je však dobré mít u sebe nějakou hotovost. Především v horských oblastech, kde nemusí mít platební terminál. Problémem někdy bývá to, že podniky přijímají pouze norské kreditní karty, pak nezbývá než zaplatit hotově.

Lístek MHD – 90 NOK / den, 270 NOK / týden

Jídlo v restauraci – 300 NOK a více

Pivo na baru – 45–90 NOK, v obchodě 20–35 NOK

Taxi – ceny se liší dle firmy, obecně je taxi tak drahé, že se nevyplatí ho využívat

Jídlo ve stánku – 100 NOK a více

Důležité kontakty

Norsko – Velvyslanectví Oslo

Embassy of the Czech Republic

Fritzners gate 14, 0264 Oslo

Telefon: +47/22 12 10 31

Fax: +47/22553395, KO-22548332

Nouzová linka: +47/92611283

E-mail: oslo@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/oslo

Vedoucí úřadu: JUDr. Jaroslav KNOT, Ph.D.

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

úřední hodiny pro veřejnost:

  • pondělí–pátek 10.00–12.00