Území nekonečných lesů a tisíce jezer
Volání divočiny je ve Finsku velmi silné. Ale život tepe i v energií nabitých městech. Finové jsou navíc loajální, vřelí a přívětiví. Stojí za to vyrazit na sever a seznámit se jak s úžasnou, podnětnou zemí, tak i se zdejšími nezapomenutelnými lidmi. Léto je ve Finsku sice krátké, ale severská země se během něj naplno probouzí k životu. Jako by chtěla nasát co nejvíce tepla v naději, že to pomůže přežít dlouhé a temné zimní měsíce. Všude vládne smích, dobrá nálada a optimismus. Dlouhé bílé noci svádějí k zábavě. A té je přehršel – můžete trsat při hudebních festivalech, bavit se při výletních plavbách po jezerech nebo jen tak popíjet pivo na předzahrádkách a terasách restaurací. Líně plynoucí dny v chatách u jezer pak střídá mrazivá zima. I ta má ale čarokrásné kouzlo. Nejlepší je během zimy vyrazit do finské přírody – třeba lyžovat se dá až do května. Můžete si pronajmout psí spřežení, soby nebo sněžný skútr a vyrazit na zasněžené pláně zalité bledým zimním sluncem. Zažít můžete i okružní plavbu na palubě ledoborce nebo přenocovat v ledovém hotelu. Když si pak orazíte ve finské sauně a spatříte polární záři, ocitnete se v ráji. Ačkoliv Finsko nabízí úžasné podmínky pro pěší turistiku díky báječné síti národních parků protkané dobře značenými stezkami a pravidelně rozmístěnými chatkami na přenocování, nenechejte si ujít ani světla velkoměst. Pulzujícím městům na jihu Finska vévodí Helsinky, ležící v objetí Baltského moře. Získají si vás špičkovým designem, svou hudební scénou, spojením moderní a starší architektury i osobitými bary.
Co rozhodně navštívit ve Finsku
Helsinky
Styl hlavního finského města Helsinek může být různorodý, přesně takový, jaký si budete přát. Helsinky mohou být praktické, elegantní, šokující nebo bláznivě výstřední. Nejlépe finskou metropoli poznáte, když si projdete rozmanité prodejny designu, jimiž je centrum města zaplaveno. Bez ohledu na to, zda dáte přednost věhlasnému finskému designu 20. století v prodejnách světově proslulých značek, jako je Iittala, Marimekko a Artek, nebo jednoduchému, ale zvláštnímu stylu v bohémské čtvrti Punavuori, určitě něco najdete.
Ledový spánek v Laponsku
Při pomyšlení na „ledový hotel“ vás možná zamrazí až v morku kostí, ale není třeba se bát. Přenocování v některé z krásných, extravagantních staveb z ledu je báječný zážitek. Ale musíte počítat s tím, že za něj také notně zaplatíte. V Laponsku je možností ledového ubytování celá řada. Teplé spací pytle vám zajistí klidný spánek a ranní sauna vyžene veškerý noční chlad. Když nebudete mít na přespání, alespoň si hotel prohlédněte a v baru si dejte dobře vychlazený koktejl z vodky.
Jezerní oblast
Ve finské jezerní oblasti je snad více vody než pevniny, a tak by byl zločin se tam nevydat. Můžete si půjčit kánoe a vyplout na Veverčí trasu (Oravareitti), jež měří 57 kilometrů a je vhodná pro rodiny s dětmi, nebo se vypravit do národních parků Kolovesi a Linnansaari za sladkovodními tuleni. Bolí vás již ruce? Po kdysi důležitých dopravních tepnách dosud jezdí historické parníky; z kteréhokoli města můžete vyplout na krátký výlet nebo se vydat ze Savonlinny do Kuopia či přes největší finské jezero Saimaa do Lappeenranty.
Inari
Sámové jsou pořád pevně spjati s laponskou přírodou. Domorodé obyvatele severního Finska nejlépe poznáte v sámském hlavním městě Inari. Seznámíte se sámskou kulturou a tradicemi. Nabízí se i návštěva nedalekého národního parku Lemmenjoki. Nejdříve zajděte do úžasného muzea Siida, pak si domluvte výpravu do divočiny se sámským průvodcem, seznamte se s chovem sobů, poslechněte si sámskou hudbu a kupte si kvalitní řemeslné výrobky.
