Bulharsko

Bulharsko

Země Thráků na Dunaji

Pyšní se ne méně než sedmi horskými pásmy a rozmanitou krajinou ideální k pěším a cyklistickým túrám, k lezení a pozorování zvěře. A najdete zde jedny z nejmodernějších a cenově nejpřístupnějších lyžařských středisek v Evropě. Na první pohled je patrné také bohatství bulharských dějin a kultury. Je tu nesčetně kostelů a pravoslavných klášterů plných živých ikon, malebných vesniček s hrázděnými domy, dlážděnými uličkami a s obrozeneckou architekturou z 19. století. V Bulharsku najdete také dramatické připomínky dějin země od thráckých hrobek a římských rozvalin přes středověké pevnosti, osmanské mešity po komunistické památníky, které se pozvolna rozpadají. Bulharská města návštěvníky zaujmou bohatými muzei a galeriemi, parky a kavárnami a restauracemi, jež nabízejí silnou kávu, poctivou kuchyni i živou konverzaci.

Co rozhodně navštívit v Bulharsku

Rilský klášter

V mírumilovném lesnatém údolí jižně od Sofie stojí největší a nejproslulejší duchovní poklad země, Rilský klášter. Bývalé centrum učenosti a kultury posilovalo ducha národa během osmanské okupace. Klášter, který je součástí UNESCO, vyrostl z původní poustevny z 10. století a časem byl mnohokrát přestavován. Jeho zdobné oblouky a cenné fresky i ikony vytvářejí klidnou, výlučnou atmosféru.

Pamětní kostel Alexandra Něvského

Nad střechami Sofie se majestátně tyčí nádherný pravoslavný kostel, vybudovaný na počest ruských vojáků padlých v rusko-turecké válce (1877–78). Stavěl se třicet let, dokončen byl roku 1912. Zářivě zlaté kopule jsou vidět i ze vzdálených ulic, rozlehlý interiér osvětlený svícemi krášlí italský mramor, alabastr a blednoucí nástěnné malby. Každodenní mše slouží bělovousí kněží v zdobných rouchách, doprovázení sborovými zpěvy.

Thrácké hrobky

Bulhaři jsou oprávněně hrdí na své thrácké dědictví. Příslušníci starobylých kmenů, z nichž vzešel vůdce otroků Spartakus či polobožský hráč na lyru Orfeus, byli fantasticky dovednými umělci a řemeslníky. Nejviditelnějšími památníky jejich kultury jsou dnes zdobné hrobky, které byly vykopány v jižním a středním Bulharsku. Nejpůsobivější z nich je úchvatná královská hrobka ve tvaru úlu u města Kazanlak, vyzdobená nástěnnými malbami s výjevy z vozatajských závodů či hostin, které se překvapivě dokonale zachovaly.

Plovdiv

Umělecky založený a příjemný Plovdiv nabízí cestovatelům skvělou alternativu k Sofii. K chodcům mimořádně vstřícné a bezpečné studentské město má spoustu skvělých restaurací, barů, galerií a dynamickou kulturní scénu. Půvabné Staré město se pyšní domy z doby obrození v dlážděných uličkách, muzei, galeriemi a honosným římským amfiteátrem. Moderní čtvrť Kapana nabízí přímočaré nezávislé kavárny a bary, v nichž je radost strávit večer.

Památník Vasila Levskiho

Jeho jméno uvidíte na tabulích s názvy ulic či veřejných budovách po celé zemi. Vasil Levski – „Apoštol svobody“ – bulharský národní hrdina číslo jedna. Levski byl původně pravoslavným mnichem, uprchl však do Bělehradu, aby se připojil k revolučnímu boji proti Turkům. Později se vrátil, aby cestoval po Bulharsku, kde zakládal síť revolučních výborů. Byl charismatickým a schopným vůdcem hnutí za nezávislost – v prosinci 1872 byl zajat a v únoru 1873 oběšen v Sofii. Na místě jeho popravy dnes stojí Levského památník.

