Ostrava a Plzeň byli pro rok 2015 kandidáty na Evropské město kultury. Plzeň zvítězila, ale už samotná nominace naznačuje, že Ostrava má obrovský potenciál a nebojí se ho použít.

Zdroj: Youtube

Jatka

Projekt přestavby historických jatek na galerii současného umění PLATO znovu boduje v Ceně Evropské unie za současnou architekturu - ceně Miese van der Rohe. Po lednovém postupu do užšího nominačního výběru se nyní probojoval mezi finálovou sedmičku, respektive pětku. Žádná česká stavba tohoto úspěchu v minulosti nedosáhla,“ informuje městský web. Z jatek se stala moderní galerie, v níž už dokonce proběhla první výstava. Členové poroty vybírali celkem z 362 nominovaných projektů. Během dubna porotci osobně navštíví každou ze staveb  finálového výběru a dne 25. 4. rozhodnou o vítězi. Slavnostní ceremoniál s vyhlášením hlavní ceny se koná v květnu v Miesově pavilonu v Barceloně. Cena Evropské unie za současnou architekturu - Cena Miese van der Rohe je udělována jednou za dva roky. 

Mít galerii mimo město není zrovna dobrý nápad. Mít mimo město jatka, které přece jen páchnou, naopak dobrý nápad je. Městská jatka v Ostravě začalo město stavět v 80. letech 19. století v místě, kde nestály domy, ale prodávala se prasata. Ostatně tuto část historie připomíná i současný název ulice Porážková. Jenže jak rostla Ostrava, staly se jatka součástí města a do historického centra je to vzdušnou čarou zhruba 800 m. Ke stejné situaci došlo i v Ústí nad Labem, kde chemické závody byly mimo obydlenou zónu a dnes jsou v blízkosti centra.

!!!

Ostrava má v logu tři vykřičníky a ty jasně křičí do světa, že město a jeho obyvatelé jsou hrdí a sebevědomí. Areál Dolních Vítkovic, kdysi obrovská oblast železáren nesoucí jméno Klementa Gottwalda, se stala místem, kam se místní i turisté chodí seznamovat s industriální historií, na koncerty nebo jenom randit. Pokud vyrazíte do Ostravy za kulturou, možná skončíte na jatkách.

Temné stránky

Pět chvalozpěvy by bylo příliš jednoduché, Ostrava má i své temné stránky. Desítky let hořící halda ke které se nikdo nehlásí, smrtelně jedovaté odkalové laguny, vyloučené čtvrti i vysoká kriminalita, tím vším se Ostrava pořád ještě může „chlubit“. Ale jak ukazuje rekonstrukce městských jatek, má vizi a jde dopředu.

Zdroje: Český statistický úřad, Archiweb, ostrava.cz