Ostrov svatého Patrika

I přes dramatickou modernizaci se některé věci v Irsku nejspíš nikdy nezmění. Irsko – větrem ošlehanými pustinami Donegalu počínaje a malebnými zákoutími západního Corku konče – si uchovalo kouzlo, které dokázali vystihnout jen ti největší básníci. Stačí strávit den v posmutnělé connemarské krajině nebo absolvovat plavbu po rozbouřeném Atlantiku na ostrov Skellig Michael a sami budete jen těžko hledat správná slova, jimiž byste popsali jeho podmanivost. Irsko zůstalo navzdory nástrahám modernity jednou z nejkrásnějších zemí světa, jejíž návštěvníci budou za vynaloženou námahu bohatě odměněni. Označením „Irsko“ přitom samozřejmě rozumíme celý ostrov včetně severu – oblasti dlouho zmítané násilnými konflikty, která se teď konečně začíná zotavovat a stavět své krásy na odiv.

Co rozhodně navštívit v Irsku

Dublin

Hlavní město Dublin Irové často označují jako „město kouře“ (The Big Smoke). V průběhu uplynulých dvou desetiletí rozkvetl v regulérní metropoli, která se svou nabídkou kratochvílí a dalších vymožeností může měřit s kterýmkoli světovým velkoměstem, ale zároveň si jako jedna z mála dokázala uchovat vřelost, intimitu a atmosféru okresního města.

Brú na Bóinne

Působivě rozlehlé neolitické pohřebiště Brú na Bóinne v hrabství Meath je o 600 let starší než egyptské pyramidy, o rovný tisíc let starší než Stonehenge a svou velkolepostí se může měřit se kteroukoliv ukázkou prehistorického umu na této planetě. Prohlídku Newgrange byste rozhodně neměli opomenout, především kvůli simulaci východu slunce při zimním slunovratu, kdy paprsky ozáří hlavní hrobku.

Cork

K neodolatelnosti druhého největšího irského města přispívá zejména atraktivní poloha u vody, výtečná kuchyně, skvělá muzika a nakažlivý přístup charakterizovaný slovy: „Dublin? A kde to vlastně je?“ Rušné úzké uličky Corku vinoucí se kolem řeky Lee a přilehlých kanálů jsou plné překvapení.

Glendalough

Hrabství Wicklow se sice přezdívá „zahrada Irska“. Na divoké kráse klášterních rozvalin v Glendalough, které jsou roztroušené po březích dvou úchvatných jezer v ledovcovém údolí a obklopené jedním z nejvhodnějších terénů pro pěší turistiku na celém ostrově, není ale nic krotkého ani maloměšťáckého.

Galway

Město nesčetněkrát opěvované a figurující v mnoha příbězích, patří mezi největší irské klenoty, což ostatně dokládá i skutečnost, že Galway je plný lidí, kteří sem přišli, zalíbilo se jim tu natolik, že už nikdy neodešli. Toulkami městskými ulicemi, v nichž neustále zní hudba, a vysedáváním v mnoha skvělých hospodách lze snadno strávit třeba i celý měsíc.

Užitečné informace

Víza

Občan z ČR jako členského státu EU může pobývat v Irsku dočasně, pokud je tu na dovolené nebo pracuje po určitou dobu. Také zde může pobývat, pokud studuje nebo je v penzi či ztratil práci, a to tak dlouho, jak je schopný finančně pokrýt svůj pobyt. Občan ČR nepotřebuje k pobytu v Irsku do 90 dnů zvláštní víza. Jestliže má v úmyslu pobývat Irsku déle než tři měsíce, může požádat o povolení k pobytu – Residence Permit.

Elektřina

240 V/50 Hz; britský typ zásuvek, je potřeba adaptér

Důležitá čísla

Tísňová linka (první pomoc, policie, hasiči, horská a jeskyňářská záchranná služba, pobřežní hlídky) – 999 nebo 112

Časový posun

0 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – Léto

Pro hlavní turistickou sezonu jsou typické dopravní zácpy, davy turistů, vyšší ceny, hotely zaplněné do posledního místečka a často též nevyzpytatelné počasí.

Vedlejší sezona – jaro - podzim

Na jaře panuje v Irsku větší klid, ale zato počasí bývá velice vrtkavé. Na podzim je počasí pořád ještě hezké a davy letních návštěvníků už jsou dávno ty tam.

Mimo sezonu – zima

Bývá chladná a deštivá, ale zato příjemně klidná. Mnohé z venkovských ubytoven a atrakcí mívají přes zimu zavřeno.

Hlavní sezona – Léto

Pro hlavní turistickou sezonu jsou typické dopravní zácpy, davy turistů, vyšší ceny, hotely zaplněné do posledního místečka a často též nevyzpytatelné počasí.

Vedlejší sezona – jaro - podzim

Na jaře panuje v Irsku větší klid, ale zato počasí bývá velice vrtkavé. Na podzim je počasí pořád ještě hezké a davy letních návštěvníků už jsou dávno ty tam.

Mimo sezonu – zima

Bývá chladná a deštivá, ale zato příjemně klidná. Mnohé z venkovských ubytoven a atrakcí mívají přes zimu zavřeno.

Ceny a nákupy

V Irsku se už dlouho platí eurem, peníze si tedy nejlépe vyměňte ve směnárně před odjezdem z Česka. Místní ceny bohužel patří k nejvyšším na světě – v Irsku je těžké najít cokoli, o čem by se dalo říci, že je „levné“. Jako správný odhad poslouží úroveň cen obvyklých v Německu nebo Rakousku zhruba násobená koeficientem 1,4. Většina bank je vybavena bankomaty napojenými na velké mezinárodní sítě Cirrus, Maestro, Plus a další. Ke každé transakci se připočítává poplatek za měnový převod. V některých venkovských penzionech a na malých benzinových stanicích v odlehlejších končinách se musí stále ještě platit pouze hotově.

Večeře v běžné restauraci (žádné lukulské hody) – 15–20 eur na osobu

MHD v Dublinu (denní jízdenka) – 6,90 eur

Pivo 0,50 litru – 4,6 eur

Dvojlůžkový pokoj v B&B nebo menším hotelu na venkově – 60 eur (více ve městech)

Vstupné do významnějších památek – 8–12 eur

Rychlé občerstvení typu kebab – 7–8 eur

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Irsko – Velvyslanectví Dublin - Embassy of the Czech Republic

57 Northumberland Road, Ballsbridge, D04 PF51 Dublin

Telefon: +353/(0)1/6681135, 6681343, KO-6681281

Fax: +353(0)/16681660

Nouzová linka: +353/(0)87/6189055

E-mail: dublin@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/dublin

Vedoucí úřadu: Ing. Petr KYNŠTETR, CSc.

Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 8.30–17.00

Úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý a čtvrtek 9.30–12.00, 13.30–16.00