OSN v tomto roce zdůrazňuje, že velbloudi a lamy jsou klíčem k obživě milionů domácností v často nehostinných prostředích ve více než 90 zemích. Alpaky, lamy krotké, velbloudi dvouhrbí, dromedáři, lamy guanako i vikuni – ti všichni přispívají k zajištění potravin, dopravy a ekonomickému růstu v mnohdy poměrně izolovaně žijících komunách po celém světě,“ píše ve svém měsíčníku Statistika a my Český statistický úřad.

Taxi s klimatizací a panenka z lamí vlny

Pojďte, máme pro vás taxi s klimatizací,“ nabízí usměvavý beduín svého velblouda, byť je na něm vidět, že každodenní nahánění turistů v jordánském skalním městě Petra ho moc nenaplňuje. Ale velbloud si na sebe i na něj musí vydělat. Jeho dvouhrbý drabař už není žádným mladíkem, zuby má řádně vykotlané a hřbet otlačený od sedla.

Před časem jsem viděl velbloudy v indickém Pushkaru, místě proslulého velbloudího trhu. V ulicích se dali zahlédnout nádherní velbloudí samci, u kterých označení „král pouště“ bylo pro jejich eleganci zcela na místě. Ostatně největší indická poušť je nedaleko, a velbloudi na ni fungují coby tažná zvířata i jako dopravní prostředek. Prostě a jednoduše odvádějí vskutku neocenitelnou práci. Ale i v poušti jsou atrakcí pro turisty. V Peru zase holčičky i jejich babičky prodávají panenky a další výrobky z lamí vlny. V Andských velehorách jsou stejně důležité lamy, jako kravky na krkonošských horských chalupách na přelomu 19. a 20. století. Důvodem vyhlášení Mezinírodního roku velblodů je jejich užitečnost.

Zdroj: Youtube

Velbloudi v ohrožení? Ani náhodou

Nezapomeňme na lamy

Lamy, známé též jako velbloudi Jižní Ameriky, jsou zvířata z čeledi velbloudovitých, která se přizpůsobila těžkému životu v Andách. V posledních 40 letech se šíří do celého světa jako chovný dobytek či zvěř chovaná v zoologických zahradách. Lamy žijí ve stádech, kde je jeden samec na 7–10 samic. Jsou mimochodníky a dosahují délky 120 až 220 centimetrů a hmotnosti 55 až 150 kilogramů.
Zdroj: wikipedie

V posledních dvou desetiletích se celosvětová populace velbloudů dvouhrbých a dromedárů téměř zdvojnásobila, z 22 mil. kusů v roce 2001 na 39 mil. kusů v roce 2021. Z toho 87 % těchto velbloudů žije v Africe a jen 13 % v Asii,“ dodávají podrobnosti statistici z ČSÚ. A OSN k tomu za velbloudy a lamy dodává: „Po Zemi jsme se toulali dlouho předtím, než jste dorazili, ale možná jste si toho nevšimli. Mluví se o nás jako o hrdinech pouští a vysočin, protože dokážeme přežít i to nejtvrdší klima.“ Klimatické změny, díky kterým teploměry atakují stále další a další teplotní rekordy, jsou pro velbloudy dobrou zprávou. S rozšiřováním pouští bude jejich význam pro člověka stoupat. Proto OSN vyhlásilo letošní rok Mezinárodním rokem velbloudů a lam. Klade si za cíl vybudovat povědomí o nevyužitém potenciálu velbloudů a vyzvat ke zvýšeným investicím do odvětví chovu velbloudů, obhajovat větší výzkum, rozvoj kapacit a využívání inovativních postupů a technologií. V našem globalizovaném a mnohdy až zhýralém světě bychom se mohli od velbloudů učit skromnosti. Velbloudi nejsou vybíraví v tom, co jedí. Jejich silné pysky jim umožňují jíst věci, které by většina ostatních zvířat nemohla, jako jsou trnité rostliny.

A zajímavosti nakonec: Doplnění vody, když je k dispozici, je pro velbloudy velmi důležité. Dokážou vypít 113 litrů vody za pouhých 13 minut. Jejich těla se rehydratují rychleji než kterýkoli jiný savec. Když je málo jídla a vody, tuk velbloudího hrbu uvolňuje vodu; 9,3 gramu tuku uvolní 1,13 gramu vody.

Zdroje: Statistika a my, OSN