Guláš, čabajky, uherák a mnoho dalšího

Ačkoli někteří z jeho sousedů mohou mít efektnější krajinu nebo starší a významnější památky, Maďarsko nabízí velké množství míst k vidění i aktivit, které se tu dají provozovat. Nevyčerpatelnou pokladnici možností zde naleznou lidé s různými zálibami – ať už je to rybaření, jízda na koni, květena, pozorování ptactva, jízda na kole, termální prameny či židovská kultura. Za komunistického režimu byla pozornost vlády i většina peněz směrována do Budapešti. Kvůli tomu se cizinci za hranice přepychového města na Dunaji odvažovali pouze zřídka, snad s výjimkou jednodenních výletů k ohybu Dunaje nebo k jezeru Balaton. Byla by chyba tato místa nenavštívit, ale neopomíjejte další města a oblasti mimo prošlapané trasy: tanya világ (zapadlý venkov) na jihu Velké uherské nížiny, etnicky bohatý severovýchod, vinicemi oplývající pohoří Villány v jižním Zadunají a lidovou oblast Őrség na dalekém západě. Devadesátá léta nebyla pro znovuzrozenou republiku hvězdným obdobím. Rozvoj se zbrzdil a každodenní život ovlivnily vážné ekonomické problémy. Tyto dny bohudík pominuly a mnozí dnes vnímají Maďarsko s jeho inteligentním, těžce pracujícím obyvatelstvem a bohatou kulturou jako nejzajímavější cíl cesty v nové Evropě.

Co rozhodně navštívit v Maďarsku

Budapešť

Maďarská metropole, větší než Praha, kosmopolitnější než Varšava, rozkročená nad oběma břehy Dunaje, je nezapomenutelná. Parky hlučí atrakcemi, muzea jsou plná pokladů, loďky plují nahoru a dolů po úchvatném zákrutu Dunaje, termální lázně z turecké éry vydechují páru a noční život kypí až do časného rána. Hlavní město Maďarska patří k nejrozkošnějším a nejveselejším městům na kontinentu.

Jezero Balaton

Balaton, často nazývané „maďarské moře“, nahrazuje této zemi mořské pobřeží; je místem, které zdejším obyvatelům (a mnoha Němcům) umožňuje únik před letním horkem. Jezero je 78 km dlouhé, ve svém nejširším místě měří 15 km a pokrývá plochu 600 km². Je tak největší evropskou zásobárnou sladké vody a zároveň vodním hřištěm dostatečně velkým na to, aby uspokojilo většinu rekreantů.

Visegrád

Visegrád (ze slovanského názvu pro „vysoký hrad“), situován v příkrém zákrutu Dunaje, je nejkrásnější částí ohbí této řeky a jeho skutečným symbolem. Většina turistů se do Visegrádu nejezdí pokochat nádhernými výhledy (které samotné mohou být důvodem návštěvy), ale prozkoumat pozůstatky historie městka – jeho renesanční palác a přilehlou citadelu.

Sümeg

Městečko ležící asi 19 km severozápadně od Tapolci mezi pohořím Bakoňský les a pohořím Keszthely má pro cestovatele několik příjemných překvapení. První spatříte hned je jím hrad na kopci, který jako by se rozhlížel po kraji. Druhým překvapením, které se skrývá v uličkách města, jsou patrně nejkrásnější barokní fresky v Maďarsku.

Šoproň

Na úpatí pohoří Lővér, jen pár kilometrů od jezera Fertő, národního parku Fertő-Hanság a Rakouska leží Šoproň (německy Ödenburg), jedno z nejkouzelnějších středověkých měst v Maďarsku. Díky převaze gotiky a rané barokní architektury se Šoproň podobá Praze (samozřejmě v mnohem menším měřítku). Objevování uliček a nádvoří vnitřního města nabízí krásný návrat do minulosti.

Užitečné informace

Víza

Občané ČR nepotřebují k cestě do Maďarska víza. Po příjezdu do Maďarska občan České republiky nemá přihlašovací povinnost. Může se zdržovat na území Maďarska bez dalšího povolení max. po dobu 90 dnů. Po tomto termínu by měl požádat o povolení k pobytu (Tartózkodási Engedély) v kanceláři Úřadu pro přistěhovalectví a státní občanství (orgán cizinecké policie – Bevándorlási és Állampolgársági Hivatal) podle místa pobytu.

