Společenství šestnácti zemí

V Německu se snoubí historie a současnost. Je to rodiště Martina Luthera, Alberta Einsteina, Goetha, bratří Grimmů či Beethovena, stejně jako místo, kde vznikl tiskařský lis, automobil, aspirin nebo „empétrojky“. Kromě historických i moderních měst stojí za to vyrazit i do přírody – uchvátí vás severní členité pobřeží lemované dunami i skvostné Alpy s rozeklanými vrcholy na jihu. Magická německá krajina vás bezpečně promění ve vášnivého fotografa. Stále je tady co fotit, a to i když se vymaníte z okouzlení tamní přírodou a zavítáte do měst. V Německu se psaly dějiny moderní architektury – vznikl tu například styl Bauhaus. Ale bavit vás budou i středověké uličky měst či hrady vévodícími úhledným vesnicím plným hrázděných domků se záplavou muškátů v oknech. Vyrazte do Berlína, Mnichova, Hamburku a dalších pulzujících měst a objevujte moderní kuchyni a dokonalý kulturní kaleidoskop, který nabízí. Ať se vydáte kamkoliv, uvidíte románské, gotické a barokní stavby v těsném sousedství s výtvory současných světových architektů. Německo je zkrátka místo, které má pořád „prst na tepu doby“. Nejviditelnější jsou proměny Berlína. Vydejte se na adrenalinovou jízdu po pohodlných německých dálnicích nebo usedněte do vlakových souprav nové generace a poznejte co nejvíce koutů Německa – rozhodně nebudete zklamáni.

Co rozhodně navštívit v Německu

Berlín

Všude, kam potřebujete, se dostanete pěšky. Z chodníku či parků můžete objevovat kouzlo spojeného města, v němž se stále staví a které hledá svou definitivní tvář. Ta současná už ale stojí za to – daří se spojovat staré s novým. Srdce se vám rozbuší při pohledu na památky, připomínající významné dějinné události, zaplesá radostí nad stavbami přítomnosti a pozastaví se při pohledu na architekturu budoucnosti.

Bodamské jezero

Jízda na kole kolem nádherného Bodamského jezera s blankytně modrou oblohou nad hlavou a Alpami na obzoru je skutečnou radostí. Nic vás nepovzbudí tolik, jako rozmanitá překvapení vynořující se za zatáčkami, jež mohou mít podobu středověkého hradu či farmy, která prodává čerstvě vylisovaný jablečný mošt.

Brémy

V Brémách vás čeká spousta překvapení, od úžasné budovy radnice z červených cihel v historické části města po zajímavý přístav Bremerhaven s emigračním centrem. Nejpřekvapivější jsou však zdejší pohodoví obyvatelé – což nejlépe dokládají hraví Brémští muzikanti (Bremer Stadtmusikanten).

Desava

Je možné, že i vy máte doma něco ve stylu Bauhausu, například židli nebo jídelní stůl. Hlavním krédem této školy architektury a designu 20. století bylo, že „forma sleduje funkci“. Zajeďte se podívat do Desavy, kde to všechno vzniklo a kde klasici tohoto hnutí, jakými byli Gropius, Klee a Kandinskij, vytvořili svá vůbec nejlepší díla.

Hamburk

Rozlehlé přístavní město Hamburk si můžete nejlépe osahat v sedle bicyklu. Jedná se o nejpříjemnější způsob, jak si druhé největší město Německa prohlédnout. Při svých toulkách jistě narazíte na univerzitu, loděnice, ulici zábavy Reeperbahn, stejně jako na vykřičenou čtvrť Sankt Pauli. V centru města ve čtvrti Altstadt je jezero, na němž se prohánějí plachetnice.

Užitečné informace

Víza

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území SRN vízum ani pobytové povolení (platí čl. 18 Smlouvy o založení Evropského společenství, podle něhož má každý občan EU právo svobodně se pohybovat na území členských států).

Důležitá čísla

  • Policie – 110
  • Hasiči a první pomoc – 112
  • Toxikologická pohotovost – 19240
  • Pomoc motoristům – 0108 222 222

Elektřina

230 V/50 Hz; adaptér nebudete potřebovat

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – Květen–září

Nejlepší počasí na posezení v zahradních pivnicích, na toulání po městech může být o prázdninách opravdu příliš vedro, květen, červen a září je ideálnější.

Vedlejší sezona – Říjen, listopad, leden až březen

V tu dobu je v Německu nejméně turistů, na druhou stranu plná bývají lyžařská střediska.

Mimo sezonu – Prosinec–konec března

Ideální pro milovníky zimních sportů.

Hlavní sezona – Květen–září

Nejlepší počasí na posezení v zahradních pivnicích, na toulání po městech může být o prázdninách opravdu příliš vedro, květen, červen a září je ideálnější.

Vedlejší sezona – Říjen, listopad, leden až březen

V tu dobu je v Německu nejméně turistů, na druhou stranu plná bývají lyžařská střediska.

Mimo sezonu – Prosinec–konec března

Ideální pro milovníky zimních sportů.

Ceny a nákupy

Německo je nejen členem Evropské unie, ale také Evropské měnové unie. Eurem se tu platí od roku 2002. Vždy je lepší mít s sebou pro jistotu nějakou hotovost (toaleta u benzinky, nákup v malém obchůdku), ale rozhodně je výhodnější platit kartou. Potraviny stojí víceméně stejně jako u nás. Například za chléb (0,5 kg) zaplatíte 1,4 eura a za pivo (0,5 l) v láhvi 0,9 eura. Rozdíl je ale znatelnější v restauracích, lyžařských areálech, při návštěvě památek či v zábavních parcích.

mléko (1 litr) – 0.69 eura

Vejce 12 – 1,70 eura

pivo točené 0,5 litru – 3,5 eura

Bochník chleba (500 g) – 1,10 eura

Důležité kontakty

Německo – Velvyslanectví Berlín

Botschaft der Tschechischen Republik

Wilhelmstrasse 44, 10117 Berlin

Telefon: +4930/226380, sekretariát-22638140, 22638150, KO-22638121-124, 131, 189, 192, 197

Fax: sekretariát +4930/22638169, KO-22638161, pol. úsek-22638188, OEÚ-22638198, FHÚ-22638300

Nouzová linka: +49/170/2479956 (mobil)

E-mail: berlin@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/berlin

Vedoucí úřadu: Mgr. Tomáš Jan PODIVÍNSKÝ

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

úřední hodiny KO pro veřejnost:

  • pondělí–pátek 8.30–11.00