Půjčení auta z autopůjčovny může být výhodnou a praktickou možností, jak se dostat na místo určení, ať už se jedná o dovolenou, služební cestu nebo jen potřebu náhradního vozu. Jen si musíte dát pozor na několik důležitých bodů, abyste nešlápli vedle.

Nejprve se musíte rozhodnout, na jak dlouho vůbec vůz chcete a za jakým účelem. Bude to na delší dobu, nebo jen na pár dní? Stačí vám osobní vůz, nebo byste využili větší dodávku? Budete se pohybovat po městě, anebo potřebujete pronajmout auto na cesty do zahraničí? Pokud jej řešíte jen na pár dní, bude se vám hodit krátkodobý pronájem auta (do měsíce). Když během nájmu neplánujete delší cesty, můžete ušetřit peníze tím, že vezmete pronájem s limitem najetých kilometrů. Jsou levnější než pronájmy bez limitů, kde byste zbytečně dopláceli na kilometry, které nevyužijete. Většina autopůjčoven nabízí různé typy tarifu, kde si můžete vybrat podle potřeby.

Pokud potřebujete auto na několik měsíců nebo kvůli své životní situaci ho nechcete kupovat a investovat velký obnos peněz a vázat se tak na stálé servisy a další starosti, měli byste uvažovat o dlouhodobém pronájmu auta bez závazků a startovacích poplatků. Tak či tak, při výběru a využívání zapůjčeného auta je třeba si dát pozor na několik důležitých aspektů, které mohou ovlivnit vaši spokojenost i bezpečnost. V tomto článku vám přinášíme osm tipů, na co si dát pozor při půjčení auta z autopůjčovny.

Vyberte si spolehlivou a renomovanou autopůjčovnu. Nechte se vést referencemi, recenzemi a osobními zkušenostmi. Vyhněte se neznámým nebo podezřelým firmám, které nabízejí nízké ceny, ale skrývají různé poplatky nebo podmínky. Zkontrolujte si také, zda má autopůjčovna platnou licenci a pojištění.

Přečtěte si pečlivě smlouvu o zapůjčení vozu. Ujasněte si, jaké jsou vaše práva a povinnosti, jak dlouho můžete auto používat, jaké jsou podmínky pro vrácení vozu, jak je řešena odpovědnost za škody nebo nehody, jaké jsou možnosti storna nebo změny rezervace atd. Pokud máte nějaké otázky nebo pochybnosti, neváhejte se zeptat.

Zkontrolujte si stav vozu při převzetí i při vrácení. Podívejte se na karoserii, pneumatiky, skla, světla, zrcátka, interiér i palubní desku. Všimněte si případných poškození, škrábanců nebo nefunkčních prvků. Pokud něco najdete, upozorněte na to zaměstnance autopůjčovny a nechte si to zapsat do protokolu o předání vozu. Pro jistotu si také auto vyfoťte ze všech stran.

Dodržujte pravidla silničního provozu a místní zvyklosti. Informujte se o platných dopravních předpisech, rychlostních limitech, parkovacích zónách, dálničních známkách nebo povinné výbavě vozu v zemi, kam jedete. Řiďte opatrně a ohleduplně k ostatním účastníkům provozu. Pokud porušíte nějaké pravidlo a dostanete pokutu, budete ji muset zaplatit vy, nikoli autopůjčovna.

Zvolte si vhodné pojištění vozu. V základní ceně zapůjčení vozu je obvykle zahrnuto povinné ručení, které kryje škody způsobené třetím osobám. Pokud chcete být chráněni i proti škodám na vašem vozidle nebo proti krádeži vozu, můžete si připlatit za havarijní pojištění nebo pojištění proti krádeži. Tyto typy pojištění mohou mít různou výši spoluúčasti, kterou budete muset uhradit v případě škodné události. Zjistěte si, jaké jsou vaše možnosti a co vám nejlépe vyhovuje. Například autopůjčovna Taggart má každé vozidlo plně pojištěno a to formou povinného ručení, havarijního pojištění (se spoluúčastí 6050 Kč v případě nehod do 100 000 Kč a 5% u vyšších oprav nebo totálních škod) a čelního skla dle typu vozů (se spoluúčasti 1000 Kč)

Dodržujte dohodnutý limit kilometrů a paliva. Některé autopůjčovny nabízejí neomezený počet kilometrů, které můžete s vozem ujet, jiné mají stanovený limit, který nesmíte překročit. Pokud to uděláte, budete muset zaplatit poplatek za každý nadlimitní kilometr. Podobně je to s palivem – buď si auto půjčíte s plnou nádrží a vrátíte ho s plnou nádrží, nebo si auto půjčíte s prázdnou nádrží a vrátíte ho s prázdnou nádrží. Pokud nedodržíte tuto podmínku, budete muset zaplatit poplatek za doplnění paliva.

Informujte autopůjčovnu o svých plánech. Pokud chcete s vozem cestovat do jiných zemí, musíte to oznámit autopůjčovně a zjistit si, zda je to možné a za jakých podmínek. Některé autopůjčovny mají omezený výběr zemí, kam můžete s vozem jet, nebo účtují poplatek za překročení hranic. Také se ujistěte, že máte všechny potřebné doklady pro cestu do zahraničí, jako například pas, řidičský průkaz, zelenou kartu nebo mezinárodní řidičský průkaz.

Vraťte auto včas a v pořádku. Dodržujte termín a místo vrácení vozu, které jste si domluvili s autopůjčovnou. Pokud se vám něco nepodaří nebo se zpozdíte, kontaktujte co nejdříve autopůjčovnu a domluvte se na novém termínu nebo místě předání vozu. Pokud odevzdáte auto později nebo na jiném místě, než bylo dohodnuto, budete muset zaplatit poplatek za prodloužení nebo za převoz vozu. Auto by také mělo být v čistém a uklizeném stavu, bez odpadků nebo znečištění. Pokud vrátíte auto špinavé nebo poškozené, budete muset zaplatit poplatek za čištění nebo opravu.

Půjčení auta z autopůjčovny může být skvělým řešením pro vaše cestování, pokud si dáte pozor na tyto tipy. Dobrá autopůjčovna bude kvalitní a férová. Tak si užijte svou jízdu a bezpečnou cestu!