Starobylá Rauma
Šest stovek dřevěných domů jako by vypadlo přímo z některé severské pohádky. Ale Vanha Rauma, největší dřevěné staré město ve skandinávských zemích, je skutečné. A navíc pořádně živé: místní obyvatelé pečují o své truhlíky s květinami, klábosí se sousedy, zatímco návštěvníci se potulují po kavárnách, obchodech, muzeích a řemeslných dílnách. Stále se tu hovoří raumským giälem, což je starý a nesrozumitelný jazyk námořníků, v němž se mísí hned několik jazyků. Středověká krajkářská tradice města se oslavuje během tzv. Pitsiviikko (Raumského týdne krajek).
Užitečné informace
Víza
V souvislosti se vstupem ČR do EU/EHP se každý státní příslušník ČR může dovolávat práva pobytu v jiném členském státě EU (tzv. volný pohyb osob), a to na základě čl. 18 Smlouvy o založení ES, který stanoví, že „každý občan Unie má právo svobodně se pohybovat a pobývat na území členských států“. Právo pobytu může být omezeno pouze v případech odůvodněných veřejným pořádkem, veřejnou bezpečností nebo ochranou zdraví. Bude-li doba vašeho pobytu ve Finsku delší než tři měsíce, podléháte povinnosti svůj pobyt registrovat na místní policii.
Důležitá čísla
Tísňová linka (první pomoc, hasiči, policie) – 112, pohotovostní číslo policie – 10022
Časový posun
GMT +2
Elektřina
230 V/50 Hz, není třeba adaptér
Kdy vyrazit
Hlavní sezona – červenec
Turistické atrakce jsou otevřené, koná se řada festivalů. Hotely jsou levnější. Oblasti zimních sportů mají hlavní sezonu od prosince do března.
Vedlejší sezona – červen a srpen
Dlouhé dny, přijatelné teploty. Většina turistických atrakcí je otevřená. Méně turistů než v červenci. Na severu méně hmyzu.
Mimo sezonu – září–květen
Mimo velká města je většina turistických zajímavostí zavřená. Na pěší turistiku v severních oblastech je nejvhodnější dobou září. Od prosince do dubna se dají provozovat zimní sporty. Krátké a chladné dny. Kromě víkendů si hotely účtují nejvyšší ceny.
Hlavní sezona – červenec
Turistické atrakce jsou otevřené, koná se řada festivalů. Hotely jsou levnější. Oblasti zimních sportů mají hlavní sezonu od prosince do března.
Vedlejší sezona – červen a srpen
Dlouhé dny, přijatelné teploty. Většina turistických atrakcí je otevřená. Méně turistů než v červenci. Na severu méně hmyzu.
Mimo sezonu – září–květen
Mimo velká města je většina turistických zajímavostí zavřená. Na pěší turistiku v severních oblastech je nejvhodnější dobou září. Od prosince do dubna se dají provozovat zimní sporty. Krátké a chladné dny. Kromě víkendů si hotely účtují nejvyšší ceny.
Ceny a nákupy
Ve Finsku platí euro. Směnárny zde nejsou jako například v ČR, ale v každém městě se najde pobočka Western Union, kde si lze eura vyměnit. Avšak v případě Finska hotovost není nutná, protože všude, dokonce i na obyčejné tržnici, se dá zaplatit kartou.
Lístek na autobus – 3 eura
Pivo 0,5 litru – 6 eur
1 l vody – 1 euro
Jídlo ve stánku – 8–10 eur
Jídlo v restauraci (večeře) – 15 eur a více
Taxi za 1 km – 1,1 eura
Ubytování v hotelu okolo 80 eur za pokoj
Cereální sušenky – 2 eura
Jídlo v restauraci (oběd) – 10 eur
Důležité kontakty
Finsko – Velvyslanectví Helsinky Embassy of the Czech Republic
Armfeltintie 14, 00150 Helsinki
Telefon: +3589/6120 880, informátorka – 6120 8811, sekretariát – 6120 8812, PO-OEÚ-TI 6120 8815, KO-KU 6120 8816
Fax: +3589/630655
Nouzová linka: +358/405030008
E-mail: helsinki@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/helsinki
Vedoucí úřadu: Ing. Ivan JUKL, MBA
Provozní hodiny úřadu
- pondělí–čtvrtek 8.00–16.30
- pátek 8.00–15.30
úřední hodiny KO pro veřejnost: úterý, čtvrtek 9.00–11.30