Bosna a

Hercegovina

Bosna a Hercegovina

Země ve tvaru srdce

Při pohledu do mapy s trochou fantasie zjistíte, že Bosna a Hercegovina má opravdu tvar srdce, a to vaše si získá při první návštěvě. V průběhu staletí docházelo v této skalnaté oblasti uprostřed Balkánu k intenzivnímu mísení národů, tradic a kultur, což v devadesátých letech vyústilo v nesmírně komplikovaný a krvavý konflikt. Politické napětí po těchto bratrovražedných válkách stále přetrvává, ale všichni obyvatelé již věří v jasnější a lepší budoucnost. Největší přitažlivost pro turisty mají obnovená starobylá města Sarajevo a Mostar, kde zrekonstruované historické budovy kontrastují s módními bary a kavárnami. Architektonické obludnosti ze socialistické éry jsou po celé zemi překvapivě vzácnými skvrnami na kráse převážně venkovské krajiny. Mnohá města jsou kouzelně malá, rozložená kolem středověkých hradů a obklopená horskými hřebeny nebo říčními kaňony. Jen málo míst v Evropě nabízí lepší podmínky pro rafting nebo levné lyžování.

Co rozhodně navštívit v Bosně a Hercegovině

Staré město v Mostaru

Prohlédněte si mostarské Staré město, prostoupené historickou atmosférou, a obdivujte nádherně zrekonstruovaný Starý most, který se klene nad řekou Neretvou. Za soumraku se rozzáří světla četných restaurací v objektech bývalých mlýnů nad řekami. Úzká „zlatá ulička“ Kujundžiluk, v níž místní obchodníci nabízejí spoustu rukodělných výrobků a nejrůznějších cetek, je plná radostného hemžení.

Blagaj

Charakteristickou zajímavostí hezké vesnice Blagaj je hrázděný dervišský klášter (tekija), stojící na břehu nadpozemsky modrozelené řeky Buna, jejíž pramen vyvěrá z jeskyně pod strmou skalní stěnou. V dřevěném interiéru v horním patře budovy kláštera se nacházejí hroby dvou tádžických dervišů z 15. století, které přitahují zbožné poutníky. Nejlepší výhled na klášter se otvírá z druhého břehu řeky, z cesty vedoucí za přitažlivou restaurací.

Sarajevo

Toulejte se nadčasovými sarajevskými uličkami, zajděte do zdejších módních kaváren a poznejte eklektický noční život tohoto města. Rušná stará turecká čtvrť Baščaršija je změtí pěších uliček, dvorků a malých náměstí s mramorovou dlažbou, které jsou plné mešit, řemeslnických, zejména kovotepeckých dílen, klenotnictví a lákavých restaurací. O tradiční náboženské toleranci obyvatel Sarajeva svědčí několik mešit a synagog umístěných nedaleko od sebe, stejně jako krásně osvětlená pravoslavná katedrála z roku 1872 a katolické katedrály.

Počitelj

Vesnice Počitelj, stupňovitě rozložená na příkrém svahu, pochází z období osmanské říše a patří k architektonicky nejmalebnějším obcím v zemi. Kvůli své poloze v přírodním skalním amfiteátru je změtí schodišť, šplhajících po svahu mezi zchátralými kamennými domy a granátovníky. Nad obcí se tyčí její charakteristická dominanta, osmiboká hradební věž, jež bývala součástí opevnění. Ještě krásnější výhled se zde otvírá z hradebních bašt.

Užitečné informace

Víza

Vstup a pobyt na území Bosny a Hercegoviny do 90 dnů je bezvízový, a to bez ohledu na účel pobytu. Pro všechny cizince platí přihlašovací povinnost, která musí být splněna do 24 hodin po příjezdu na území Bosny a Hercegoviny. Přihlášení se provádí u místní úřadovny cizinecké policie BaH (dle místa pobytu cizince). Při ubytování v hotelu zajišťuje přihlášení správa hotelu, při ubytování v soukromí za přihlášení zodpovídá hostitel.

