Země Čechům zaslíbená

V 90. letech minulého století tu zuřila občanská válka, přesto se Chorvatsko rychle dokázalo vrátit k normálnímu životu. Lidé jsou zde zkrátka houževnatí, podnikaví a – když překročíte hranici turistického světa – také velmi pohostinní. Pro návštěvníky je nejatraktivnější chorvatské pobřeží. Své si na něm najdou všichni. Kdo hledá okázalost, pozlátko, noční život, nablýskané jachty, luxusní drinky a celebrity, může si takový koktejl dopřát v Dubrovníku a na Hvaru. Jestliže máte raději klid a tichá místa, můžete se i v rušném Chorvatsku uprostřed léta proměnit v robinsony – stále je tu spousta odlehlých ostrůvků s majáky, okouzlující rybářské vesničky, opuštěné a zapadlé zátoky bez lidí i konob. Dojet se na ně dá s půjčenou lodí či jachtou a užít si nerušeně den i noc. Na bezpečné pláže zase míří rodiny s dětmi a z množství aktivit si vyberou návštěvníci každého věku. Chorvatsko ale není jen moře a pláže, byť je pobřeží dlouhé téměř 2000 kilometrů a má více než tisícovku ostrovů. Kouzelné je i vnitrozemí Chorvatska – vychutnejte si krásu nedotčené zemědělské krajiny v jednom z venkovských hotýlků nebo na agroturistické farmě, projděte se po zdejší divoké krajině nebo si užijte řadu aktivit – pěší túry, cyklistika, paragliding, plavby na raftech či kánoích. Záhřeb možná není tak nablýskaný jako Vídeň, kde se můžete zastavit po cestě do Chorvatska, ale i maličké hlavní město může nabídnout příjemný kavárenský život, nové muzeum současného umění, starobylé památky a nabitý kalendář festivalů a akcí. Nevynechejte ani chorvatskou gastronomii, k jejímž hlavním přednostem patří sázka na místní špičkové suroviny jak z pevniny, tak z moře. Vychutnáte si pokrmy připravené prvotřídními kuchaři, nebo zavítáte do některé z rodinných taveren či konob. Do některých gastronomických rájů je to dlouhá cesta, ale jakmile jídlo ochutnáte, zjistíte, že to stálo za to. Také vinařské oblasti Chorvatska vzkvétají jako celá země a olivové oleje (hlavně ty z Istrie) získávají nejvyšší ocenění.

Co rozhodně navštívit v Chorvatsku

Plitvická jezera

Národní park Plitvická jezera, tyrkysová stuha průzračně čisté vody a zurčících vodopádů v zalesněném srdci vnitrozemské části Chorvatska, je úžasným místem. Jsou zde desítky jezer, od 4 km dlouhého jezera Kozjak po malá jezírka obrostlá rákosem, všechna s vodou neuvěřitelné barvy díky krasovému prostředí. Jezera od sebe oddělují vrstvy travertinu pokryté mechy a dřevěné lávky vám umožní procházet se přímo nad nádherným vodním světem. Projděte se po pěších stezkách mezi buky, smrky, jedlemi a borovicemi, abyste unikly davům na březích jezer.

Záhřeb a jeho kavárny

Popíjení kávy v jedné ze záhřebských pouličních kaváren, to je opravdový rituál, zážitek, který byste si neměli nechat uniknout. Patří k němu pozorování lidí, klábosení a přemítání. Skutečně živou evropskou kavárenskou kulturu zažijete u stolku na pěší ulici Tkalčićeva s její nekonečnou řadou pouličních kaváren nebo také na náměstí Trg Petra Preradovića či Bogovićeva. Pokud budete ve městě přes víkend, nevynechejte sobotní ranní rituál špica, což obnáší popíjení kávy a pozorování lidí v centru města, který je vrcholem záhřebského týdenního společenského kalendáře.

Dubrovník

Nejoblíbenější atrakce z celého Chorvatska je na Seznamu světového kulturního dědictví organizace UNESCO zcela oprávněně. Fantastické město Dubrovník ukryté za hradbami bylo za občanské války v 90. letech minulého století neúprosně ostřelováno. Dnes jeho mohutné hradby, kláštery, středověké kostely, ladná náměstí a fascinující obytné čtvrtě opět září v

celém svém lesku. Abyste se na tuto perlu Jadranu podívali z jedinečné perspektivy, vyjeďte nejprve lanovkou na horu Srđ a potom si město prohlédněte z jeho hradeb, cimbuří se dívejte, jak se před vámi otevírá historie Dubrovníku.

Ostrovní ráj Mljet

Nedotčený Mljet, porostlý hustými borovými lesy, je ostrovním rájem. Právě tady podle legendy strávil Odysseus sedm let a je snadné porozumět, proč se mu nechtělo odjet. Celou západní část ostrova tvoří národní park, kde můžete spatřit dvě nádherná jezera s temnou vodou, idylický klášter na ostrůvku a ospalou přístavní vísku Pomena, která jako by vypadla přímo z pohlednice. Navštivte však také opomíjený východní Mljet se skvělými plážemi v zátočinách a s gastronomickým rájem, kterým je restaurace Stermasi.

Večírkový Hvar

Když léto vrcholí, není lepší místo k zábavě než město Hvar. Krásní opálení lidé vystupují ze svých jachet a přidávají se k nekončícímu večírku na luxusním ostrově. Plážové party, které startují po západu slunce za obzor daleko na Jadranu a doprovází je lákavé koktejly či nejnovější hudba od věhlasných DJ, jsou cílem elegantně oblečených milovníků noční zábavy. Za scénou večírků se tu rozkládá ještě jeden Hvar, s nádherným vnitrozemím, z velké části nedotčeným davy turistů.

