Jestli vás zajímají čistě pískovcové věže Tiských stěn, můžete se vyvézt autobusem až pod ně nebo zaparkovat v obci Tisá. Jestli jste chodící typ turistů, udělejte si procházku z Tisé do Libouchce nebo obráceně. V obou místech jezdí autobus, do Libouchce i vlak. V Tisé je i několik hospod, takže si můžete zpříjemnit čekání na spoj.
Název podle potoka
Český název vychází z raných označení Jílovského potoka. V první písemné zmínce je zmiňována ves právě podél tohoto toku, který je zde označen jako Lubuhce. Poprvé byla obec zmiňována roku 1169, během 20. století se stala v podstatě čistě německou, což po válce znamenalo masivní odsun obyvatel. Vy se můžete vydat kolem Ptačího rybníka se žlutými porosty plavínu po značce, taktéž žluté, směrem k Tiským stěnám tyčících se na obzoru. Jelikož velká část cesty vede lesem, vyplatí se koukat po houbách. My jsme nasbírali košík zdravých klouzků jen podél cesty.
Cestou minete kámen s cedulí, která uprostřed březového lesíka vypadajícího jako z ruského filmu informuje, že zde má růst buk, borovice, dub a jedle, přičemž celkem výsadba a další opatření stály 3 528 482 korun, naprostou většinu zaplatila Evropská unie. Na samotnou obec zbylo pouhých 10 %.
Faktem ale je, že mezi smrkovými monokulturami je výsadba původních dřevin, kterou by ve velkém měly zajišťovat lesní správy, velmi chvályhodným počinem. Možná vás, podobně jako nás, bude cedule motivovat k tomu, abyste se podrobněji podívali, co kolem roste.
Nelekejte se pokladen, které po vás chtějí poplatek za vstup do přírody. Přestože pokladny tady fungují už léta, mohou návštěvníky, kteří jsou tady poprvé a do přírody chodí zdarma, poněkud zaskočit.
Zpoplatněný vstup do skal
Tiské stěny - geologie
Tiské stěny - vrstvy usazeného pískovce
Skalní město u Tisé vzniklo intenzivní selektivní erozí v okrajové části tabule, tvořené kvádrovými pískovci bělohorského souvrství (spodní až střední turon). Na území České republiky je jediným skalním městem, které v tomto souvrství vzniklo. V areálu skalního města lze sledovat řadu dalších mezo a mikroforem morfologie v pískovcovém souvrství jako skalní průchody resp. brány či tunely, převisy a římsy, skalní dutiny, voštiny aj. Na pískovcích jsou dobře patrné různé typy šikmého zvrstvení, s převahou deskovitého, převážně jednosměrně orientovaného zvrstvení v decimetrových polohách, často naložených na sebe. Zdroj: Česká geologická služba
Podle jistících prvků je jasné, že jsou zde lezecké trasy, takže si tady přijdou na své i lidé, kteří zvládnou i cestu kolmo nahoru. Pro ty ostatní vedou územím Tiských stěn dva prohlídkové okruhy. Je tu všechno jako ve velkém skalním městě, jen na malé ploše. Skalní věže, kameny erodované do bizarních tvarů, soutěsky, převisy i rokle. Ne náhodou se tady natáčely Letopisy Narnie.
Při procházce je snadné zaznamenat, jak lehce zdejší pískovec eroduje. V turisticky exponovaných místech jsou ve stěnách vyryté nápisy a je jasně vidět sešlap. Kořeny borovic, kterým pískové podloží vyhovuje, vylézají nad povrch. CHKO Labské pískovce se může pochlubit mnoha skalami a pískovcovými útvary, ale Tiské stěny jsou jejím nejrozsáhlejším útvarem na levé straně Labe. Pokud jste opravdu zdatní turisté, tak si cestu klidně můžete prodloužit na Děčínský Sněžník, který je zhruba o osm kilometrů dál.