Knížectví, kde se všichni znají

Sevřená horská údolí, pastviny s krávami, horské statky, hrady, kostely. Jen stěží bychom hledali fotogeničtější místa. Navíc vás na každém kroku bude provázet přívětivost. Lichtenštejnsko je zemí s bohatou historií, jen minulost vládnoucího knížecího rodu sahá do 12. století. Území knížectví tvořilo zprvu součást Franské říše, potom bylo součástí Svaté říše římské, nezávislým státem se stalo roku 1815. Zajímavý fakt je, že lichtenštejnská knížata trávila většinu času nikoli ve Vaduzu, ale ve Vídni nebo na svých moravských statcích. Do Lichtenštejnska natrvalo přesídlila až v roce 1938, a to kvůli okupaci Československa nacisty.

Co rozhodně navštívit v Lichtenštejnsku

Vaduz

Malebné město s úzkými uličkami je sídlem knížecí rodiny, leží na pravém břehu řeky Rýn. Dominantou je knížecí hrad, úchvatná je však také katedrála sv. Florina v novogotickém stylu nebo moderní stavba lichtenštejnského parlamentu.

Balzers

Na kopci nad městečkem stojí nepřehlédnutelný hrad Gutenberg. Za návštěvu stojí nejen jeho interiér, ale také překrásné zahrady pod ním.

Schaan

Obec ve středu země, severně od hlavního města Vaduzu. Je důležitou dopravní křižovatkou a průmyslovým centrem. Navštívit zde můžete kostel sv. Vavřince a také archeologické vykopávky z římské éry.

Gasthof Löwen

Historický hotel pochází z roku 1380, patří tak k nejstarším na světě a najdete ho uprostřed vinic v hlavním městě Lichtenštejnska, Vaduzu. Do centra je to pouhé tři minuty chůze. V hotelové restauraci se podávají lichtejnštejnské speciality a pokrmy mezinárodní kuchyně i široký výběr kvalitních vín. Některá z vín, která Hotel Löwen nabízí, pocházejí z jeho vlastních vinohradů.

Užitečné informace

Víza

Občané ČR smějí pobývat v Lichtenštejnsku jako turisté 90 dnů v průběhu 180 kalendářních dnů bez víza (pobytového povolení).

Důležitá čísla

Společné nouzové telefonní číslo: 112

Jazyk

Úředním jazykem v Lichtenštejnsku je němčina, většina obyvatel hovoří alamanským dialektem, ten je blízký dialektům Švýcarska a Rakouska. Bez potíží se domluvíte anglicky.

Časový posun

+1 GMT

Elektřina

Napětí: 230 V, frekvence: 50 Hz

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen–srpen

Mimo sezonu – září–říjen

Zimní sezona – listopad–duben

Hlavní sezona – červen–srpen

Mimo sezonu – září–říjen

Zimní sezona – listopad–duben

Ceny a nákupy

Měnou v Lichtenštejnsku je švýcarský frank (CHF), 1 (CHF) – 21,8 (CZK). V Lichtenštejnsku je placení kartou zcela bezproblémové a běžné. Ve velkých městech nalezneme směnárny, není problém vybrat z bankomatu. Ceny odpovídají cenám ve Švýcarsku, jsou tedy výrazně vyšší než u nás, především v sezoně. Vyšší cena se promítne ve všech komoditách, od ubytování přes dopravu až po potraviny.

brambory – 4 CHF

pomeranče – 5 CHF

minerální voda – 2 CHF

pivo 0,5 litru – 6 CHF

chléb – 2 CHF

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad | Lichtenštejnsko – Velvyslanectví Bern

Muristrasse 53 (vchod z Burgernzielweg), 3000 Bern 31, P.O.Box 537

Telefon: +41/ 313 504 070, sekretariát -504 071,72, konzulární úsek -504 091,92

Fax: +41/313 504 098, KO-+41/313 504 097

Nouzová linka: +41/796 413 300

E-mail: bern@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/bern

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–pátek 7.45–16.15

Úřední hodiny KO pro veřejnost

  • pondělí–pátek 10.00–12.00