„Keltové byli podstatně vyšší a silnější než římští vojáci. A on je musel
před každou bitvou skoro přesvědčovat, že nevadí, že jsou větší a silnější
protože Římané umějí lépe bojovat, jsou lépe vycvičeni, takže je porazí,
což byla samozřejmě pravda. Ale i z písemných pramenů víme, že
skutečně byli modroocí, světlovlasí, urostlí a silní a tak dále, ale o jejich
zvycích a myšlení víme pramálo,“ řekl před několika lety reportérovi
magazínu Koktejl Martinu Dlouhému Vladimír Salač z Archeologického
ústavu Akademie věd ČR.
Nejzazší kořeny Keltů sahají přinejmenším do období kolem poloviny 2. tisícilet
í před Kristem, ale jejich zlatý věk nastal šest set až sto let před Kristem.
Vytvořili kulturní společnost, razili mince duhovky a zakládali oppida, opevněná
hradiště, kde měli možnost případné obrany před útočníky.
Historie Keltů v 11 minutách.
Přestože není jisté, zda všechny kmeny měly stejný rasový původ, vyspěly postupně v etnikum s jednotným jazykem, kulturou a náboženstvím, nikdy však nevytvořily jednotný stát. A to je z hlediska současného chápání etnika problém, protože stát či státní útvar je to, co vnímáme jako stmelující prvek. Víme, kdo je Čech či Američan, byť Čech může žít v Americe a obráceně. Zjednodušeně se dá říct, že Keltové byli velkou skupinou indoevropských národů, pro které bylo charakteristické používání keltských jazyků a celá řada dalších kulturních podobností. Jenže to je přece jen poněkud široká definice.
Ani Encyklopedia Brittanica nám orientaci moc neusnadní. „Jejich kmeny a skupiny nakonec sahaly od Britských ostrovů a severního Španělska až po Transylvánii, pobřeží Černého moře a Galatii v Anatolii a byly zčásti začleněny do Římské říše jako Britové, Galové, Bójové, Galatové a Keltiberové. Jazykově přežívají v moderních keltských jazycích v Irsku, Skotské vysočině, na ostrově Man, ve Walesu a v Bretani,“ píše se v ní.
Lughnasad
Toto podivné slovo je názvem jednoho z důležitých keltských svátků, který nastával v létě. Svátek počátku sklizně pšenice a ječmene, spojený s postavou boha Lugha, slavený v různé dny na přelomu července a srpna. A v keltské vesnici v Nasavrkách si ho tento víkend připomenou
„Lughnasad 2024 poodhalí život starověkých národů nejen Keltů, ale i Římanů a Germánů. Připravena je scénická bitva zaměřená na životní příběh statečné vojevůdkyně Boudicy,“ slibují organizátoři. To, že si vyzkoušíte střelbu z luku bezesporu očekáváte, ale co takové rýžování zlata nebo výrobu šamanského bubnu?
Galové nebo Keltové?
Každý, kdo někdy viděl dobrodružství Asterixe a Obelixe si určitě pamatuje na jejich hrdinný boj proti Římanům, který se jim dařilo vyhrávat díky kouzelnému nápoji. Jsou Galové a Keltové jedna a tatáž skupina lidí? Téměř jistě ano, protože latina označuje Kelty jako Galy a Caesarovy Zápisky o válce galské jsou právě o nich. „V letech 58 – 50 před naším letopočtem podnikl Caesar na území dnešní Francie a Belgie řadu vojenských tažení proti tamním keltským kmenům, a důsledkem bylo definitivní ovládnutí podstatné části Gálie Římem,“ vysvětluje archeolog Pavel Titz z Národního muzea.
Je jisté, že Keltové byli i na našem území, ostatně genetické rozbory krve „Čechů“ dokládají nemalou porci keltského genomu.