Dosud neodhalená perla Balkánu

Tato země, zčásti Balkán a zčásti Středomoří, nabízí působivé starověké památky i čilý moderní noční život a zahrnuje mnohem více aktivit, dění a přírodních krás, než by se na tak malém území zdálo možné. Příjemná Skopje zůstává jedním z nejneobvyklejších evropských hlavních měst, jež se díky své neustálé obnově nepřetržitě rozvíjí. Se svými módními kavárnami, restauracemi, bary a kluby, často navštěvovanými velkým množstvím studentů, si Skopje také buduje své místo na zábavní scéně regionu. V létě se můžete věnovat pěší turistice, horské cyklistice a horolezectví v odlehlých horách, z nichž některé ukrývají středověké kláštery. Navštivte Ohrid, proslulý svým letním hudebním festivalem, nádhernými byzantskými kostely a obrovským jezerem. Zima nabízí lyžování ve střediscích, jako je Mavrovo, a slavnosti plné jídla a grogu ve vesnicích. Seznámení s místními lidmi a živou makedonskou kulturou může být stejně nezapomenutelné a naplňující jako prohlížení památek.

Co rozhodně navštívit v Makedonii

Skopje

Navštivte historickou, ale neustále se proměňující Skopji – přátelské, typicky balkánské město. Skopje je jedním z nejzábavnějších a nejrozmanitějších evropských hlavních měst. Zatímco horečná výstavba vyvolává polemiky, hojnost soch, mostů, muzeí a dalších staveb ve Skopji přitahuje objektivy fotoaparátů více než kdy předtím. K jejím divům patří kamenný most, stará obchodní a tržní čtvrť Starý bazar a kostel Sveti Spas s bohatě zdobeným, ručně vyřezávaným ikonostasem. Město má se svými bary, kluby a galeriemi také moderní kulturu.

Kostel svatého Jana v Ohridu

Podívejte se na Ohrid od kostela Sveti Jovan Kaneo, který má úžasnou polohu na okraji útesu nad Ohridským jezerem. Tento nádherný kostel z 13. století vévodí nejvýznamnějšímu historickému městu v Makedonii. Jedná se o snad nejfotografovanější stavbou v zemi. Když pohlédnete dolů na azurovou vodu jezera, pochopíte, proč zde středověcí mnichové nacházeli duchovní inspiraci. Uvnitř kostelíka můžete obdivovat originální fresky za oltářem.

Bitola

Užívejte si starosvětské atmosféry města a vydejte se na pěší túru nedalekým národním parkem Pelister. Se svou elegantní architekturou si Bitola zachovává určitou sofistikovanost, zděděnou z období osmanské říše, kdy se jí říkalo „město konzulů“. Díky pestrobarevným městským domům, osmanským mešitám a kavárenské kultuře je považována za nejúchvatnější a nejživější město Makedonie. Rozhodně si nenechte ujít posezení u kávy a pozorování dění na pěší třídě Širok Sokak.

Lyncestis

Heraclea Lyncestis, ležící kilometr na jih od Bitoly, patří k nejlepším archeologickým nalezištím v Makedonii. Starověké řecké město Heraclea pochází ze 4. století př. n. l. a než jej dobyli Římané, prosperovalo jako významné centrum obchodu. Dnes zde můžete spatřit pozůstatky římských lázní, portikus, amfiteátr a ruiny úžasné raně křesťanské baziliky a biskupského paláce s překrásnými, dobře zachovalými mozaikami na podlahách. Jsou jedinečné, protože zobrazují endemické stromy a zvířata.

Užitečné informace

Víza

Občané ČR mohou vstupovat a pobývat na území Makedonské republiky bez víz. Celková povolená doba pobytu je nejvýše 90 dnů ve 180denním období. Přihlašovací povinnost je v kompetenci provozovatele ubytovacího zařízení. V případě jiného ubytování je potřeba se přihlásit do 24 hodin na nejbližší policejní stanici. Potvrzení o přihlášení není vydáváno. Občan mladší 18 let může vstoupit na území Makedonské republiky s vlastním cestovním pasem. V případě, že cestuje sám nebo v doprovodu jiné osoby než rodiče (zákonného zástupce) je povinen na požádání předložit písemný souhlas rodičů (pěstounů) s touto cestou. Příslušné souhlasy obou rodičů však musejí být ověřeny příslušným orgánem státní správy a superlegalizovány cestou makedonského zastupitelského úřadu v Praze.

