Velkou skupinou inspirovanou živou přírodou jsou čtyřnozí roboti napodobující pohyb šelem. Ačkoliv běhají většinou bez hlavy, jsou stabilní, umějí vyvažovat těžiště, překonávat překážky, skákat, chodit po jiných planetách nebo samostatně mapovat tu naši. 

Krabi: Vrchol evoluce je trefa do černého

Podívejme se například na kraby. Ti jsou někdy označováni za vrchol evoluce. Důvod je zřejmý - jejich morfologii si v průběhu vývoje osvojilo i mnoho jiných korýšů, kteří ale s kraby nemají mnoho společného. V přírodě je to tak časté, že vědci tento proces pojmenovali: karcinizace. Možná také proto fascinuje inženýry zabývající se vývojem robotů, což v roce 2022 vedlo k sestavení nejmenšího ovladačem vedeného microbota. Vědci se jej snaží zdokonalit a doufají, že jej budou moci použít pro pohyb uvnitř lidského těla.

Zdroj: Youtube

Nadšencem do biomimetiky je společnost Festo. Ta již vytvořila dva proslulé roboty pohybující se po zemi po vzoru zvířat. První z nich byl BionicWheelBot inspirovaný pavoukem druhu Cebrennus rechenbergi žijícím v Maroku. Ten je schopný nejen utíkat, ale v podstatě při běhu dělá salta. Jeho robotická verze se místo poskakování vyloženě seskládá do kola a může se kutálet. Druhým velmi známým a také nejnovějším robotem je BionicKangaroo, který díky svým měkkým částem dokáže šetřit energii a pohybovat se přirozeněji. Při skoku používá stejnou mechaniku jako klokan.

Zdroj: Youtube

Měkcí, boubelatí a ohební: soft robotics je kategorie sama pro sebe

Pojem soft robotics byl ustanoven roku 2008, ale jeho historie sahá až do 50. let 20. století. Tehdy McKibben sestavil umělý sval ovládaný vzduchem pro pacienty dětské obrny. Velkým zlomem pak byl rok 1990, kdy Shimachi a Matumoto oznámili úspěch s umělými prsty. Následovaly roky nových objevů a neustálého vývoje. 
 
V roce 2016 vědci na Harvardu vytvořili prvního kompletně „měkkého“ robota (bez použití tvrdých součástek), který byl inspirovaný chobotnicí a vytištěný na 3D tiskárně. Neměl motor a nepotřeboval elektřinu, jako pohon mu sloužili chemické reakce peroxidu vodíku. „Tento výzkum je důkazem konceptu," řekl Truby. „Doufáme, že náš přístup k vytváření autonomních měkkých robotů inspiruje robotiky, materiálové vědce a výzkumníky zaměřené na pokročilou výrobu," dodal pro Wyss Institude.

Zdroj: Youtube

Bez použití elektřiny se také pohybuje kombinovaný stroj, který napodobuje pohyby želvy. Ten ale pro změnu používá ovládání vzduchem a neobsahuje žádnou elektroniku. Sestrojen byl v San Diegu na Kalifornské univerzitě.

Zdroj: Youtube

Vědci se také často obrací pro inspiraci ke stonožkám a housenkám. Oba typy pohybu jsou cílené převážně na menší roboty, nebo přímo mikroroboty, které se také budou moct využít v medicíně. Takovým strojem je například Millipede, u kterého vývojáři doufají, že se bude moct po lidském těle pohybovat bez jakýchkoliv škod a pomůže regulovat léčiva.

Zdroj: Youtube

Jedinečnou inspiraci našli vědci také u mravenců. Po jejich vzoru se rozhodli sestrojit navzájem spolupracující roboty. Ti sdílí jeden cíl a dokáží si rozdělit role a úkoly, aby jej naplnili.

Zdroj: Youtube

Je až neuvěřitelné, kam se člověk posouvá. S příchodem Ameca a podobným humanoidům se zabudovanou AI, se zdá, že sci-fi svět je skutečně na dosah.

Zdroje: ncbi.nlm.nih.gov, festo.com, Wyss Institude, Millipede