Starovičky u Brna, Ostrava, Stanislavice na Karvinsku, Darkovičky, Háj ve Slezsku, Smolkov, Hrabyně, Přáslavice, Sudice, Vyškov. Míst, kde by se u nás našla klasika tankových bitev 2. světové války, tank T-34, je celá řada. Žádný sice nezískal takovou proslulost jako „růžový“ tank z Prahy, nicméně na výletech po Česku i Slovensku na ně narazíte. Onen „růžový“ navíc nebyl klasika typu T-34, ale těžký tank IS-2.

Tanky na mírových podstavcích

Během let 1945-1980 v českých zemích vznikly asi tři desítky pomníků osvobození, na kterých byl umístěn tank. Nejméně polovina z nich vznikla až v době normalizace v letech 1970-80. Ve většině případů šlo o střední tanky T-34/85 poválečné československé výroby,“ píše web Fronta.cz, přičemž poukazuje na zajímavou skutečnost. Památníky nevznikaly v době hned po válce, kdy bylo osvobození v čerstvé paměti, ani v tuhých 50. letech proslulých komunistickými popravami, ale v šedém normalizačním období, kdy šlo jen o upevnění povědomí, že Sovětský svaz je mírová hráz. Ano, zní to legračně, ale šlo o jedno z častých propagandistických hesel té doby. A tanky na pomnících se staly součástí propagandy.

Ostravský tank 051

To, že je obrovská koncentrace tanků na severní Moravě je dáno tím, že tudy probíhala ostravská operace, což byla sovětská ofenzíva. Tank vystavený u Sýkorova mostu je údajně jediný, který se z vystavených kusů skutečně zapojil do bojů a vjel během osvobozování na Sýkorův most. Ten by v té době podminovaný, ale Němci ho nestihli zničit.

Dlouhá léta se tradovalo, že most zachránil přestřižením drátů soustružník Miloš Sýkora, po kterém je most pojmenovaný. Jenže pravděpodobně jde o propagandistickou historku. „Původně stál v Komenského sadech, v roce 1980 se stěhoval na současné místo. V roce 2014 byl objekt kompletně restaurován,“ píše se v ostravském Patriot.

Než budete číst dál, mrkněte na video.

Zdroj: Youtube

Tank ve Starovičkách

Tank, který stojí mezi starou silnicí a dálnicí na Brno u obce Starovičky, dorazil na nákladním železničním vagonu ze Slovenska do Zaječí. Teprve pak nastartoval motor a dojel na místo určení. To znamená, že byl v té době pojízdný. K jeho slavnostnímu odhalení coby pomníku došlo až v roce 1975, tedy 30. let po konci války. Do roku 1989 se o tank starala posádka z Vyškova. Nyní se o něho stará obec Starovičky,“ píše na svých stránkách Klub vojenské historie Moravský Žižkov.

Zdolávání tankových překážek

Československý armádní film natočil v roce 1954 výukový materiál o tom, jak tank T-34, který se stal i součástí československých ozbrojených sil, zdolává překážky. Podle komentátora „tank vedený smělým a dokonale vycvičeným řidičem překoná sebetěžší překážku". Což znamená třeba průjezd lesem, kde hladce „porazí“ předem naříznutý strom. Poznáte to snadno, místo aby se strom vyvrátil i s kořeny, jednoduše odskočí.

Zato průjezd domem mu dělá větší problémy. Dnes možná vypadá video zastarale a legračně, ale doba tanků, jak ukazuje současná situace v Evropě, neskončila. Ne náhodou si česká armáda objednává moderní stroje. Nezbývá než doufat, že nedojde na to, aby stály na památnících.

Související články