Důležitá čísla

Záchranka – 104; jednotné číslo tísňového volání – 112; hasiči – 105; policie – 107

Doprava

Maďarská dopravní infrastruktura je efektivní, srozumitelná a levná. Můžete si vybrat, jestli po Maďarsku budete cestovat autobusem, autem, vlakem, letadlem, lodí nebo třeba na kole. Všeobecně se dá říci, že vše funguje podle jízdních řádů a většina maďarských měst se dá projít i pěšky.

Internet a elektřina

Napětí v síti je 230 V a zásuvky jsou stejného typu jako v ČR, není potřeba adaptér. Bezplatné wifi sítě jsou dostupné ve většině hotelů a v některých veřejných budovách (nádraží, letiště).

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Maďarsko leží v mírném podnebném pásu a má tři klimatické oblasti, takže počasí je na různých místech různé. Středomořská oblast na jihu, kontinentální na východě a atlantická na západě. Každé roční období v Maďarsku má však své kouzlo bez ohledu na regionální rozdíly. Tuhá zima je příhodným časem pro návštěvu muzeí, podzim a jaro jsou v Maďarsku nádherné a léto bývá teplé, slunečné a dlouhé, nicméně turistické destinace bývají právě v létě přelidněné.

Hlavní sezona – červenec a srpen

V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrově Hvar, dále na Korčule a v Dubrovníku. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny jsou nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr mistral, skvělý na plachtění.

Mimo sezonu – říjen–duben

Zimy jsou v pevninské části Chorvatska chladné a ceny jsou nízké. Jihovýchodní větry přinášejí husté mraky; severovýchodní vítr se stará o mocné proudy suchého vzduchu a mraky rozhání.

Hlavní sezona – červenec a srpen

V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrově Hvar, dále na Korčule a v Dubrovníku. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny jsou nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr mistral, skvělý na plachtění.

Mimo sezonu – říjen–duben

Zimy jsou v pevninské části Chorvatska chladné a ceny jsou nízké. Jihovýchodní větry přinášejí husté mraky; severovýchodní vítr se stará o mocné proudy suchého vzduchu a mraky rozhání.

Ceny a nákupy

Zdejší měnou je maďarský forint (HUF), který se oficiálně dělí na 100 filerů, v praxi se však filery nepoužívají. Kurs vůči koruně je 1 (HUF) – 0,08 (CZK). Platební situace je obdobná jako v ČR – v zemi existuje rozsáhlá síť směnáren, bank a bankomatů, platba kartou je zcela běžná. Některé směnárny ve větších městech či u Balatonu vyměňují i české koruny, je však třeba dát si pozor na to, že některé bankovky starších emisí s nižší úrovní protipadělatelských prvků, které jsou stále platným platidlem, mohou podle svých vnitřních pravidel směnárny odmítnout. Rozhodně se nedoporučuje využít služeb lidí nabízejících výměnu peněz na ulici.

Pivo v restauraci 0,5 litru: kolem 500 HUF

Litr benzinu: 350 Ft

Uherský salám (1 kg): 4000 HUF

Jídlo v restauraci: od 1000 HUF

Čokoláda (100 g): 260 HUF

Jízdenka v MHD: 300–400 HUF

Víno v restauraci (1 dl): 260 HUF

Důležité kontakty

Maďarsko – Velvyslanectví Budapešť | Cseh Köztársaság Nagykövetsége

Rózsa utca 61., 1064 Budapest

Telefon: +361/4625010,11, sekret. -4625013, 12, KO-4625014, 25, 26, konzul-4625024, OEÚ-4625038,15, hospodář-4625020 účetní 4625021

Fax: +361/3519189, KO +361/4625054, OEÚ +361/4625053, HÚ +361/4625055

Nouzová linka: +36/309247081

E-mail: budapest@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/budapest

Vedoucí úřadu: PhDr. Juraj CHMIEL, CSc.

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.45–16.15