Split

V Diokleciánově paláci, jenž patří k nejpůsobivějším římským ruinám světa, poznejte život takový, jaký zde byl po tisíce let. Uličky této rušné čtvrti, podobné bludišti, jsou živoucím srdcem a duší Splitu, jsou plné barů, obchodů a restaurací. Ztratit se v tomto labyrintu úzkých uliček, průchodů a nádvoří je jedním z nejkouzelnějších chorvatských zážitků – a cestu zpět vždy najdete snadno. Unikněte z palácových zdí na drink na nábřeží Riva, dlážděné mramorem a lemované palmami.

Divoký Kamenjak

Divoká a drsná krása a atmosféra konce světa zajistila tomuto poloostrovu jižně od Puly kultovní postavení. Zachovalá chráněná Přírodní rezervace Kamenjak, je doslova výkladní skříní léčivých bylin, keřů a květin, protkaná sítí pěšinek. Mys lemuje řada oblázkových zátok a odlehlé kamenité pláže a obklopuje jej průzračně čisté modrozelené moře. V létě tu bývá rušno, ale vždy se tu dá najít opuštěná pláž a také zábavný plážový bar s živým společenským životem.

Užitečné informace

Víza

Občan ČR nepotřebuje ke vstupu na území Chorvatska vízum ani pobytové povolení (platí čl. 18 Smlouvy o založení Evropského společenství, podle něhož má každý občan EU právo svobodně se pohybovat na území členských států). Pokud občan hodlá pobývat na území Chorvatska déle než tři měsíce, má povinnost přihlásit se k pobytu na krajském (župním) policejním ředitelství nebo na policejní stanici nejpozději do osmi dnů po uplynutí tří měsíců jeho pobytu. Policie na základě toho vydá potvrzení o přechodném pobytu.

Rizika

Ministerstvo zahraničních věcí ČR upozorňuje české turisty, aby k přechodu hranic při cestách do Chorvatska přes Slovinsko používali výhradně mezinárodní hraniční přechody, nikoliv přechody, které jsou určené jenom malému pohraničnímu styku. Např. přechod Meje-Žlogonje je určen pouze místním obyvatelům se zvláštním povolením a mezinárodní doprava přes něj je zakázána. Cestovatelé jsou vraceni zpět.

Důležitá čísla

  • Jednotná tísňová linka – 112
  • policie – 192
  • první pomoc – 94
  • hasiči – 93
  • silniční služba – 1987
  • záchranná a pátrací služba (na moři) – 9155 (DAN)
  • informace – 18981

Elektřina

230 V/50 Hz

Časový posun

+1 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec a srpen

V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrově Hvar, dále na Korčule a v Dubrovníku. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny jsou nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr mistral, skvělý na plachtění.

Mimo sezonu – říjen–duben

Zimy jsou v pevninské části Chorvatska chladné a ceny jsou nízké. Jihovýchodní větry přinášejí husté mraky; severovýchodní vítr se stará o mocné proudy suchého vzduchu a mraky rozhání.

Hlavní sezona – červenec a srpen

V hlavní sezoně je nejlepší počasí. Nejvíce hodin slunečního svitu je na ostrově Hvar, dále na Korčule a v Dubrovníku. Ceny jsou v hlavní sezoně nejvyšší a pobřežní destinace nejrušnější.

Vedlejší sezona – květen, červen a září

Pobřeží je nádherné, voda v Jadranu dostatečně teplá na koupání, turistů málo a ceny jsou nižší. Na jaře a časně v létě vane vytrvalý vítr mistral, skvělý na plachtění.

Mimo sezonu – říjen–duben

Zimy jsou v pevninské části Chorvatska chladné a ceny jsou nízké. Jihovýchodní větry přinášejí husté mraky; severovýchodní vítr se stará o mocné proudy suchého vzduchu a mraky rozhání.

Ceny a nákupy

Jednotkou měny je chorvatská kuna (zkratka HRK), 1 HRK – 3,5 CZK. V Chorvatsku můžete směnit jak české koruny (pouze někde), tak i eura (v každé směnárně). Nejhorší kursy mají většinou hotelové směnárny a směnárny na veřejných místech, jako jsou letiště a nádraží. Nejlepší kursy mají banky, ty se však nenachází úplně všude. Nejjednodušší a nejvýhodnější je platit kartou. V turisticky exponovaných místech zaplatíte kartou téměř všude kromě místních trhů a menších podniků. Nejpoužívanější jsou karty Eurocard/Mastercard, Visa, Maestro, Diners, JCB, American Express. Bankomaty jsou v každém turistickém letovisku a můžete si tak jednoduše vybrat hotovost.

Jogurt – 4 kuny

Hamburger – 12,5 kuny

Pizza – 37,5 kuny

Kopeček zmrzliny – 3 kuny

Coca-Cola 2 litry – 14 kun

Chléb – 6,5 kuny

Pivo 0,5 litru – 5,5 kuny

Polévka – 12 kun

Káva – 8,5 kuny

Minerální voda – 5,5 kuny

Důležité kontakty

Chorvatsko – Velvyslanectví Záhřeb Veleposlanstvo Republike Češke

Radnička cesta 47/VI, 10 000 Zagreb

Telefon: +385 1 617 7246, +385 1 617 6894

Fax: +385 1 6176630

Nouzová linka: +385 916121533 (služba KO – mobilní telefon)

E-mail: zagreb@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/zagreb

Vedoucí úřadu: RNDr. Vladimír ZAVÁZAL, CSc.

Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 7.45–16.15

Úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí–pátek 9.00–12.00