Anglické město Bath je známé především kvůli lázním Aquae Sulis vybudovaným Římany již v prvním století. Údajně stejnojmenná vesnička získala jméno po římské bohyni moudrosti Sulis Minerva, která je ztotožňována s řeckou bohyní Athénou. Během staletí se kolem lázní vytvořila krásná městská krajina, kde na návštěvníka dýchne ten správný britský ,,vibe".

Jednou z takových staveb je i most Pulteney, navržený architektem Robertem Adamem v roce 1769. Frances Pulteney, dědička zemědělské oblasti Bathwick, kterou od pokrokové městské zástavby dělila řeka Avon, přivedla do města skotského právníka Williama Johnstone Pulteneyho jako svého manžela. Ten se ihned rozhodl čtvrť zrenovovat a přestavět v duchu tehdejších nejnovějších senzací. Jeho odhodlání pramenilo z velikého zájmu celé Anglie o jedinečné lázně, které na celých ostrovech neměly obdoby.

Most i do dnešních dní zůstává jedinečným, a to především pro malé obchůdky po obou stranách uprostřed táhnoucí se nezakryté ulice. Tento vzor Robert patrně převzal z italských měst a od architekta Andrea Palladia.

Když však konečně nadešla doba otevření ke konci roku 1773, ekonomika byla kvůli bouřlivým třinácti koloniím v ,,Novém světě" na úpadku a Bath přestalo vzkvétat. Bathwick tak zůstal zaostalý a nedokončený po dalších několik let. Kdo měl tedy zaplnit malé roztomilé obchůdky po stranách mostu? Most se v Adamově podobě ovšem nedožil ani konce století, Pulteney jej nechal předělat do komerčnější podoby, ačkoliv myšlenka obchůdků na mostě zůstala, nabrala úplně jiný směr.

Typické vodní schodiště použité i v muzikálu Bídníci, bylo postaveno až v 70. letech 20. století stále žijícím Nevillem Condorem. Nicméně i po dalších dvou staletích se most stále těší obdivu a Adamovo jméno hraje hlavní roli ve všech průvodcích.

Zdroje: buildinghistory.org