Malá země plná velkých překvapení

Báječně historická a úžasně přitažlivá, překypující současným průkopnickým uměním, lehce zábavná, vícejazyčná, nikoli však křiklavě nápadná. To je Belgie. Dvojjazyčný Brusel je dynamické, a přesto příjemné, hlavní město Evropské unie, které se honosí pravděpodobně nejkrásnějším náměstím na světě. Rovinaté, nizozemsky mluvící Vlámsko má ale mnoho dalších přitažlivých středověkých měst, snadno dostupných pravidelnými vlaky. Naopak v kopcovitém, frankofonním Valonsku najdete nejzajímavější místa na venkově – opevněné vesnice, možnosti aktivit v přírodě a rozsáhlé jeskynní systémy. Připravte si hodně místa v žaludku, protože belgická kuchyně je vyhlášená. Belgičané vytvářejí pozoruhodné množství rozmanitých specialit, jako je jedna z nejbáječnějších čokolád na této planetě. Obří slávky nasáklé vínem se podávají s křupavými, dvakrát smaženými frites (hranolky). Češi jsou sice zdatní pivaři, ale většinou jednostranně zaměření. V Belgii je pivovarnictví téměř mystickým uměním. Některé z těch nejlepších ležáků se stále vaří v klášterech podle starodávných předpisů. Vychutnávejte je pomalu, malými doušky!

Co rozhodně navštívit v Belgii

Bruggy

Díky kombinaci dlážděných uliček, snových kanálů, štíhlých věžiček vypínajících se k nebi a nabílených starých chudobinců je Bruggy jedním z nejmalebnějších historických měst v Evropě. A když přijedete v únoru, budete mít město téměř pro sebe. Navštivte nepřekonatelné Groeningemuseum, jež podává přehled dějin belgického umění spolu se zcela mimořádným výběrem děl představitelů vlámského primitivismu.

Bruselské Grand-Place

Grand-Place patří k úžasným městským celkům na světě. Překvapivě skryté, uzavřené dlážděné náměstí, jehož ústředním bodem je nádherná radnice se skvostnými věžičkami. Své vlastní kouzlo má ale každý z překrásných historických cechovních domů. Grand-Place bylo vydlážděno ve 12. století a sloužilo jako tržiště. I nadále se zde koná květinový trh, vánoční trhy, koncerty a jednou za dva roky náměstí pokryje oslnivě pestrobarevný „květinový koberec“.

Antverpy

Antverpy jsou kosmopolitní a sebejisté město. Dnes svými úžasně moderními muzei a galeriemi, čilým nočním životem a pověstí jednoho z hlavních měst haute couture láká milovníky umění, módní magnáty, královny klubů a obchodníky s diamanty. Jen těžko byste hledali jiné místo na světě s tolika butiky významných módních návrhářů, natěsnanými tak blízko sebe.

Flanderská pole

Po větší část 20. století byla spojována s rudými máky jako symbolem padlých vojáků v nesmyslných bojích první světové války. Oblast v okolí města Ypry je poseta upravenými hřbitovy, kde bílé pamětní kříže, vyrovnané ve zdánlivě nekonečných řadách, nesou němé svědectví krutých bitev. Každým rokem nabízejí muzea dokonalejší vysvětlení situace a pomáhají návštěvníkům vytvořit si lepší představu o podmínkách na tehdejší frontě.

Gent

Gent se může pochlubit fotogenickými kanály, středověkými věžemi, skvělými kavárnami a muzei, jež patří k nejinspirativnějším v Belgii. Toto stále živé studentské město je dostatečně malé, abyste se v něm cítili příjemně, ale dostatečně velké, aby zůstalo živé a dynamické.

Užitečné informace

Rizika

Pro celé území Belgie platí od 22. ledna 2018 bezpečnostní stupeň číslo 2 (hrozba málo pravděpodobná). Stupeň bezpečnostní hrozby č. 3 zůstává v platnosti pouze pro vybrané lokality a akce, které jsou z bezpečnostních důvodů pro veřejnost nespecifikované. Vojenské hlídky proto z ulic zatím úplně nezmizí. Dohlížet budou i nadále na některé citlivé cíle, kde zůstanou zachována zvýšená bezpečnostní opatření.

