Pozemský i daňový ráj
Co mu chybí na velikosti, vynahrazuje svou okázalostí, přitažlivostí a požitkářstvím. Monako je skutečně okouzlující. Jde sice o suverénní stát, ale jeho status je neobvyklý. Přestože není členem Evropské unie, je součástí její celní unie, což znamená, že při přechodu hranic z Francie do Monaka vás nečekají žádné hraniční formality.
Co rozhodně navštívit v Monaku
Knížecí palác v Monaku
Byl postaven ve 13. století jako pevnost. V průběhu staletí prošel mnoha přestavbami. V současnosti představuje typické aristokratické sídlo s nádherným zařízením a drahým uměním z 18. a 19. století. Slouží jako soukromé sídlo knížete (pokud na věži paláce vlaje standarta Grimaldiů, kníže je doma). Palác střeží Carabiniers du Prince (Knížecí vojenská policie), což je elitní sbor 112 stráží. Každý den se v 11.55 před palácem tísní obrovské davy lidí toužících vidět slavnostní střídání stráží. Do života knížecí rodiny můžete nahlédnout při prohlídce reprezentačních místností s audioprůvodcem.
Exotická botanická zahrada Monako
Zahrada rozprostírající se na svazích čtvrti Moneghetti se může pochlubit největší sbírkou kaktusů a sukulentů na světě ‒ od malých kaktusů rodu Echinocereus až po desetimetrové stromovité pryšce Euphorbia ammak. Mezi kaktusy se proplétají cestičky, které místy spojují schody a lávky. Výhled na knížectví je úchvatný a zahrady překrásné.
V ceně vstupného je prohlídka Grottes de l’Observatoire s průvodcem. Tento významný prehistorický komplex tvoří fantastický systém jeskyní ve skalnatém svahu plný stalaktitů a stalagmitů. Jde o jedinou jeskyni v Evropě, v níž se při sestupu teplota zvyšuje.
Oceánografické muzeum a akvárium Monako
Světově proslulé oceánografické muzeum, jež přiléhá ke strmé skále, je naprosto úchvatné. Založil ho v roce 1910 kníže Albert I. (1848–1922). V centrální části najdete akvárium s šestimetrovou lagunou, kde žraloky a další dravé ryby z mořských hlubin odděluje korálový útes od pestrobarevných tropických ryb. Dva rozlehlé sloupové sály v horním patře se věnují historii oceánografie a mořské biologie. Minulost přibližují fotografie, staré vybavení, kostry kytovců, zkameněliny, naložené exempláře a interaktivní exponáty.
Celkově má muzeum 90 nádrží obsahujících 450 středomořských a tropických druhů ryb, jež denně potřebují 250 tisíc litrů čerstvě načerpané mořské vody. Dětem se bude líbit dotyková nádrž (v provozu během školních prázdnin), v níž si mohou sáhnout na rozmanité mořské tvory. Měli byste se také zajít podívat na střešní terasu, odkud je nádherný výhled na Monako a Středozemní moře.
Katedrála v Monaku
Nepřetržitý zástup návštěvníků prochází kolem náhrobků knížete Rainiera a princezny Grace, jež jsou umístěné v presbytáři románsko-byzantské katedrály z roku 1875. Od září do června zpívá v katedrále při nedělní mši, která začíná v 10.30, monacký chlapecký sbor Les Petits Chanteurs de Monaco.
Užitečné informace
Víza
Bezvízový pobyt na dobu tří měsíců pro cesty za nevýdělečným účelem, není přihlašovací povinnost.
Mobilní telefony
Evropské a australské mobily fungují bez potíží, z amerických přístrojů fungují jen ty s podporou pásem 900 a 1800 MHz. Chcete-li volat levněji, použijte zakoupenou francouzskou SIM kartu.
Důležitá čísla
- Telefonní předvolba Monaka 00377
- evropská tísňová linka 112
- ambulance 15
- policie 17
- hasiči 18
Časový posun
+1 GMT
Kdy vyrazit
Hlavní sezona – červenec‒srpen
Nejteplejší, ale také turisticky nejnavštěvovanější období.
Vedlejší sezona – duben‒červen a září
V tomto období ceny ubytování klesají v Monaku i na dalších turistických místech jižní Francie.
Mimo sezonu – říjen‒březen
Ceny jsou až o 50 % nižší než v hlavní sezoně. Pamětihodnosti, atrakce a restaurace však mohou mít otevřeno méně dní a otvírací doba může být kratší.
Hlavní sezona – červenec‒srpen
Nejteplejší, ale také turisticky nejnavštěvovanější období.
Vedlejší sezona – duben‒červen a září
V tomto období ceny ubytování klesají v Monaku i na dalších turistických místech jižní Francie.
Mimo sezonu – říjen‒březen
Ceny jsou až o 50 % nižší než v hlavní sezoně. Pamětihodnosti, atrakce a restaurace však mohou mít otevřeno méně dní a otvírací doba může být kratší.
Ceny a nákupy
Místní měnou je euro (EUR), které nahradilo dříve obíhající francouzský frank a monacký frank. Místní měnu lze směnit ve směnárnách, v hotelích nebo několika bankách. Banky jsou o víkendech a svátcích zavřeny s výjimkou Credit Foncier de Monaco poblíž kasina, která je otevřena denně od 12 do 23 hodin včetně víkendů a svátků. Bankomaty se nacházejí v bankách, některých obchodech, na nádraží a kasinu. U velké většiny prodejců jsou akceptovány platební karty. Není problém s nimi platit. Je obecně známo, že je v Monaku draho. Ceny jsou tu podstatně vyšší než u nás. Zemědělská výroba zde neexistuje a veškeré potraviny se dováží, to se pak odráží na jejich ceně. Ceny pozemků jsou tu dokonce nejdražší na světě. Pokud si jídlo nakoupíte v supermarketu nebo vám nevadí McDonald´s, hlady neumřete. Veřejná doprava je také o dost levnější než taxi, ale všude se tady dá samozřejmě dojít pešky. Ubytování doporučujeme v okolních městech například v Nice, kde se dá pořídit o polovinu levněji.
Voda – 2 eura
Jídlo v levné restauraci – 25 eur
Káva – 4 eura
Benzin – 1,6 eura
Pivo 0,5 litru – 6 eur
Menu v McDonald´s – 8 eur
Místní doprava (jednosměrná jízdenka) – 2 eura
Důležité kontakty
Monako – Honorární generální konzulát Monte Carlo
Consulat honoraire de la République Tcheque
15, av. de Grande Bretagne, MC 98000 Monte-Carlo
Telefon: +377/93504660
Fax: +377/93504425
E-mail: monaco@honorary.mzv.cz
Vedoucí úřadu: Francois Jean BRYCH
Provozní hodiny úřadu
- pondělí–pátek 9.00–12.00