Tizianovy Dolomity

Horské městečko Pieve di Cadore (vzdálené 136 km od Benátek) se čtyřmi tisíci obyvateli má kromě italské malebnosti a krásné přírody ještě jeden důvod k návštěvě. Jmenuje se Tizian. Konkrétně jeho rodný dům na Via Arsenale, kde se tento „básník obrazu a odstínu krásy“ narodil. Nad přesným datem narození malířského génia 16. století visí otazník. Bylo to v roce 1488 nebo až o rok později? Traduje se, že Tizian kolem svého věku záměrně mlžil, aby působil starším a věrohodnějším dojmem, nebo den svého narození opravdu neznal. Sudičky ale ano. Stály v tu chvíli u kolébky v kamenném domě a nadělily novorozenci talent, který z něj učiní jednoho z nejlepších malířů všech dob.

O mistrově velikosti vypovídá přesah jeho práce až do všedních záležitostí dnešních dní. Slyšeli jste už například o Tizianových vlasech nebo barvách? Tizian totiž žil v době velké změny v malířském světě. Umělci Evropy vyměňovali vaječné temperové rychleschnoucí barvy za ty olejové, které dávaly malířství úplně nový rozměr a umělcům nové možnosti. Dolomitský rodák nebyl zatížen používáním starších pigmentů, což mu dávalo svobodu a odhodlání k novým barevným experimentům. Nebál se strávit dlouhý čas hledáním toho správného tónu a nejvíce si oblíbil hřejivý hnědo-oranžový odstín. Ten se pro něj stal natolik typický, že stále nese jeho jméno. Od začátku 19. století se pojem „Tizianova barva“ používá i v kadeřnictví. Není se co divit, protože mnohé ženy Tizianových obrazů mají nádherné vlasy zbarvené do hnědočervených tónů.

Dům mistra

Vstupuji do domu, jenž dnes slouží jako Tizianovo muzeum. Není to nic velkolepého, v přízemí pár vitrín s informacemi, kdo čeká výstavu děl, bude zklamán. Navzdory tomu má dům svého genia loci a i když prošel počátkem 19. století rekonstrukcí, kouzlo jedinečnosti se nevytratilo. Stěny většiny místností jsou pokryty aromatickým dřevem z borovice limba. Při pohledu na otevřené ohniště v kuchyni se neubráníte představám, na jakých jídlech si malý Tizian pochutnával, než v devíti letech odešel do Benátek, aby se vyučil umění mozaiky. Z cesty mozaikáře jej však svedlo právě jeho malířské nadání.

Ve videu si můžete poslechnout základní reálie Tizianova života a prohlédnout některá z jeho děl:

Zdroj: Youtube

Vznešená komunita

Ačkoliv byl Tizian Vecellio celebritou své doby, na své kořeny nikdy nezapomněl, do svého rodiště se vracel a podporoval ho. Otisk domova, hornatou krajinu, najdeme v pozadí mnoha jeho obrazů. Obyvatelé Pieve di Cadore jsou na svého rodáka pyšní, pracovníci Vznešené komunity (Magnifica Comunità Cadorina) střeží jeho odkaz a stejně tak památky související s rodinou Vecelliových. Patří k nim dekret Karla V. z roku 1533 psaný na pergamenu, udělující šlechtický titul a privilegia malířově rodině. Na místní radnici je v objemné skříni uložena Tizianova první biografie, která vyšla v Benátkách v roce 1622.

Od všeho trochu

Další výzvou v Pieve di Cadore je okolní krajina, která vás přinutí zvednout se ze židle. Ať už jste turista, cyklista nebo lyžař, vyberete si podle vlastní náročnosti. Dolomity myslí na každé sportovní vyžití. V Cortina d´Ampezzo, kde se v roce 1956 konaly zimní olympijské hry, nenajdeme jen parádní sjezdovky. Je to i unikátní svět zajištěných cest, tzv. ferát. Na www.veneto.eu najdete tipy a rady, jak si region Benátsko užít plnými doušky.

Chcete-li vidět Tizianovo dílo, musíte do farního kostela, kde se zachovalo několik obrazů. Původní kostel, který grande maestro vyzdobil freskami, podlehl na konci 17. století demolici. Rozjímat nad tajemstvím Tizianovy červené barvy, na kterou byl specialista, můžete v Caffé Tiziano v podloubí starého paláce na Tizianově náměstí, kterému vévodí mistrova socha. Pokud jste již nasyceni renesančního génia, nabízí Pieve ještě jednu kuriozitu. Muzeum brýlí ve vesnici Cibiana di Cadore s více než čtyřmi tisíci exponáty, které vás provede historií brýlí až po současnost.

Znáte některá Tizianova díla?

info Hlasování bylo ukončeno.
Ano, jeho malby miluju! 2
Ano, ale jen tak zběžně... 7
Ne, umění je mi cizí... 2
Hlasovalo: 11

Zdroje: museicadoredolomiti.it, magnificacomunitadicadore.it, museodellocchiale.it, finestresullarte.info, theartstory.org

Související články