Užitečné informace

Víza

Od 1. 1. 2007 je ze strany Bulharska uplatňován volný pohyb občanů EU. Při vstupu do Bulharska se již na občanech EU nepožaduje prokazování dostatečného množství peněžních prostředků pro pobyt.

Rizika

Zejména během letní turistické sezony se výrazně zvyšuje míra kriminality v turistických resortech – jedná se především o kapesní krádeže, vykrádání hotelových pokojů, vykrádání automobilů, ale i o krádeže aut apod. Je proto třeba dbát zvýšené opatrnosti. Nedoporučuje se přespávat v automobilech, zejména na nehlídaných místech. Zvýšenou pozornost je třeba věnovat bezpečnému zajištění finančních prostředků, veškerých osobních dokladů, platebních karet apod. Je nutné ve zvýšené míře dodržovat základní postupy, např. při ukládání cenností, dokladů apod. v hotelových trezorech, rozdělování finančních prostředků na několik míst, oddělené nošení peněz od dokladů apod. V této souvislosti zvláště upozorňujeme na turistická místa s velkým počtem lidí a zejména na osobní věci odložené na pláži.

Důležitá čísla

Společné nouzové telefonní číslo: 112

Jazyk

bulharština

Časový posun

GMT +2 hod

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červen–září

Lenivé dny věnujte černomořským plážím, večery nejlepším bulharským klubům.

Vedlejší sezona – březen–květen

V příjemném jarním počasí se pořádají po celé zemi festivaly.

Mimo sezonu – leden

Skvělá doba na lyžování v Bansku nebo pohoří Vitoša.

Hlavní sezona – červen–září

Lenivé dny věnujte černomořským plážím, večery nejlepším bulharským klubům.

Vedlejší sezona – březen–květen

V příjemném jarním počasí se pořádají po celé zemi festivaly.

Mimo sezonu – leden

Skvělá doba na lyžování v Bansku nebo pohoří Vitoša.

Ceny a nákupy

Měnou je bulharské levo (BGN), kurs se pohybuje 15 CZK/BGN. Směnáren se v Bulharsku nachází poměrně dost. Bohužel některé z nich nejsou občas férové. Na tabuli před směnárnou uvádějí jiné kursy (1,88 leva/euro), než visí přímo vedle směnárenského okénka (1,52 leva/euro). Ve chvíli, kdy vám peníze smění, je pozdě. Dále je možné a časté, že se vám bude peníze pokoušet směnit někdo jen tak na ulici. To ale opravdu nedoporučujeme. Raději si dovezte leva buď z Česka, nebo vybírejte z bankomatů přímo na místě. Ačkoli není v Bulharsku problém směnit leva ani za české koruny či eura, je vždy dobré mít s sebou určitý obnos domácí hotovosti. Optimální variantou je vybírat z bankomatů. Zde totiž nepodstupujete riziko žádného podvodu. Bankomaty není problém najít ve všech větších městech a přímořských letoviscích. Platba kartou je bez problému akceptována u všech větších obchodníků, restaurací či hotelů.

Voda 1,5 l: 1 BGN

Jídlo ve stánku: 6 BGN

Chléb 1 bochník: 1 BGN

Pivo 0,5 litru: 1,3 BGN

Jídlo v restauraci: 8–12 BGN

Důležité kontakty

Bulharsko – Velvyslanectví Sofi

Posolstvo na Češkata Republika

G.S.Rakovski No. 100, 1000 Sofia

Telefon: +359 2 948 68 00, sekretariát +359 2 948 68 02 (přímý-bez přepojení)

Fax: +359 2 948 68 18

Nouzová linka: +359 888 398045

E-mail: sofia@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/sofia

Vedoucí úřadu: Ing. Dušan ŠTRAUCH, CSc.

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 8.45–17.15
  • pondělí, středa, pátek 9.00–12.00