Doprava

Ze Skopje jezdí autobusy do většiny vnitrostátních destinací. Větší autobusy jsou nové a klimatizované, zatímco kombi (minibusy) obvykle ne. Povinná výbava auta zahrnuje náhradní autožárovky, dva výstražné trojúhelníky a lékárničku (ke koupi u velkých čerpacích stanic). Od 15. listopadu do 15. března se musejí používat zimní pneumatiky (jinak můžete dostat pokutu) a s sebou byste měli mít sněhové řetězy. Taxíky jsou poměrně levné a jsou vhodné i pro mezistátní dopravu. Hlavní železniční linky jezdí k srbským a řeckým hranicím. A existují i menší tratě.

Mobilní telefony

V Makedonii funguje mobilní telefonní síť provozovaná operátorem Mobimak. Před odjezdem se informujte u svého operátora, zda má uzavřenou roamingovou smlouvu s provozovatelem makedonské sítě.

Elektřina

Zástrčky tvoří dvojice kulatých kolíků o průměru 4 mm nebo 4,8 mm s roztečí 19 mm. Pro naše kulaté tříkolíkové zástrčky je nutný adaptér, pro naše ploché dvoukolíkové zástrčky adaptér nutný není.

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – květen–září

Makedonská léta jsou horká a suchá. Teploty jsou v Makedonii velmi proměnlivé: v létě mohou dosahovat až 40 °C, zatímco v zimě klesají až ke třiceti stupňům pod nulou. Průměrná roční teplota se na celém území pohybuje nad 10 °C.

Vedlejší sezona – listopad–duben

V hornatých oblastech sněží zpravidla od listopadu až do dubna, ale ve vyšších polohách se může sněhová pokrývka udržet až do konce května, což vytváří skvělé podmínky pro lyžování.

Hlavní sezona – květen–září

Makedonská léta jsou horká a suchá. Teploty jsou v Makedonii velmi proměnlivé: v létě mohou dosahovat až 40 °C, zatímco v zimě klesají až ke třiceti stupňům pod nulou. Průměrná roční teplota se na celém území pohybuje nad 10 °C.

Vedlejší sezona – listopad–duben

V hornatých oblastech sněží zpravidla od listopadu až do dubna, ale ve vyšších polohách se může sněhová pokrývka udržet až do konce května, což vytváří skvělé podmínky pro lyžování.

Ceny a nákupy

Místní měnou je makedonský denár (MKD), 1 MKD je 0, 4 CZK. Eura nebo dolary můžete po příletu směnit bez problémů přímo na letišti ve Skopji či později v jakékoli bance či směnárně. Výběry kartou z bankomatů lze provést ve všech bankách i v rušnějších lokalitách. Platby jsou akceptovány omezeně, u některých obchodů i v ubytovacích zařízeních je možné platit pouze hotově, stejně jako na tržišti.

Voda 1,5 l – 23 MKD

Lístek na autobus – 35 MKD

Ubytování v hotelu okolo – 1250 MKD

Krabička cigaret – 120 MKD

Pivo 0,5 l – 80 MKD | Místní pivo v supermarketu – 44 MKD

Taxi za 1 km – 25 MKD

Jídlo v restauraci – 250 MKD

Důležité kontakty

Makedonie – Velvyslanectví Skopje

Ambasada na Republika Češka vo Republika Makedonija

ul. Todor Aleksandrov 35, 1000 Skopje

Telefon: +389/2/ 3109805 13 sekretariát (ústředna), +389/2/3109805 14 velvyslanec, +389/2/3109805 12 zástupce velvyslance, +389/2/3109805 17 hospodářka

Fax: +389/2/3178380

Nouzová linka: +389/70238012 mobil

E-mail: skopje@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/skopje

Vedoucí úřadu: Ing. Miroslav TOMAN

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.45–16.15