Dnes už se jedná o celosvětový trend, který do světa vyrazil jak s tchaj-wanskými emigranty, tak s dělníky, ale zejména se studenty. Bubble tea dnes najdete nejen v Praze, Ostravě či Brně, ale i v takových maloměstech jako je Chrudim nebo Vamberk. Bubble tea má relativně mladou historii, díky své popularitě už se začal chemicky padělat a „vylepšovat“.
Pravý bubble tea z Tchaj-wanu
První bubble tea byl vyroben z teplého tchajwanského černého čaje, tapiokových kuliček a sirupu nebo medu. Mléko se přidalo až později jako jakási „koktejlová“ verze. Tchaj-wan, tedy správně Čínská republika, je kvalitním čajem proslulá, takže základní surovina je tady k mání. Stejně tak jako maniok jedlý, z jehož kořene se získává tapioka, tedy škrob, který tvoří „čajové“ kuličky. Je spravedlivé přiznat, že tapiokový škrob v téhle podobě je populární zejména v euroatlantické kultuře, v Asii a Africe má maniok mnohem méňe „cool“ využití. Prostě se používá jako přísada k jídlu.
Oficiální statistiky tchajwanské vlády uvádějí, že v roce 2015 bylo registrováno 18 363 obchodů s nápoji, včetně obchodů více než 100 značkových řetězců.
Jun-Hua Lin, Chiung-wen Chang, National Dong Hwa University
Chemická aditiva
I když existují barevné variety pravého čaje, od jemně nažloutlé či nazelenalé, přes rezavě červenou až po silný čaj s temně hnědým zabarvením, tak trh chce víc. Nejen v Praze, ale třeba i v Ústí nad Labem nebo Pardubicích si školáci (starší lidé tomuto trendu nepropadli) kupují čaj s tapiokovými kuličkami, aniž vědí, co je to tapioka. Zkušebně jsem se tří z nich zeptal a výsledkem byla třikrát negativní odpověď.
Ovšem ryze přírodní cestou by se zřejmě nedosáhlo tak pestré barevné palety, takže se sáhlo k chemickým barvivům jako je brilantní modř (E133), sorban draselný (E202) nebo tartrazin (E102), který se získává synteticky z kamenouhelného dehtu. „Možným důsledkem požívání tartrazinu je i vznik dětské hyperaktivity,“ píše server ferpotravina.cz
Vzhledem k tomu, že bubble tea je pochutinou zejména mladých, nejde vůbec o uklidňující informaci. Ostatně na rizikové složení v Česku koupeného bubble tea upozornil i novinář Jan Tuna v pořadu A dost! Hnědou barvu tapiokovým kuličkám dodává hnědý cukr, jinak jsou bílé a je nutno je přibarvit často i chemicky.
Kde se vzal bubble tea
Tapioka se používala na Tchaj-wanu dlouhodobě, třeba jako poleva na dorty. Kuličky jako doplněk „cool“ čajů se objevily v 80. letech minulého století. Dnes se o vynález přou dvě čajovny, Chun Shui Tang a Hanlin Tea. Obě tvrdí, že tento nápoj, respektive přidávání tapiokových kuliček, vynalezly v roce 1986. Popularita nápoje rostla a případný patent by vynesl miliony. Jenže soud rozhodl, že bubble tea není patentovaný produkt, takže je irelevantní, kdo ho vlastně vynalezl.