Bělorusko

Bělorusko

Země blízká, a přitom tak neznámá

Míst v Evropě, kde se můžete osvěžit pohledem na téměř nedotčenou přírodu, narazit na stáda jedněch z největších evropských savců – zubrů, téměř volně tábořit na břehu křišťálově čistých řek a průzračných jezer, uprostřed krajiny nedozírných smíšených lesů, rapidně ubývá. Ale zatím se ještě dají najít. Jednou ze zemí oplývající nejen lidovými tradicemi i folklórem, ale také bohatou historií a významnými osobnostmi je právě Bělorusko.

Co rozhodně navštívit v Bělorusku

Bělověžský prales

Velký národní park na hranicích s Polskem zapsaný na Seznamu světového dědictví UNESCO, jehož část zasahuje do Polska, větší část ale leží na území Běloruska. Domov divoké zvěře včetně chráněného zubra evropského. Prales poskytuje představu o tom, jak zhruba vypadalo území střední a východní Evropy v dávných dobách. Park je vhodný zejména pro cykloturistiku, ale objednat si můžete i okruh vyhlídkovým autobusem. Do Bělověžského pralesa můžete přes hraniční přechod Pererov vycestovat bez nutnosti víza. Maximální délka pobytu nesmí přesáhnout tři dny.

Vitebsk

Jedno z nejstarších slovanských měst vůbec (zal. r. 947) a rodiště malíře Marca Chagalla. V létě hostí Vitebsk velký hudební festival nazvaný Slovanský bazar (Slavjanskij bazar), kde vystupují umělci ze slovanských zemí, včetně českých.

Grodno

Grodno je jedním z mála běloruských měst, kde se zachovala větší historická část. Centrum města s pěknou katedrálou stojí za návštěvu, navíc je Grodno dobře dostupné jen kousek od litevských hranic.

Minsk

Hlavní město Běloruska je typickým výtvorem socialistického plánování. Městem vedou dlouhé a široké třídy, jenom chodník na jedné straně ulice bývá široký jako některé celé ulice u nás. Zachovalá malá historická část se nachází v části Němiga, kde najdete i velvyslanectví ČR. Minsk, podobně jako většina měst v Bělorusku, je velmi čistý a upravený.

Stalinova linie

Vojensko-muzejní komplex na místě bývalé linie opevnění z doby před druhou světovou válkou. Nachází se přibližně 30 km severozápadně od Minsku. Dnes představuje ukázku vojenské techniky a opravených původních bunkrů. Zajímavostí je, že se můžete projet obrněným transportérem, zastřílet z kalašnikova nebo slepými náboji z děla. V Bělorusku je obecně velmi silně i politicky oslavováno vítězství nad fašistickým Německem, takže různé

tanky nebo celá muzea vojenské techniky lze najít skoro v každém větším městě. Jedním z největších svátků je proto právě 9. květen, kdy se slaví den vítězství (Děň pobědy).

Dudutki

Skanzen tradičních historických řemesel z oblasti Běloruska, kde se můžete podívat na to, jak se vyráběly nástroje, pletly tradiční slaměné ozdoby nebo chovaly včely. Mimo jiné vám tam ukážou i jak vypálit vodku z brambor. Skanzen leží asi 40 km jižně od Minsku.

Užitečné informace

Víza

S účinností od 12. února 2017 zrušilo Bělorusko vízovou povinnost pro občany 80 zemí včetně všech členských států Evropské unie a České republiky, kteří přicestují do Běloruska přes Národní letiště Minsk (kromě letů z Ruska). Pobyt bez víza nesmí přesáhnout dobu pět dnů, což odpovídá maximální povolené délce pobytu cizinců v Bělorusku bez registrace. Vízum pro delší pobyt mohou občané České republiky získat na Velvyslanectví Běloruské republiky v Praze (adresa: ul. Sádky 626, Praha 7 – Troja). Vízum je možno získat i po příletu na letišti v Minsku. V tom případě je ale nutné alespoň tři pracovní dny předem doručit na letiště v Minsku podpůrné doklady pro získání víza (pozvání běloruské strany). Adresa pro doručení dokumentů je 220054, г. Минск, территория Национального аэропорта «Минск», УВВ ГКУ МИД

Rizika

Ministerstvo zahraničních věcí ČR informuje, že na bělorusko-ruské státní hranici dochází k opakujícím se případům vracení občanů některých států (včetně České republiky) ruskými orgány zpět do Běloruska při pokusu hranici překročit. Dle sdělení ruských orgánů nejsou bělorusko-ruské hraniční přechody určeny pro občany třetích států, neprobíhá zde systematická pasová kontrola a občané třetích států nejsou tudíž oprávněni bělorusko-ruskou hranici překračovat.

Důležitá čísla

  • hasiči – 101
  • policie – 102
  • záchranná služba – 103

Jazyk

běloruština, ruština

Časový posun

+2 GMT

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – duben–říjen

Nejlepší doba k návštěvě Běloruska je jaro, kdy je již teplo, ale nepanují úmorná vedra, která při turistice unavují. Počasí má silně kontinentální charakter, tudíž léta jsou zde sušší než v České republice.

Hlavní sezona – duben–říjen

Nejlepší doba k návštěvě Běloruska je jaro, kdy je již teplo, ale nepanují úmorná vedra, která při turistice unavují. Počasí má silně kontinentální charakter, tudíž léta jsou zde sušší než v České republice.

Ceny a nákupy

V roce 2016 došlo k denominaci měny, kdy 1 nový rubl znamenal 10 000 starých rublů. K výměně peněz využívejte pouze oficiální směnárny, abyste neobdrželi právě předdenominační rubl. U mincí se vždy jedná o nové rubly, u bankovek s nominální hodnotou nad 1000 rublů jde zcela určitě o staré rubly. Opatrně s bankovkami v hodnotách 50, 100, 200 a 500 rublů, které jsou jak ve staré, tak i nové sérii. Směnáren je ve městech podstatně méně než u nás a prakticky všechny jsou státní nebo patří nějaké oficiální bance. I u pouličních směnáren nebo na tržištích je proto nulová pravděpodobnost, že by vás někdo okradl. Jinak měnit peníze lze i v klasických bankách, jenom se připravte na delší čekání, jelikož Bělorusové stále vyřizují skoro vše na pobočkách. V oficiálních velkých obchodech musíte platit v rublech, ale v soukromých obchůdcích či na trhu můžete zkusit i dolary nebo eura. Oficiálně se sice platí v rublech a transakce v cizích měnách jsou zakázány, takže obchodníci mohou být nedůvěřiví, ale Bělorusové své měně nevěří a stejně většinu utržených peněz převádějí na eura či dolary. Platby kartou jsou samozřejmé ve větších obchodech, samoobsluhách a u benzinových pump. Karty akceptuje i většina restaurací a hotelů. Bezhotovostní platby jsou státem dokonce podporovány.

Oběd v levné restauraci – 14,4 BYN

Chléb 500 g – 1,1 BYN

Oběd v průměrné restauraci (tři chody) – 32,1 BYN

Pivo 0,5 litru – 1,7 BYN

Důležité kontakty

Bělorusko – Velvyslanectví Minsk

Nagornaya street 12, 220088 Minsk

Telefon: +375/17/2945249, 2945191, 2945121, 2945118

Fax: +375(17)2945199

Nouzová linka: +375(44) 701 9009

E-mail: minsk@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/minsk

Vedoucí úřadu: Ing. Milan EKERT

Provozní hodiny úřadu: pondělí–pátek 08.30–17.00

úřední hodiny KO pro veřejnost: pondělí–pátek 9.00–12.00, 14.00–16.00