Rizika

V současné době představují pro turisty největší nebezpečí stále zaminované oblasti. Není potřeba se jich obávat ve městech a okolí měst, ta jsou pečlivě odminována. Velká část zaminovaných území je označena červenými cedulemi s obrázkem lebky se zkříženými hnáty a nápisem „PAZI MINE“ a dále žlutými igelitovými pásky se stejným nápisem. Při povodních v květnu 2013 však došlo k masivním sesuvům půdy, čímž mohlo dojít i k tomu, že se miny mohly dostat také mimo označené lokality. Pohyb v neznámém terénu bez znalého průvodce nedoporučuje. Dalším problémem obydlených oblastí Bosny a Hercegoviny jsou toulaví psi. Jsou hladoví a přibývá případů napadení člověka.

Důležitá čísla

  • Policie: 122
  • Sanitka: 124
  • Hasiči: 123
  • Společné nouzové telefonní číslo: 911/112
  • Volací kód země: 387

Doprava

Jízdenky se prodávají předem na autobusových nádražích. Mezi městy bývá obvykle snadné zastavit mávnutím ruky jakýkoli autobus jedoucí po své trase. Rezervace předem je někdy nutná na noční spoje a v hlavní turistické sezoně. Do nejpůsobivějších odlehlých oblastí je zavedena jen minimální veřejná doprava, a tak se někdy vyplatí mít vlastní dopravní prostředek. Na bosenských silnicích, plných zatáček, je jen mírná doprava, a pokud nespěcháte, je jízda skutečnou radostí. Vlaky jsou pomalejší a jezdí méně často než autobusy, ale obecně jsou zhruba o 30 % levnější.

Mobilní telefony

Místní SIM se dá zakoupit na každé poště. Dostupnost wifi je ve většině hotelů a v některých podnicích.

Elektřina

Typ zásuvek je stejný jako v České republice.

Časový posun

+0 GMT

Jazyk

bosenština, chorvatština, srbština

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – duben–červenec

Příjemně teplé počasí v Hercegovině; rozkvetlé květiny v Bosně; hladiny řek kulminují. Ubytovací zařízení v Mostaru a Sarajevu bývají plná, ale nastává nejlepší doba pro začátečníky ke sjíždění řek na raftech.

Vedlejší sezona – leden–březen

Po novém roce vychází lyžování levněji.

Hlavní sezona – duben–červenec

Příjemně teplé počasí v Hercegovině; rozkvetlé květiny v Bosně; hladiny řek kulminují. Ubytovací zařízení v Mostaru a Sarajevu bývají plná, ale nastává nejlepší doba pro začátečníky ke sjíždění řek na raftech.

Vedlejší sezona – leden–březen

Po novém roce vychází lyžování levněji.

Ceny a nákupy

Měnou je konvertibilní marka (BAM, lokálně KM). Po zrušení německé marky v roce 2002 je konvertibilní marka pevně fixována na euro. Platební karty nejsou v zemi stále příliš rozšířené. Zejména ve větších městech však narazíte na bankomaty, z nichž je možné vybrat potřebnou hotovost. Každý bankomat by měl nabízet mimo místního jazyka minimálně ještě angličtinu. Jinak lze peníze také vyměnit ve směnárnách či v bankách. Banky by měly být obecně serióznější. Ale i směnárny mohou nabídnout solidní kursy, je třeba se však porozhlédnout, abyste zbytečně neplatili víc, než je nutné. Na mnoha místech, zejména v turistických lokalitách, je pak rovněž možné platit v eurech. Kurs je podle sezony 13,00–14,00 Kč/1 BAM.

Oběd v levné restauraci: do 10 BAM

Víno 0,7 litru: od 9 BAM

Litr mléka: 1,5 BAM

Káva: 1–1,5 BAM

Jídlo v lepší restauraci: 20–30 BAM

Pivo 0,5 litru: 2 BAM

Chléb: 0,5 BAM

Kopeček zmrzliny: 0,5 BAM

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Bosna a Hercegovina – Velvyslanectví Sarajevo

Ambasada Republike Češke, Franjevačka 13, 71 000 Sarajevo

Telefon: +387 33/587 050

Fax: +387 33/ 587 060

Nouzová linka: +387 66 906 195

E-mail: sarajevo@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek: consular_sarajevo@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/sarajevo

Vedoucí úřadu: RNDr. Jakub SKALNÍK

Provozní hodiny úřadu

  • pondělí–čtvrtek 8.00–17.00
  • pátek 8.00–14.30

úřední hodiny pro veřejnost: pondělí–pátek 10.00–12.00