Heterodon obecný (Heterodon platirhinos) pocházející převážně z východního pobřeží USA, v angličtině se mu říká Hognose Snake (psasečí rypák) pro jeho charakteristický rys, který jej činí jedním z nejroztomilejších hadů vůbec.

Drama queen mezi hady

Maximální délka je přibližně jeden metr, průměrná pak kolem 70 cm, nejmenší dospělci měřili sotva 45 cm. V barvě jsou heterodoni také velmi různorodí - v přírodě je možné pozorovat jedince od světle hnědé, přes žluté až po tmavé zbarvení, ačkoliv je pravidlem, že i světlejší typy se pyšní tmavými skvrnami na temeni hlavy. Žijí přibližně 5-6 let a během období páření se obě pohlaví sblíží s více partnery čili jsou polygynandričtí.

Heterodoni jsou schopni plavat a nejvíce se pohybují během dne, obzvlášť pak kolem poledne. Divoké kousky je možné spatřit například i ve sklenících, což nebývá problém, neboť pro člověka nejsou životně nebezpeční. Některá fóra chovatelů dokonce uvádějí, že nejsou vůbec jedovatí, což ale není stoprocentní pravda. Ačkoliv některé jiné poddruhy heterodonů jedovaté být nemusejí, jiné zase jsou, ovšem nikdy nezpůsobují větší zdravotní komplikace. Jejich bezbrannost jim ale komplikuje život v přírodě.

Zatímco jejich útoky jsou efektivní na malé hlodavce, žáby a hmyz, kterými se živí, na obranu před predátory nefungují. Proto se stávají častou obětí mývalů, jestřábů, lišek, vačic, větších hadů a dokonce i tarantulí. Přes malý úspěch se ale stejně snaží bránit - v první obranné linii zkoušejí kousavé výpady, pokud však nezaberou, začnou se svíjet ve smrtelných leč předstíraných křečích, roztáhnou hlavu, vypustí kloaku, syčí a nakonec se přetočí na záda a nechají jazyk bezvládně viset z tlamy. Hadi ale nejsou jedinými herci, tuto metodu aplikuje mnoho zvířecích druhů.

Související články