Ryzí divočina starého kontinentu

Vliv diktátora Envera Hodži vedl k mnohaleté izolaci Albánie před okolním světem a trvalo dlouhých dvacet let od pádu komunismu v tomto státě, než se začal stávat významnější turistickou destinací. Na druhou stranu díky tomu dnes může nabídnou to, co jiná evropská země již ne. Albánie oplývá neuvěřitelnou hojností přírodních krás, zapomenutých archeologických nalezišť a pozoruhodným množstvím jedinečných zajímavostí. Zároveň zde tepe život řídící se tradicemi, starodávnými normami chování a obyčejů.

Co rozhodně navštívit v Albánii

Kruja

Narodil se zde albánský národní hrdina Skanderbeg, který zemi se svým vojskem nelítostně bránil proti nájezdům Osmanů – místní obyvatelé jsou na něj dodnes náležitě hrdí. Hned jak vystoupíte z minibusu, spatříte před sebou sochu Skanderbega, třímajícího v jedné ruce svůj obrovský meč. Po straně se za ním tyčí středověký hrad, jemuž vévodí obrovské Skanderbegovo muzeum. Jméno Skanderbega nese též výtečný albánský koňak, který stojí za ochutnání i za koupi coby praktický suvenýr.

Berat

Takzvané „město tisíce oken“ je součástí světového dědictví UNESCO a mezi jeho nejvýznamnější rysy patří osmanské domy terasovitě šplhající po svahu vzhůru k hradbám beratské pevnosti. Berat má překrásnou polohu v drsné horské krajině. Mírné okolní svahy zdobí olivovníky a třešně.

Ruiny starověkého Butrintu

Archeologický areál Butrint je spolu s okolní přírodou součástí národního parku o rozloze 29 km². Od vchodu vede cesta k řeckému divadlu skrytému pod akropolí a hned u něj jsou zbytky malých veřejných lázní. O kus dál zde najdete i zeď se zachovalými řeckými nápisy a raně křesťanské baptisterium.

Tirana

Po pádu komunismu prošlo hlavní město Albánie transformací nevídaného rozsahu. Budovy v Tiraně se rozzářily pestrými barvami. Upravená náměstí a ulice proměněné na pěší zóny lákají k procházkám. Chaotická místní doprava svádí každodenní bitvu jak sama se sebou, tak s chodci. Hlučná, bláznivá, pestrobarevná a zaprášená – Tirana není nikdy nudná.

Národní park Llogara

Národní park tvoří horské pásmo táhnoucí se podél pobřeží, přístupné přes Llogarský průsmyk (1025 metrů). Oblast pokrytá borovými lesy je zlatým hřebem cestování po Albánii. Krajina je zde skutečně nádherná, zdobí ji mimo jiné takzvané vlajkové borovice, které svým tvarem připomínají orla na národní vlajce.

Užitečné informace

Víza

Maximální doba bezvízového pobytu v Albánii pro občany ČR je 90 dní během 180denního období. V případě pobytu nad 90 dnů musí český občan podat žádost o dlouhodobé vízum na úřadovně cizinecké policie minimálně 30 dní před koncem bezvízového pobytu. Občané ČR nejsou povinni uhradit při vstupu do Albánie žádný vstupní poplatek. O aktuální vízové povinnosti se informujte předem na stránkách Ministerstva zahraničních věcí.

Rizika

Bezpečnostní situace se v posledních letech zlepšila, přesto doporučujeme opatrnost zejména při cestování v horských oblastech na severu země podél hranice s Kosovem a Černou Horou. Velká města a hlavní trasy spojující zemi s Černou Horou, Kosovem, Makedonií a Řeckem jsou poměrně bezpečné. Rozhodně se však nedoporučuje nocování na parkovištích a ve stanech mimo kempy.

Mobilní telefony

Mobilní síť pokrývá většinu albánského území, není problém s roamingem ani místní kartou.

Jazyk

albánština

Elektřina

Zásuvky v Albánii jsou totožné s těmi v České republice.

Kdy vyrazit

Průměrné teploty a srážky

Podnebí je ryze středomořské a teplotní výkyvy nejsou tudíž velké. Průměrná letní teplota je 25 °C a zimní průměrná teplota činí 7 °C. Průměrný roční úhrn srážek ve vnitrozemí může dosáhnout až 2000 mm.

Hlavní sezona – duben–květen a září–říjen

Ideální doba pro návštěvu a cestování za poznáním.

Vedlejší sezona – červen–srpen

Užijte si dokonalého středomořského podnebí a vylidněných pláží. V červenci se teploty mohou vyšplhat na 30–40 °C.

Mimo sezonu – prosinec

Období pro milovníky netradičních cest. Dobrodruzi se mohou vydat na sněžnicích do národního parku Theth. Ti méně odvážní vyrazí na filmový festival v Tiraně zhlédnout celovečerní i krátké filmy

Hlavní sezona – duben–květen a září–říjen

Ideální doba pro návštěvu a cestování za poznáním.

Vedlejší sezona – červen–srpen

Užijte si dokonalého středomořského podnebí a vylidněných pláží. V červenci se teploty mohou vyšplhat na 30–40 °C.

Mimo sezonu – prosinec

Období pro milovníky netradičních cest. Dobrodruzi se mohou vydat na sněžnicích do národního parku Theth. Ti méně odvážní vyrazí na filmový festival v Tiraně zhlédnout celovečerní i krátké filmy

Ceny a nákupy

Měnou je albánský lek (ALL), přičemž kurs vůči koruně je 1 ALL – 0,2 Kč (1 euro – 127 ALL). Bankomaty a platby kartou lze provést jen ve větších městech, přičemž většina bankomatů funguje výhradně na albánské karty. Najít mezinárodní bankomat může být někdy problém. Obchody, restaurace a hotely zcela běžně berou eura a vracejí v lekech. Euro však uvítají více než místní měnu zejména malí prodejci. Vyplatí se tedy mít drobné. Pokud chcete vyměnit peníze, zajděte do banky, ale mnoho turistů využívá i směnárníky na ulicích.

Brambory 1 Kg – 8 Kč

Mléko – 23–26 Kč

Chléb – 13 Kč

Pivo 0,5 litru v restauraci – 33 Kč

Důležité kontakty

Kontaktní český úřad Albánie – Velvyslanectví Tirana

Telefon: +355/4/2234004, 2232117, 2258796

Fax: +355/4/2232159

Nouzová linka: +355/68/4090111

E-mail: tirana@embassy.mzv.cz

Web: www.mzv.cz/tirana

Vedoucí úřadu: Ing. Jaroslav LUDVA

Provozní hodiny úřadu:

pondělí–čtvrtek 7.45–16.45

pátek 7.45–14.15