Monumentalita za hradbami
Pokud jste navštívili hrad Helfštýn nedaleko Lipníku nad Bečvou někdy v minulosti, určitě jste si odnesli pocit monumentality. Není divu, jde o druhý největší hradní komplex u nás. Od roku 2020 nabízí ale mnohem intenzivnější zážitek. Hrad prodělal moderní rekonstrukci, která laika ohromí použitím moderních materiálů (velké tabule skla) zakomponované do historických ruin.
Helfštýn
Helfštýn se vypíná nad Týnem nad Bečvou
Mohutný hrad založil po roce 1278 loupeživý rytíř Friduš z Lindavy. Vilém z Pernštejna později zesílil opevnění až 9 m silnou štítovou zdí. Už v roce 1763 byl hrad opuštěn. Hrad je veřejnosti přístupný a konají se zde setkání uměleckých kovářů Hefaiston.
Zdroj: David P., Soukup V.: 1000 zámků, hradů a tvrzí
„Rekonstrukce skleněné střechy hradu Helfštýna zahrnovala začlenění současných prvků do historické stavby s cílem zachovat autentický ráz hradu a zároveň přidat nové atraktivní prohlídkové trasy pro návštěvníky. Střešní krytina je vyrobena ze skla na ocelových nosnících, což umožňuje dokonalý přístup denního světla do interiéru paláce a doplňuje expozice uvnitř. Použití skla bylo inspirováno široce otevřenou oblohou a pískované sklo bylo vybráno pro svou snadnou údržbu a schopnost rovnoměrně rozptylovat světlo,“ píše o rekonstrukci server Arch Daily. Důvodem, proč je střecha plochá a nikoliv „střechovitá“ byl požadavek Národního památkového ústavu. Zastřešení nesměla zvýšit celkovou hmotnost stavby ani přesáhnout výšku obvodového zdiva. „Schodiště a lávka byly vyrobeny z oceli Corten, speciální slitiny železa, která podléhá řízené korozi, jež se postupně stabilizuje. Rezavé moderní architektonické prvky doplňují charakter původní stavby,“ lze se dočíst na odborném webu ceskacenazaarchitekturu.cz.
Hradní palác díky rekonstrukci získal novou atraktivní prohlídkovou trasu, která návštěvníkům umožňuje dostat se do míst původně nepřístupných či neexistujících. Nabízí totiž výhled i z úrovně střechy. Mohou tak objevovat okolí hradu a zároveň pochopit a ocenit moderní architekturu.
Ne každý je spokojen
Architekt Václav Girsa ve svém blogu oceňovanou rekonstrukci silně zkritizoval. „Koncepce nerespektuje historický objekt, naopak silně popírá jeho atmosféru. Omlouvám se autorům i úctyhodné mezinárodní porotě. I ta hodnotila pouze architektonickou kreativitu bez zohlednění památky. Hrad je nezajímal. Jen pouze jako jakási kulisa, která v podstatě „přepálenému“ architektonickému konceptu umožnila zazářit.“
Naprostá většina příchozích nejsou architekti, a z těch, kteří jsou, je jen minimum odborníků na rekonstrukce historických objektů. S laickým hodnocením je to jako s vínem. Chutná, nechutná, tedy líbí, nelíbí. Běžný návštěvník jen stěží dokáže odhadovat, zdali barva malty použitá na spárování má ten správný „historický“ odstín, nebo jestli použitá řízená koroze je jen nehezkým „zrezivělým železem“. Faktem ale je, že pokud máte smůlu na počasí, budete za střechu nad hlavou vděční. K zahození není ani dostatek světla ke čtení informačních panelů a popisek pronikající průsvitnou střechou.
Podívejte se na Helfštýn v jeho zrekonstruované podobě.
Kovové sochy na Helfštýně
Veronika Jurečková provozuje v Týně nad Bečvou penzion a pravidelně ubytovává kováře, kteří se účastní klání v umělecké kovařině Hefaiston. A návštěvu hradu každému vřele doporučuje. Kovové skulptury zdobí hradní nádvoří, sály i prostor před mohutnými hradbami už léta. Nemají vždy vztah k historii, jako třeba kovová šlechtická koruna. Ocelový dinosaurus potěší malé návštěvníky víc, než nezvyklá abstrakce. Jsou to právě památky na jednotlivé ročníky Hefaistonu. Teď už aspoň víte, kde se tam vzaly.
Zdroje: Národní památkový ústav, Václav Girsa – blog, archdaily.com,