Doprava

V rovinatém Vlámsku je vynikajícím dopravním prostředkem jízdní kolo, méně vhodné je v chaotickém Bruselu nebo zvlněném Valonsku. Autobusy jezdí častěji ve dnech školní docházky. O sobotách jezdí méně spojů a v neděli téměř žádné. Cesta autobusy projíždějícími venkovskými oblastmi bývá pomalá. Pokud jedete autem, vězte, že v Bruggách, Gentu, Antverpách a Bruselu strávíte více času hledáním místa k zaparkování než účelnou jízdou.

Ve venkovských oblastech však může být auto výhodou. V Belgii je rozsáhlá železniční síť, více pravidelných spojů jezdí ve Vlámsku než ve Valonsku. Belgické dráhy nabízejí cenově výhodné balíčky spojů do hlavních turistických destinací, známé jako B-Excursions.

Víza

Občané České republiky mohou pobývat na území Belgie bez omezení a víza nepotřebují.

Mobilní telefony

Telefony evropských poskytovatelů fungují bez problému. Internet je téměř všude.

Elektřina

Zásuvky pro připojení k elektrické síti jsou stejné jako v ČR.

Časový posun

GTM + 1

Kdy vyrazit

Hlavní sezona – červenec a srpen

Teplé počasí, mnoho možností venkovních aktivit a festivalů. Hotely v Ardenách, Bruggách a pobřežních městech praskají ve švech pod náporem turistů. V Bruselu jsou ale hotely levnější

Vedlejší sezona – květen, červen, září

Velká pravděpodobnost příjemného počasí. Menší davy lidí, ceny mohou mírně klesnout, ale většina turistických zařízení je stále v provozu. Dopravní zácpy ve špičce.

Mimo sezonu – listopad, únor, březen

Zimy jsou často chladné a s množstvím srážek. Hotely jsou levnější, ale některé turistické atrakce bývají zavřené. Po začátku předvelikonočního půstu se koná řada nádherně pestrobarevných karnevalů.

Hlavní sezona – červenec a srpen

Teplé počasí, mnoho možností venkovních aktivit a festivalů. Hotely v Ardenách, Bruggách a pobřežních městech praskají ve švech pod náporem turistů. V Bruselu jsou ale hotely levnější

Vedlejší sezona – květen, červen, září

Velká pravděpodobnost příjemného počasí. Menší davy lidí, ceny mohou mírně klesnout, ale většina turistických zařízení je stále v provozu. Dopravní zácpy ve špičce.

Mimo sezonu – listopad, únor, březen

Zimy jsou často chladné a s množstvím srážek. Hotely jsou levnější, ale některé turistické atrakce bývají zavřené. Po začátku předvelikonočního půstu se koná řada nádherně pestrobarevných karnevalů.

Ceny a nákupy

V Belgii platí euro. Na bankomat byste v belgických městech měli narazit poměrně snadno a jednoduše si zde můžete vybrat peníze ze svého českého účtu. Nebo můžete platit kartou přímo u obchodníků. Zahraniční platební karty jsou většinou akceptovány, ale někde jen Maestro, ne Visa. Pozor na to, že vám někdy umožní platit kartou až od určité částky (například 5 eur), takže je lepší mít u sebe vždy nějakou hotovost. Tu můžete směnit v bankách nebo směnárnách (wiesselkantoren/bureau de change). Směnárny by měly být na letištích a nádražích, nevýhodné kursy bývají u okýnek s nápisem „change“. Bez poplatků by měla jít hotovost směnit v kancelářích GWK (Geld Wissel Kantoor) nebo v bankách Credit Communale.

Jídlo v restauraci – od 20 eur

Hranolky u stánku – 1,3 eur

Pivo v restauraci 0,5 litru – 2,5 eur

Plněná bageta – 2,5 eur

Tip – nakupujte v supermarketech, zpravidla mají svou vlastní značku potravin. Ty jsou vždy levnější.

Důležité kontakty

Velvyslanectví Brusel

154, Avenue Adolphe Buyl, 1050 Bruxelles

Telefon: +322/6418930, sekretariát vv – 6418932, zást. vv. – 6418935, konzulka – 6418943, FHÚ – 6418933

Fax: +322/6418931

Nouzová linka: +32/477/257104 (linka výhradně pro občany ČR v nouzi či ohrožení zdraví a života)

E-mail: brussels@embassy.mzv.cz

Konzulární úsek: consulary_brussels@mzv.cz

Web: www.mzv.cz/brussels

Vedoucí úřadu: Mgr. Jaroslav KURFŰRST, Ph.D.

Provozní hodiny úřadu:

  • pondělí–pátek 8.00–16.30