Surikatí rodiny si získaly náklonnost lidí po celém světě. Jejich hlídkování a spolupráce vyvolávají pozitivní ohlasy a roztomilé výrazy se staly jednou z ikon africké divočiny. Věděli jste, ale že jejich až třicetičlenná komunita je matriarchální a samice alfa rozhoduje o těhotenství druhých samic?

Surikaty žijí ve společenstvích, kde dospělí jedinci jsou přibližně stejně staří, což poukazuje na rovnocennou komunitu. Ačkoliv kvůli péči o mláďata je stanovena jedna samice, která na svět přivádí nové potomky. Pokud se narodí více než standardní počet mláďat (3 - 4), je vysoká pravděpodobnost, že se o ně smečka nebude umět postarat. Pokud zabřezne podřízená samice, vůdčí pár rozhoduje o dalším osudu jejích mláďat. Může je zabít kvůli přežití vlastních potomků, anebo březí samici rovnou vyžene, čímž její mláďata téměř jistě odsoudí k smrti.
Kdo bude alfa samicí plodící potomky, o tom rozhodnou její schopnosti, je totiž třeba ukázat, že je nejsilnější.

O mláďata se poté starají všichni členové kolonie. Ti, co nekojí, pomáhají jinak. Při pozdější výchově spíše inklinují vychovávat své vlastní pohlaví. Samci vychovávají samce a samice samice. Členové rodiny krmí mláďata na popud jejich pokřikování a biologové dokonce vypozorovali, že čím hlasitější potomek, tím je lépe živený.

Čeleď kočkovitých šelem promykovití, do které patří také surikaty, mají speciální schopnost. Ačkoliv si je lidé oblíbili pro jejich roztomilost, jsou to šelmy, které dokáží bojovat i s kobrou. Jejich tělo totiž obsahuje protilátky na některé jedy hadů a štírů. Sice mohou být po uštknutí malátné a slabé, ale plně se zotaví.

Související články